Bavulunuzu hazırlarken seyahat sağlık sigortanızı unutmayın!

Tatilde gidebileceğiniz doğa harikası bölgelerimizi yazının hemen başında sizler için paylaştık… Peki tatile çıkmadan önce kendinizi koruma altına almak için ne yapmanız gerekiyor? Yanıt tabii ki çok basit, seyahat sağlık sigortası… Genellikle yurt dışı tatil planı öncesinde yapılan ancak şehir içerisindeki gezilerinizde de oldukça önemli olan bu sigortanın önemini, size sağlayacağı faydaları ve bu konuda ülkemizin geldiği son noktayı sektörün önemli temsilcileriyle konuştuk…

6dk okuma
Rumeysa Kocaman Alp11.06.2024
Bavulunuzu hazırlarken seyahat sağlık sigortanızı unutmayın!

Seyahat sırasında karşılaşılabilecek beklenmedik durumların maddi yükünü hafifleten seyahat sağlık sigortası, acil sağlık hizmetlerinden, bagaj kaybına, seyahatin iptal olmasından uçuşun kaçırılmasına kadar pek çok duruma karşı teminat sağlıyor. Seyahatleri daha güvenli ve huzurlu hale getiren bu ürün; tedavi nedeniyle konaklama, sağlık nakli, kapkaç, uçuşun kaçırılması veya kayıp bagajın bulunması gibi durumlarda da sigortalılara önemli faydalar sağlıyor. Seyahat sağlık sigortası, yurt dışına seyahat etmeyi planlayan kişiler için genellikle zorunlu hale getirilmiş durumda ancak bunu şehir için planlarınızı da dahil etmeniz size büyük bir kazanç olarak dönüyor.

NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Günümüzde seyahat sağlık sigortalarının önemi artarken ürüne olan ilgi de her geçen gün yükseliyor. Seyahat sağlık sigortaları, genellikle farklı teminat paketleri sunuyor ve bunlar, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Ürünü satın almadan önce teminatların, beklentileri karşılayıp karşılamadığı ve ek teminatlar ile asistans hizmetlerinin kapsamı da dikkatle incelenmeli.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, küresel turizmin 2024 yılında pandemiden tamamen kurtulacağını ve uluslararası turist varışlarının 2019 yılına göre yüzde 2 daha fazla olacağını söyledi. Sektör temsilcilerinin öngörüsü ise, seyahatlerdeki artış beklentisinin ürünün yaygınlaşmasına katkı sağlayacağı yönünde.

KEYİFLİ VE GÜVENLİ SEYAHAT MÜMKÜN

Seyahat sağlık sigortasının önemine değinen Sigortam.net CEO’su Ataman Kalkan, bu sigortanın neden yaptırılması gerektiğine ilişkin şunları söyledi; “Seyahat sağlık sigortası, özellikle yurt dışında sağlık sistemine aşina olunmayan ülkelerde sağlık hizmeti alınmasını kolaylaştırmasıyla da büyük önem taşıyan bir sigorta ürünü olma özelliği taşır. Seyahat sağlık sigortası, sağlık sorunu yaşandığında tedavi imkânının yanında ek teminatlar dahilinde bagajın kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi beklenmeyen durumlarda da hasar masraflarını karşılar. Bu sayede seyahatin keyifli ve güvence altında geçirilmesine olanak sağlar” dedi.

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin genellikle kapsadığı durumları da açıklayan Kalkan, “Seyahat sağlık sigortası, ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatını, sigortalının en yakın sağlık kuruluşuna naklini, sigortalının taburcu olduktan sonra ikametgâh adresine naklini karşılar. Aynı zamanda aniden hastalanma ya da yaralanma sonucu vefat halinde nakil işlemi de kapsamda yer alıyor. Sadece tıbbi tedavi harcamalarına teminat sağlamasıyla sınırlı olmayan Seyahat sağlık sigortasına ek teminatlar ile kayıp bagaj veya seyahat iptali gibi beklenmedik durumlar da poliçeye dahil edilebiliyor. Böylece, seyahat güvence altına alınıyor ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için poliçenin desteği sağlanıyor. Ayrıca ek bir teminat olarak kapkaç teminatı ekletildiği durumda, sigortalıların seyahatleri esnasında üzerlerinde bulundurabilecekleri ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport, kredi kartı türündeki belgelerin, üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilecek gasp, kapkaç ve yankesicilik eylemleri sonucunda yitirilmesi halinde ve elbette belgelendirilmesi koşuluyla, bu belgeler için de poliçede belirtilen masraflar, belirlenen limitler dahilinde sigorta kapsamında karşılanabilir” diye konuştu.

