Dosya

Karbon salınımını azaltan kilit proje

İklim değişikliği, herkesin bildiği üzere günümüzde dünya yaşamını tehdit eden büyük bir sorun. Ülkelerin her geçen gün yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda, elektrikli arabaların da bu sorunların çözümlerden biri olduğu görülüyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2023
Karbon salınımını azaltan kilit proje

İklim değişikliği, herkesin bildiği üzere günümüzde dünya yaşamını tehdit eden büyük bir sorun. Ülkelerin her geçen gün yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda, elektrikli arabaların da bu sorunların çözümlerden biri olduğu görülüyor. Elektrikli sistemlerin kalbi olan transförmatör üretiminde Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Astor Enerji, aynı zamanda Türkiye’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan 49 yıllığına “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk firmalar arasına giriyor. Sıfır egzoz emisyonu yapan elektrikli araçlara dair hedeflerini açıklayan Astor Enerji Genel Müdür Yardımcısı Olcay Doğan, her 200 kilometrede bir Astor Şarj istasyonu hedeflediklerini anlatıyor.


ASTOR ŞARJ MARKASINA 10 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANI

Türkiye'nin 147’inci en büyük sanayi kuruluşu olan Astor Enerji’yi, ürünleri itibariyle elektrik enerjisi üretip, dağıtarak tüm paydaşlarının ihtiyaçlarına karşılık veren bir şirket olarak tanımlayan Genel Müdür Yardımcısı Olcay Doğan, “Ankara İkinci Organize Sanayi Bölgesinde ülkemizin ve Avrupa’nın tek çatı altında en büyük kapalı alana sahip transformatör üretim fabrikasında güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri ile orta ve yüksek gerilim anahtarlama ürünlerinin yanı sıra beton köşk üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz ürünler ile hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı sektörlerden müşterilerin çözüm ortağıyız. Yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri hızlı bir şekilde karşılayabilecek üretim kapasitesine sahibiz. “ diyor 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planladıkları hedeflerinden söz açan Doğan; “ Ar-Ge ve yatırım odaklı bir şirket olarak 2023 ve sonrasında katma değeri yüksek yeni ürünlerin üretimi ve buna bağlı olarak ihtiyaç duyulan makine, sistem ve ekipman yatırımlarına devam edeceğiz. GES yatırımlarımız kapsamında 2023 yılında 16 megavat kurula güce sahip yatırımı tamamlamış olacağız “ ifadelerini kullanıyor. Türkiye piyasasında yeni olmasına rağmen hızla yayılan elektrikli şarj istasyon ağlarından ve sağladığı ekonomik faydanın boyutundan bahseden Genel Müdür Yardımcısı Olcay Doğan şunları aktarıyor “Türkiye’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan 49 yıllığına “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk firmalar arasında yer alıyoruz. Her 200 kilometrede bir Astor Şarj istasyonu hedefimiz bulunuyor. 2023 sonuna kadar ülkemizin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine en 300 istasyona ulaşmayı planlıyoruz.”

Dosya Haberi
Yorum Yaz