Dosya

Peynirde lezzetin inovatif tarifi

Sütün maya ile fermantasyonu sonucu ortaya çıkan peynirin tarifi Ar-Ge ve inovasyonun gıda sektöründe etkin rol oynamasıyla baştan yazıldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası04.10.2023
Peynirde lezzetin inovatif tarifi

Sütün maya ile fermantasyonu sonucu ortaya çıkan peynirin tarifi Ar-Ge ve inovasyonun gıda sektöründe etkin rol oynamasıyla baştan yazıldı. Kahvaltı öncelikli olmak üzere neredeyse her lezzetin yanına yakışan peynirin tadına yeni bir boyut kazandıran Muratbey’in İş Geliştirme Direktörü Gülnur Uluğ, sağlıklı lezzet oluşturmada Ar-Ge’nin rolünü referans göstererek inovatif tarifler verdi.

İnovasyon ve Ar-Ge’nin her piyasanın altyapısında oluşmaya başlamasının ardından gıda sektörünün lezzeti arttı. Peynircilikte lider bir marka haline gelen Muratbey’in İş Geliştirme Direktörü Gülnur Uluğ, Ar-ge’nin sebep olduğu lezzet ve kalite artışının sırrını anlattı.

 “PEYNİRDE İNOVASYON SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJESİDİR”

Süt ürünleri piyasasında Ar-Ge’nin rolünden bahseder misiniz? Muratbey Ar-Ge alanında nasıl çalışmalar yapıyor?

Ar-Ge ve inovasyon’un Muratbey’in en önemli değerleri arasında bulunduğunu söyleyen Gülnur Uluğ, “İnovasyon bizim ana rekabet stratejimizdir. Ar-Ge'ye verdiğimiz önem dolayısıyla üretimden teknoloji süreçlerine kadar sürekli araştırma geliştirme yatırımları yapıyoruz.  Üretim Teknolojileri Ar-Ge Merkezi ve Gıda Ar-Ge Merkezi, olmak üzere iki akredite Ar-Ge merkezimiz var” dedi.

Gıda Ar-Ge Merkezi’nde ve Üretim Teknolojileri Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdikleri makine, inovatif ürünler ve sistemlerle Türk sanayisinde katma değeri yüksek ürünler üretilmesine katkı sağlıyoruz.  Muratbey olarak odak noktamız; halk sağlığını korumak ve bağışıklık güçlendirme odaklı inovasyon. Peynirde zenginleştirme inovasyonu, sağlık, yaşam kalitesi, bağışıklığı güçlendirerek güvende hissettirme vaadiyle bir sosyal sürdürülebilirlik projesidir. 

D VİTAMİNİ SORUNUNA ÇARE

Muratbey’in sürdürülebilir başarı için yenilikçi performansını hangi inovatif çalışmalarla devam ettiriyor? En yakın örnekleriyle anlatır mısınız?

Türkiye’nin en sevdiği peynir markalarından biri olmanın yanı sıra toplumsal problemlere duyarlı bir firma olma sorumluluğuyla sağlıklı beslenmenin topluma anlatılması için çalışmalar yürüttük. Türkiye’de risk boyutuna ulaşan D vitamini eksikliği sorununa destek olmak ve kalsiyumun vücutta D vitamini ile emilebildiği gerekliliğinden yola çıkarak, Ar- Ge çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu sayede geliştirdiğimiz Muratbey Plus D vitaminli serisini ve çocuklara özel Misto’yu peynir severlerin beğenisine sunduk. Muratbey, bağışıklıkta ve kemik sağlığında çok önemli bir yere sahip olan D vitamini konusunda Türk toplumuna ayna tutmak üzere  Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı ve Uşak Üniversitesi Tıp ve Sağlık Hizmetlerinde görevli öğretim üyeleri ile önemli bir araştırma projesi içinde yer aldı. Bu araştırma, toplumdaki D vitamini düzeylerinin düşüklüğünü ortaya koydu. 

Muratbey Ar-Ge ekibi, Nisan 2021’de yapılan 6. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde D vitamininin önemine dikkat çeken bir çalışma sundu.  Pandemi kısıtlamaları içinde geçen 2020’nin “D vitamini yılı” olduğu ifade edilen çalışmada; pandemiden dolayı evde kalmak zorunda olan ve yeteri kadar güneş ışığı alamayan bireylerin D vitamini düzeylerine dikkat etmeleri gerektiği belirtildi. 

Enerji tasarrufu ve üretimde sürdürülebilirlik konusunda sergilediğiniz marka duruşundan söz ederek bu alanda elde ettiğiniz başarılardan söz eder misiniz?

Muratbey için sürdürülebilirlik her zaman önemli bir gündem olagelmiştir. Çevreye saygılı bir üretim gerçekleştirerek, enerji tasarrufu ve üretimde sıfır kimyasal atık hedefi için çaba göstermekte ve sadece ürün değil geliştirdiğimiz teknolojik projelerle de sektörde öncü ve örnek olma rolünü devam ettiriyoruz. 

GÜVENİLİR ÜRÜN ZİRVESİ’NDE İKİ ÖDÜL

Muratbey, Güvenilir Ürün Platformu’nun 24 Ekim 2022’de düzenlediği Güvenilir Ürün Zirvesi’nde Süt Ürünleri ve Çocuk Gıda kategorilerinde 2 ödül aldı. Ayrıca, Şubat 2022’de Türkiye’de İş Dünyası Dergisi ile Güvenilir Ürün Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ‘Güvenilirlik Belgesi’ne layık görüldük. Yurt dışında da onlarca ürüne ödül aldık.

“ALMANYA PAZARININ KAPISINI AÇTIK”

Türkiye’nin yerli peynir markası Muratbey olarak, Almanya pazarının kapısını inovasyonla açtık. Muratbey ile ‘Bir dünya markası’ olma vizyonumuz doğrultusunda ihracatta büyümeye devam ediyoruz. 

Dosya Haberi
Yorum Yaz