“Seyahat sağlık sigortası, pandemi veya doğal afet gibi olağanüstü durumları kapsar mı?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor Kalkan; “Seyahat Sağlık Sigortası’nda poliçeden poliçeye farklılık göstermekle birlikte, yurt dışında meydana gelen Covid-19 gibi pandemi hastalıkları nedeniyle oluşan tedavi masrafları ek teminatlar dahilinde karşılanabiliyor. Gıda zehirlenmesi, yurt dışına ilaç gönderimi, refakatçi ulaşımı ve konaklaması gibi kritik önem taşıyan başlıklar da ek teminat ile poliçelere dahil edilebiliyor.”

“SAĞLADIĞI FAYDA SONRADAN FARK EDİLİR”

Sigortafix Genel Müdürü Ozan Aslan da seyahat sağlık sigortasının önemine değinerek şu ifadeleri kullandı; “Seyahat sigortası kapsam bakımından ele alındığında oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Genelde sağladığı fayda da sonradan fark edilir ve iyi ki yaptırmışım denilir. Seyahat sigortasının sağladığı belli başlı faydaları ise tıbbi tedavi masrafları gibi yüksek maliyetleri karşılamanıza yardımcı olan mali koruma, seyahat planlarınız ani veya beklenmedik sebeplerle iptal olursa rezervasyon masraflarınızı karşılayan seyahat iptalleri, seyahatiniz esnasında karşılaşabileceğiniz acil durumlarda acil tahliye ve acil tıbbi müdahale gibi hizmetleri sağlayan acil durumlar, olası olumsuz durumlara karşı güvence sağlayan Huzur ve Güven, seyahatiniz sırasında hukuki sorunlarla karşılaştığınızda yasal destek ve danışmanlık hizmeti sunan hukuki koruma gibi başlıklar ile ele alabiliriz.”

Sigortayı yaptırırken dikkat edilmesi gereken üç noktayı da sıralayan Aslan, “Seyahat sigortası alırken aslında birçok etkene dikkat etmeli ve iyi bir araştırma gerçekleştirmeliyiz. Fakat dikkat etmemiz gereken hususlardan en önemli üç başlığı sıralayacak olursak bunlar; kapsam alanı ve limitler, salgın hastalık teminatı ve seyahat süresi en çok dikkat edilmesi gereken hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

KENDİNİZİ GÜVENCE ALTINA ALIN!

Seyahate çıkmadan evvel alacağımız ufak önlemlerin bizi seyahat esnasında başımıza gelecek beklenmedik kötü olaylara karşı koruyacağını söyleyen Çağatay Brokerlik Kurucusu Taner Çağatay, “Bu açıdan bavulunuzu hazırlarken seyahat sağlık sigortanızın varlığını kontrol ediniz” dedi.

Taner Çağatay, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Seyahatiniz esnasında en önemli sorun beklenmedik şekilde hastalanma veya kaza geçirme, daha kötüsü vefat etme olayına karşı hastane masraflarının karşılanmasıdır. Seyahat sağlık sigortanız size 30 bin Euro ya karşı güvence sağlar. Bu poliçeler seyahatin başladığı anda başlar ve bitince sonlanır. Birçok sigorta şirketi bu poliçeye ek olarak cenaze masraflarınızı da kapsam altına alır. Seyahat sürenize göre aracı kurum size poliçe verir. Bir haftalık olacağı gibi bir yıllık bir poliçede alabilirsiniz. Bazen nadiren 18 aylıkta bu poliçeyi yapan şirketler de vardır.”

