Söyleşi

Pandemi şartları değiştirdi, beyaz yakalı da doğa hayali kuruyor

Toprağa yapılan yatırım günün birinde mutlaka yatırımcısına kazandırıyor. Türkiye’de bu algı her zaman doğru çıktı, çıkmaya da devam ediyor. Pandemi etkisiyle konuta bakış açısı değişti ve yaşam alanlarının değişmesini talep eden kitle daha bireysel var olabilecekleri alanlara yöneldi. Ancak her ne olursa olsun, toprak para etmeye devam ediyor. Gündemi de oldukça meşgul eden toprak ve arsa yatırımlarını Yeşilvadi Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Orhan Demiral’la konuştuk…

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası06.01.2023
Pandemi şartları değiştirdi, beyaz yakalı da doğa hayali kuruyor

Toprağa yapılan yatırım günün birinde mutlaka yatırımcısına kazandırıyor. Türkiye’de bu algı her zaman doğru çıktı, çıkmaya da devam ediyor. Pandemi etkisiyle konuta bakış açısı değişti ve yaşam alanlarının değişmesini talep eden kitle daha bireysel var olabilecekleri alanlara yöneldi. Ancak her ne olursa olsun, toprak para etmeye devam ediyor. Gündemi de oldukça meşgul eden toprak ve arsa yatırımlarını Yeşilvadi Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Orhan Demiral’la konuştuk…

Yeşilvadi olarak neler yapıyorsunuz, bugüne kadar neler yaptınız, hedefleriniz neler?

Yeşilvadi, 1999 yılında Rafet Orhan ve Cihan Demirel tarafından kurulan 25 yıllık bir firma. Ancak kurucularımızın sektördeki tecrübesi 40 yıldan fazla. Bu işe başlarken aslında nasıl yapılmaması gerektiğini, sektördeki boşlukları ve insanların nelerden canının yandığını biliyorlardı. Dolayısıyla bu boşlukların dolmasına karar verdiler ve Yeşilvadi Arsa Ofisi’ni kurdular. Yeşilvadi Arsa Ofisi, sadece inşaata hazır, imarlı ve ifrazlı tek tapulu arsa vasfında yerler üretip projelendirerek yatırımcılarına taksit imkânıyla sunan bir firma oldu. Binlerce insanın hayalini gerçekleştirmesinde, arsa sahibi olmasında, arsalarını kullanmalarında yardımcı olan bir firma haline dönüştük. Bununla birlikte İstanbul ve çevresinde konut üretimimiz de devam ediyor. 25 yıldır bu şekilde devam ediyor. Portföyümüzden bahsedecek olursam Yeşilvadi’nin sektörde konumlandığı nokta, toplumdaki birçok kesime hitap ediyor olması. Biz birçok gelir grubuna hitap eden projeler üretmeye özen gösteriyoruz. Ulaşılabilir olmak, yatırımcısını mutlu eden bir lokasyon olması bizim için en önemli kriter. Mesela şu anda 200 bin TL’den başlayıp 2-3 milyon TL ve üzerine kadar ilerleyen bir portföye sahibiz. Bizim amacımız müşterinin ihtiyacını iyi analiz etmek. Yani müşteri bu arsa yatırımından ne bekliyor önce bunu tespit ediyoruz. Müşteri yatırımı hedefliyorsa, müşterinin amacı ev yapmaksa, tarım yapmaksa bunları iyice dinleyip, müşterilerimize sunuyoruz.

Tecrübelerinizden de yola çıkarak bizlere arsa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatabilir misiniz?

Öncelikle tapu, dünya üzerinde en geçerli evraktır. Bu sebeple tapu sahibi olmak çok önemli. Geçmişten günümüze gayrimenkul, yatırımcısını hep çok mutlu etmiştir. Uzun vadede toprak, kısa vadede dükkân ve daire diyebiliriz. Arsa alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli resmi süreçleri ve teyitleri iyi bilmek gerekiyor. Ben yatırımcıyım, ben ne istiyorum sorusu burada önemli. Yatırım için alınacak arsada ne kadar süre bekleneceğini iyi bilmek gerekiyor. Arsa yatırımında 1 yıl, 1 ay, 6 ay gibi süreler verilirse doğru bir strateji olmaz. Arsa yatırımında minimum 5 yıl beklenmesi gerekiyor. Çünkü arsa, etrafında göç alan unsurlar varsa, devlet projeleri varsa, okul varsa, turizm ve sağlık imkânları varsa arsa prim yapar. Tüm bunların olduğu yerde konutlaşma olur, ulaşım yatırımı olur. Bu da alınan arsanın değerini artırır. Tarla yatırımında kazanç için minimum 10 yıl beklemek gerekebilir. Pandemiden sonra insanların arsaya bakışı değişti. İnsanlar müstakil evim olsun, ayağım toprağa bassın, dalından sebzemi meyvemi yiyeyim diyor. Orta gelir grubu bu hayali kurardı geçmişte, bugün üst gelir grubu da, beyaz yakalı da bu hayali kuruyor. Bu tarz talepleri almaya devam ediyoruz.

