Dosya

Güneş Enerjisi tarımda sürdürülebilirliği etkiliyor

Karakan Enerji Projesi ile güneş enerjisi pazarına giren Doğuş Çay’da bu atılım sonrasında gerçekleşmesi beklenen değişimlerden ve hedeflerinden bahseden Harika Karakan Batallı “Türkiye’de öncü tarım sanayi kuruluşu olan Karakan Holding, iştiraki olan Karakan Enerji, tarımsal sektörde farklılık yaratmayı hedeflemektedir.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.06.2023
Güneş Enerjisi tarımda sürdürülebilirliği etkiliyor

Tüketimin hızlanmasına oranla enerjiye duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Özellikle tarım ve sulamada etkili olan güneş enerjisi ihtiyacı sürdürülebilirliği etkiliyor. Bu nedenle üretimde karbon salınımını azaltmak hedefi ile güneş enerjisi üretim paneli fabrikası kurarak fabrikalarının çatılarına ve arazilerine bu panelleri yerleştiren Karakan Holding, ülkenin gelecekteki güneş enerjisi yatırım potansiyelinin daha da artacağına inanarak bu proje için yaklaşık 70 milyon Dolarlık bir yatırım gerçekleştiriyor.


Karakan Holding’i güneş enerjisine 70 milyon Dolar yatırım yapmaya iten nedenlerden söz eden Harika Karakan Batallı şu ifadeleri kullanıyor; “Karakan Holding olarak bizim ihtiyacımız olan elektrik enerjisi 70 megawat solar enerji kurulumu ile gerek fabrika çatılarımızda ve gerekse de tarımsal olmayan arazilerde devam ediyor. Tarımsal sektörde yerli markalar sahibi olan Karakan Holding vizyonu gereği her zaman doğaya ve çevreye saygılı olma bilinci ile yatırımlarını planlıyor. 70 bin çiftçiden beş ana ham madde tarım ürünü satın alan, ana ham maddesi topraktan gelmesi bilinci ile de doğanın sürdürülebilir olması olmazsa olmazımızdır. Bu bilinç ile kendimize kurduğumuz solar enerji panelleri dışında solar enerji panel üretim fabrikasını Afyonkarahisar’da kurduk. Afyonkarahisar’da 300 megawat kapasiteli en son teknoloji ve makine parkuruna sahip fabrikamız 4 Nisan tarihi itibarıyla faaliyetine başladı.“


GÜNEŞ ENERJİSİ KURULUMU OLDUKÇA AVANTAJLI


Karakan Enerji Projesi ile güneş enerjisi pazarına giren Doğuş Çay’da bu atılım sonrasında gerçekleşmesi beklenen değişimlerden ve hedeflerinden bahseden Harika Karakan Batallı “Türkiye’de öncü tarım sanayi kuruluşu olan Karakan Holding, iştiraki olan Karakan Enerji, tarımsal sektörde farklılık yaratmayı hedeflemektedir. Tarım alanında faaliyet gösteren bireysel çiftçiler ve tarım kuruluşları ile birlikte projelerine yön vererek A’dan Z’ye tamamlamayı hedefliyor. Projenin taslak aşamasından nihai kurulumuna kadar ve hatta kurulum sonrası hizmetler de verilecektir. Tarımsal maliyetler özellikle sulamada tarımsal sürdürülebilirliği etkilemektedir. Güneş enerjisi paneli kurulumları tarlalarda kısa sürede amorti etmesinden dolayı güneş enerjisi kurulumu oldukça avantajlıdır. Karakan Enerji ve Doğuş Çay olarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedeflemekteyiz” diyor.

Söz konu projenin tarım ve tarım mahsüllerini nasıl etkileyeceği konusuna açıklama getiren Batallı, “Güneş enerjisinin kanunlar ile daha rahat başvurulabilmesi ve kurulumlarının daha rahat olmasını arzu ediyoruz. Bu doğrultuda artan talebi karşılayabileceğimiz gibi alt yapısını tamamladığımız Karakan Enerji fabrikamızı bir sene içerisinde iki katına yani 600 megawata kadar çıkarabiliriz. Ana konumuz olan tarım ve tarım mahsulleri üretimi konusunda yatırımlarımız devam edecektir. Afyonkarahisar bölgesinde satın aldığımız atıl bin 500 dönümlük arazimizin tarım alanlarına kazandırılması da devam ediyor” diye konuşuyor.

Dosya Haberi
Yorum Yaz