Bu poliçeyi yaptırmanın primlerin çok uygun olduğunu da belirten Çağatay, bunları şu şekilde açıkladı; “Örneğin bir haftalık Avrupa ülkeleri primleri 290 TL civarında ve tüm dünyayı kapsar ise 350 TL. Bu poliçe minimum 7 günlük yapılır. Bir yıllık Avrupa ülkelerini kapsayacak poliçe istenirse 1955 TL dolayında tüm dünyayı kapsaması istenirse ise 3500 TL civarındadır. Poliçenizin detaylarını sigorta aracı kurumunuz ile görüşüp teminatları ve primleri netleştirebilirsiniz.”

RAKAMLAR NE SÖYLÜYOR?

Ülkemizdeki seyahat sigortası yaptırma oranına da bakacak olursak, Allianz Türkiye tarafından paylaşılan bilgiye göre; 2023 yılının ilk çeyreğinde sektör genelinde seyahat sağlık sigortaları prim üretimi 340,7 milyon TL idi. Bu yılın aynı döneminde ise branşın prim üretiminin yüzde 70,2 artışla 579,4 milyon TL’ye ulaştığı görülüyor. Aynı şekilde geçen yılın ilk çeyreğinde 905 bin 819 olan seyahat sağlık sigortalı sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 artarak 951 bin 543’e yükseldi.

SİGORTA SEKTÖRÜNDEN TAVSİYELER

Dijipol Yönetim Danışmanı Ramazan Ülger; “Seyahat sağlık sigortası daha çok uluslararası seyahatlerde ön plana çıkıyor ancak bunu her seyahatimizde yaptırmalıyız. Bunu yalnızca seyahat sağlık sigortası olarak da kısıtlamamak gerekiyor. Herkes özel sağlık sigortası yaptırmalı. Son dönemlerde tamamlayıcı sağlık sigortası ile bu alanın büyüdüğünü söylemek mümkün. Ülkemizde mal sigortalarına çok kıymet veriliyor, ancak can sigortaları ne yazık ki bu kadar değerli gözükmüyor.”

Büyükkaya Brokerlik Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alaattin Büyükkaya, “Seyahat sağlık sigortası almadan kimse evinden çıkmamalı. Yollarda nelerle karşılaşacağımızı başımıza neler geleceğini bilmiyoruz. Ayrıca bu sigortayı yaptırmak oldukça ucuz. 80-90 TL’ye kahve içmektense 300 ila 500 lira arasında olan bu sigortayı yaptırıp can ve mallarını güvence altına almalarını öneririm.”

Corpus Sigorta Genel Müdürü Murat Şişli, “Seyahat sağlık sigortaları ne yazık ki vize başvurularıyla beraber alınan bir ürün. İnsanımız başına kötü bir şey gelmeyince bunun kıymetini anlamıyor. Bu bir alışkanlık meselesi, bu alışkanlığın zamanla kazanılacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye’de artık seyahatler de nüfus da artıyor. Bununla birlikte ticaret hacmi de artıyor. Dolayısıyla bu ürünün artık talep edilen bir ürün olma yolunda ilerlediğini söyleyebiliriz.”

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, “Seyahat sağlık sigortalarının primleriyle karşıladıkları teminatları kıyasladığımızda özellikle yurt içi seyahatlerde de bu poliçenin mutlaka alınması gerekiyor. Özellikle bayram öncesi ve süresince yola çıkacak herkese öneriyoruz. Bu yalnızca araçla seyahat edecekler için değil herhangi bir toplu taşımayla ya da yaya olarak seyahat edecek bile olsanız önemli. Seyahat sağlık sigortası seyahat süresince sizi koruyacak ve ortaya çıkabilecek zararları (tedavi masrafları, kalıcı sakatlıklar gibi) karşılayacaktır. Tüm vatandaşlarımızın tüm sigortalarda olduğu gibi yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin seyahat sağlık sigortalarını tercih etmesini öneririm.”

Yorum Yaz