Daha çok iş, daha az tatil zamanı

Başlığı görünce kızmadınız umarım… Evet bugünlerde daha çok çalışmak daha az tatil yapmak gibi bir felsefemiz olmalı. Çünkü kişi başına gelirimiz 20 bin Dolara, hatta 30 bin Dolara çıkarmamız, bir türlü kurtulamadığımız orta gelir tuzağından çıkmamız gerekiyor. Türkiye bunu yapabilir ve bunu yapana kadar belki de biraz az tatil yapacağız. Olsun… Çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakacağız.

Türkiye’nin önde gelen iş insanları, dinamik iş örgütleri uzun tatili kısalttılar. Çünkü daha fazla ihracat yaparak, yeni pazarlara yelken açmak zorundalar.

Herkes onlardan daha fazla ihracat bekliyor. Bu konuyla ilgili en çok çalışan isimlerden biri İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç... Yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak kapak söyleşisi olarak sizlerle buluşturduk.

İhracatın yanı sıra kongre turizmi için özel çaba sarf eden Avdagiç, İstanbul’u yeniden dünyanın buluşma noktası haline getirmeye kararlı.

Şekib Başkan turizme dikkat çekince editörümüz Perihan Kara turizm dosyası için kolları sıvadı ve ilginç bir çalışma ile karşılaştı. Erken rezervasyon avantajı…

Ve bir başka ilginç gelişme ‘turizmde yatırımlar durmak bilmiyor’.

Dergimizin geçen sayısının lansmanını yaptığımız toplantıda konuşan KUYAŞ CEO’su Evren Sarıçiçek de bu görüşü doğrulayan konuşmasını şu cümle ile bitirdi: Seçim bitti şimdi yatırım zamanı…

Her gün yeni bir yatırım için imza atılıyor. İyi ki turizm var.

Sonra başarı hikâyeleri yer alıyor bu sayımızda. Yılın transferi olarak bilinen Aras Kargo İş Geliştirme Başkanı Ramazan Altınay’ın en çarpıcı cümlesi bu ba[1]şarının somut ifadesi, Ramazan Altınay ile görüşen Rumeysa Kocaman Alp bu güzelliği şu cümle ile aktarıyor: Türkiye’nin ihracatını taşımaya hazırız.

Sonra Elif Attepe’nin Unilever Ev Dışı Tüketim Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ile geleceğin yemek trendlerine ilişkin haberi bu alanda çok önemli yeni bilgileri ortaya koyuyor.

Gayrimenkul dosyasında birbirinden önemli isimlerin görüşleri yer alıyor. Ve en önemlisi Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çelik şöyle diyor:

- Kimse umutsuzluğa kapılmasın herkesi ev sahibi yapacağız.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bu seçimde bir ilke imza attı. İlk defa bir kadın Işınsu Kestelli yönetime girdi… İşte bu kadınla yapılan ilk söyleşiye de Demet Kalendergil imza attı. Bu sayıda da kadın hareketini boş geçmedik. Kübra Orakçıoğlu kadın girişimciliğini anlatıyor hem de müthiş bir heyecanla.

Talip Bayram hem Kahramanmaraş’ın meşhur yaylası Başkonuş’u anlattığı yazı hem de Gaziantep’in yeni lezzet durağı Mutfak Sanatları Merkezi ile ilgili Şef Doğa Çitçi ile yaptığı söyleşi tek kelime ile muhteşem…

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız “Mahkeme Sohbetleri”ni hayata geçirdik. Yazı İşleri Müdürümüz Mahkeme Lokantası'nın Kurucusu Mehmet Selim Akgül’ün ev sahipliğinde, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz’in desteği ile gerçekleşen buluşmayla ilgili kaleme aldığı yazıda, “Mahkeme Sohbet[1]leri’nin ilki öyle konuşmalara sahne oldu ki; ‘iş dünyasına fayda’ mottomuzun gereğini de bir anlamda yerine getirmiş olduk aslında” diyor. İşte bu buluşmanın en can alıcı anlarını sevgili Hüsne’nin yorumları ile aktardık.

Yorum Yaz