Yine Almanya’dayız…

Türkiye kupaya gidememişti… Ülkede herkes Almanya’yı destekliyordu… Futboldaki bu sıcak yaklaşım Türkiye-Almanya arasında her ilişkiye yansıdı ve yansımaya devam ediyor.

 

Mesela çok Türk girişimci Almanya’da yer alıyor. Türkiye’deki orta ölçekli şirketlerin ikinci durağı genellikle Almanya oluyor.

 

Alman şirketlerinin de en büyük ve önemli yatırımlarını Türkiye’de yaptıklarını görüyoruz. Türkiye’de 100 yıllık Alman şirketlerinin varlığını biliyoruz.

 

Biz de Türkiye’de iş dünyasının nabzını tutan bir ekonomi dergisi çıkarınca ikinci adımı Almanya’da attık. Geçen yıl ilk defa Köln’de yaptığımız Almanya buluşmasını bu defa Düsseldorf’ta yapıyoruz.  Ve bu defa etkinliğimize Almanya’da girişimciliğin kalesi olan ATİAD tam destek veriyor. ATİAD yönetimine ve Başkan Aziz Sarıyar’a çok teşekkür ediyoruz. Başkan Sarıyar geçen yıl yaptığımız etkinliğe de tam destek vermişti.

 

Bir başka teşekkür de Dr. Adem Akkaya’ya… NRW Global Business olarak onlarca Türk şirketini Almanya’ya taşıyan, onların dünya pazarlarında yolculuğa çıkmasına imza atan Akkaya, etkinliğin de ev sahibi gibi davranıyor.

 

Bu arada hem geçen yıl hem de bu yıl etkinlik için özel bir dergi hazırlayan Yazı İşleri Müdürümüz Hüsne Pamuk ve ekibini de tebrik ediyoruz. Hüsne Pamuk’un Almanca-Türkçe söyleşileri ve fırsat içeren dosyaları yeni ufuklara yelken açılmasını sağlıyor.

 

Eczacıbaşı’nın en yeni yatırımı, Kemal Şahin’in mesajları, Ordu’dan Almanya’ya kedi kumu satan Turgay Ömür’ün hikayeleri gibi çok önemli bilgilerin yer aldığı elinizdeki sayıda Avrupa’nın ilk ve tek bambu üreticisi ile de tanışacaksınız.

 

Yıllardır Almanya’da başarı hikayesi yazan Salih Boz’un, Çiğköftem’in trend belirleyen zincirleri, Çetin Cıvata’nın gücü de dergi içinde ilgi çekecek söyleşiler arasında.

 

Bu arada şunun altını çizmek isterim… Almanya’daki Türkiye’nin gururu dışişleri ekibinin ilk günden itibaren tam desteğini aldık. Onların gücünü arkamızda hissetmek bizim için çok önemliydi. Bu anlamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere tüm ekibe çok ama çok teşekkür ediyoruz.

 

Son teşekkür de Tuba Gençay’a… İlk günden bu yana hem dergi projesine hem de Almanya etkinliğine inancı, ekibi ile birlikte desteği bu projenin hayata geçmesini sağladı. Böyle vizyoner iş arkadaşlarımızın olması bize güç katıyor, enerji veriyor.

 

 En güzel günler sizlerin olsun…

Yorum Yaz