Yazarlar

Haluk Görgün Savunma Sanayi Başkanlığına atandı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’ün görevine bir yenisi daha eklendi. Güngör yeni kabinenin belirlenmesinin ardından Savunma Sanayi Başkanı olarak atandı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası06.06.2023
Haluk Görgün Savunma Sanayi Başkanlığına atandı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’ün görevine bir yenisi daha eklendi. Güngör yeni kabinenin belirlenmesinin ardından Savunma Sanayi Başkanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yeni dönemde yönetimde yer alacak isimler belli olmaya başladı. Kabinede, Milli Savunma Bakanlığına Yaşar Güler’in atanmasının ardından Savunma Sanayi Başkanlığına Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ASELSAN'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün atandı.

Söz konusu açıklama İletişim Başkanlığı’ndan şu cümlelerle aktarıldı; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii Başkanlığı’na Sayın Haluk Görgün’ü atamıştır” denildi. Prof. Dr. İsmail Demir’den görevi devralan Haluk Görgün aynı zamanda Bilişim Vadisi’nde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, TÜBİTAK ve YÖK’te de birçok komisyon ve kurulda görev almıştır. Aynı zamanda Avrupa Birliği 7’inci Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği görevinde de bulunan Haluk Görgün hakkında merak edilen bilgileri şöyle derledik;

HALUK GÖRGÜN KİMDİR?


Prof. Dr. Haluk Görgün 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise New York ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’da 2003 yılında tamamlamıştır.
Doktora mezuniyetinin ardından University of Connecticut’ta 2004-2005 yılları arasında doktora sonrası bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 2005-2008 yılları arasında yardımcı doçent olarak görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör olmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Haluk Görgün, 2009-2013 yılları arasında Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölüm başkanlığı görevini sürdürmüştür. Bölüm Başkanlığı süresince birçok lisansüstü programının kuruculuğunu yapmıştır.
Prof. Dr. Haluk Görgün 2007-2010 yılları arasında Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği görevinde bulunmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, BAP Koordinatörlüğü, Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Haluk Görgün 2010-2013 yılları arasında YTÜ Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Editörlüğü görevini yürütmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Görgün, 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asosye üyesi olarak seçilmiştir. Kasım 2014 - Nisan 2018 tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Haluk Görgün’ün çok sayıda ulusal ve uluslararası makale/bildirisi, yayın editörlüğü ve projeleri bulunmaktadır.

2017 - 2018 DÖNEMİNDE YILIN REKTÖRÜ SEÇİLDİ

Rektörlüğü sırasında üniversite-sanayi iş birliğinde yaptığı öncü katkıları sebebiyle farklı kuruluşlarca düzenlenen organizasyonlarda 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Yılın Rektörü seçilmiştir. Bilişim Vadisi’nde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, TÜBİTAK ve YÖK’te de birçok komisyon ve kurulda görev almıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında yer alan Türkiye Savunma Sanayi Meclisinin de başkanlığını yürütmektedir. Kurulmasında önemli katkıları olduğu Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı ve OSTİM Teknik Üniversitesi gibi birçok kurumda mütevelli heyeti üyeliğini de sürdürmektedir.

Prof. Dr. Haluk Görgün, ilk kez 15 Mart 2017’de Genel Kurul kararı ile ASELSAN Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 2 Nisan 2018 tarihinde yapılan ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi olarak tekrar seçilmiş, aynı gün yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 17 Nisan 2018 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Prof. Dr. Haluk Görgün 'ün, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanında 27 Nisan 2018 tarihinden itibaren ASELSAN Genel Müdürü olarak göreve başlamasına karar verilmiştir. Prof. Dr. Haluk Görgün, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz