Dosya

Yatak hediyelik değil uzmanlık gerektiren bir ürün

İşbir Yatak, Türkiye yatak sektörünün oluşumunda rol oynamış ve sektörün başı çeken markalarından biridir. Geçtiğimiz birkaç yıla baktığımızda markamızın Türkiye ve dünyadaki fırsatları oldukça başarılı şekilde değerlendirebilmeyi başardığını görebilirsiniz.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası04.02.2022
Yatak hediyelik değil uzmanlık gerektiren bir ürün

İşbir Yatak, Türkiye yatak sektörünün oluşumunda rol oynamış ve sektörün başı çeken markalarından biridir. Geçtiğimiz birkaç yıla baktığımızda markamızın Türkiye ve dünyadaki fırsatları oldukça başarılı şekilde değerlendirebilmeyi başardığını görebilirsiniz.

Pandemiyle birlikte tüm üreticilerin tedirginlikle kabuğuna çekildiği dönemde üretim tesisi yatırımından insan kaynağına kadar her noktada gelişimlerimiz aksaksız devam etti. Bunun sonucunda 2020’de üretim kapasitesi bakımından yüzde 35’lik, ciro bağlamında ise yüzde 50’lik büyüme hedefimizi tutturduk. 2021 yılına baktığımızda ise, pandeminin tüm aksaklıklarına ve sektörleri etkileme gücüne rağmen yılsonu tahminlerimiz cirosal bağlamda yüzde 50’dir. Üretim tesislerimizde yalın üretim süreçleri ve sürekli gelişim modelimiz sonucunda toplam verim artışı da 2021 yılı itibarıyla yüzde 43 seviyesine çıktı.

Bugün Türkiye genelinde 205 Uyku Merkezimiz ve 300’ün üzerinde satış noktamız bulunuyor. Biz bayileriyle güçlü ve ün kazanmış bir markayız. Teknolojiler bağlamında, uyku kalitesini ölçümleyecek ve artıracak olan çeşitli teknolojilere odaklanıyoruz. Yataklarımızı bilim ve araştırmalar ışığında çok daha nitelikli hale getiriyoruz. İşbir Holding’in en büyük ve köklü şirketi olan İşbir Sentetik, geçtiğimiz günlerde başarılı bir halka arz süreci tamamladı. Bu süreçte talep oldukça yoğundu, beklentilerimizin üstünde bir talep aldığımızı söyleyebilirim. Stratejimizde herhangi bir değişiklik olmaksızın halka arzdan elde ettiğimiz güç ile bundan sonraki adımlarımızı daha rahat atabileceğiz. Özellikle üretim kapasitesindeki artışı sağlayacak olan yatırımlarımızı tamamlayacağız. Böylelikle tüketicilerimiz global pazarda daha rekabetçi daha güvenli ve güçlü bir çözüm ortağı bulabilecekler.

İşbir CEO'su Metin Gültepe

Kurulduğumuz günden bugüne kendine “Yatak Uzmanı” diyen bir markayız. Bu misyonla kaliteli uykuyu tüketicilerimize sunmak adına dünyadaki çeşitli bileşenleri aynı çatı altında topluyoruz. Bu çalışma, gelişmekte olan teknolojileri yatak sektörüne uyarlamak olduğu gibi marka işbirliklerini de kapsıyor. Spring Air markasıyla yaptığımız anlaşma da bu düşünce yapımızın bir ürünü. Spring Air Amerika merkezli ve yaklaşık

100 yıllık geçmişi olan bir yatak markası. Yaptığımız anlaşma ile bu köklü markanın Türkiye, Bulgaristan ve Macaristan’daki üretim lisansına sahip olduk. Türkiye’nin Yatak Uzmanı ola- rak, yurt için müşterilerimizin yanı sıra faaliyet gösterdiğimiz ihracat pazarında da kullanıcılarımızı rahatlıkla buluşturmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de münhasır yatak mağazacılığını yani “Bed- ding” anlayışını başlatan ilk markayız. Uyku Merkezi de bu kapsamda münhasır mağazalarımıza verdiğimiz isimdir. Uyku Merkezlerinde sadece İşbir Yatak ürünlerini ve hizmet kalitesini bulabilirsiniz.

Öte yandan tüm dünyada oldukça sık kullanılan bir mağazacılık türü daha var. Corner mağazacılık. Yurtdışında ki adı “shopinshop” olarak isimlendirilen bu mağazacılığa İşbir ailesi olarak tüketici merkezli bir isim vermeyi doğru bulduk ve Satış Noktası adını verdik. Türkiye’de yatak, yıllarca yatak odası takımının yanında hediye edildi. İşbir Yatak olarak biz yatağın bir hediye değil, uzmanlık gerektiren bir ürün olduğu iddiasıyla çalışmalarımıza başladık. Türkiye’de yerleşmiş olan “promosyon ürün” algısını değiştirdik.

Dosya
Yorum Yaz