Yeşilvadi Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Orhan Demiral

HİSSELİ ARSADA ZORLUKLARIN YAŞANMASI MÜMKÜN

Arsa alırken kredi kullanma ihtimalinden ve bu şartlardan bahsedebilir misiniz?

Arsa vasfında toprak parçası için kredi kullanılabiliyor. Devlet bankaları ve bazı özel bankaların bu konuda özel çalışmaları var. Kişinin satın alacağı arsanın üzerine banka eksper gönderiyor, burada çıkan değerin yüzde 60-70’ine kadar kredi çıkabiliyor. Dolayısıyla bizde de bu tarz arsa yatırımı yapanlar var. Yeşilvadi olarak biz de taksitli satış yaptığımız için yatırımcılar, çoğunlukla bizim sunduğumuz ödeme planından ilerliyor. Ama yine de banka kredisi kullanmak isteyenler, arsa kredisi sunulan bankalara başvuru yapıp yatırımlarını gerçekleştirebiliyor. Bizim sunduğumuz ödeme planında ise ödemeler projesinden projesine göre farklılık gösteriyor ancak genel olarak yüzde 50 peşin, kalanı 20 aya kadar vade farksız taksit imkânı sunuyoruz şirket bünyesinde.

Hisseli arsa nedir, hisseli arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Hisseli demek, bir yere birden fazla kişinin ortak olması ve ortaklık sonucu paylı bir şekilde kişilerin tapularını alması anlamına geliyor. Ticaret yapan taraf olarak söylüyorum, hisseli arsa ya da tarla üretmek çok kolaydır, ticari açıdan satışı da çok kolaydır. Fakat sorun şu, müşteri beklentileri olacak ve aradan zaman geçtiğinde satıp para kazanmak isteyecek. Bu noktada muhatap bulmak zor, satışı ikinci elde zor. Hisseli tapuda tanımadığınız çok sayıda insanla aynı yerde ortak oluyorsunuz. Örnek veriyorum; bir bina yapılması gerekiyorsa herkesin onay vermesi gerekiyor, bir satış yapılması gerekiyorsa önce ortaklar arasında satışın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Anlaşmazlık durumunda iş hukuka taşınıyor, burada davalar uzun sürüyor ve genelde de işin sonunda taşınmaz, değerinin altında gidiyor. Hisseli yer aldınız ve imara girdi, bu noktada sizin yeriniz park ya da yola gidebilir, istimlak olabilir. Yeriniz hisseli alımda net olarak belli olmadığından zorlukların yaşanması mümkün.

Yeşilvadi’nin arsa dışındaki yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemiyle insanların arsaya bakış açısı değişti ve müşterimizi iyi dinledik. Şu anda bir Bungalov Ev projesi hazırlığındayız, detayları kısa süre içerisinde duyurulacak. Projede 169 tane bungalov ev olacak. Özellikle bahçenin geniş olmasına bu projede özen gösterdik. Burada yola çıkarken insanların hafta sonu ya da tatillerinde gidebilecekleri bir evleri olsun istedik. Bununla birlikte İstanbul’a yakın olup, müstakil bir evim olsun diyen bir kitle var. Bu kişiler evden çalışmaya aşina ve işine hemen gidip gelebilecek bir mesafede olsun istiyorlar. Bu talep doğrultusunda da Silivri’de bir projeye imza atıyoruz, 59 villalık projenin neredeyse bitişine geldik. Şimdi ikinci projemiz başladı, bununla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Kısa süre içerisinde satışa çıkacak. Bununla birlikte Şarköy’ün son yıllarda inanılmaz yükselen bir ivmesi var. Şarköy’de güzel bir projeye imza attık, denize tamamen sıfır, önü kapanmayan 70 villalık bir proje yapacağız. Bahar aylarına doğru onu da satışa çıkarmayı hedefliyoruz.

Söyleşi
Yorum Yaz