Dosya

Güneş enerjisi karbon ayak izini azaltıyor

Sürekli, sürdürülebilir, bol, yenilenebilir ve aynı zamanda kaynağı ücretsiz olan güneş enerjisi, bu özellikleri nedeniyle en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında geliyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2023
Güneş enerjisi karbon ayak izini azaltıyor

Sürekli, sürdürülebilir, bol, yenilenebilir ve aynı zamanda kaynağı ücretsiz olan güneş enerjisi, bu özellikleri nedeniyle en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında geliyor. Bu sebeplerden ötürü güneşi kaynak olarak benimseyen ve üretimlerini buna bağlı olarak gerçekleştiren CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, bu sayımızda güneş enerjisini; kullanım ve kurulum alanları başta olmak üzere sağladığı fayda ve kâr payıyla birlikte anlatıyor. Sarvan, anlattıklarıyla sürdürülebilir bir yaşam için güneş enerjisinin gerekliliğine işaret ediyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerjide dünya genelinde ilk dörde girdiğini dile getiren Sarvan, Güneş Enerjisi Sistemlerinin (GES) kullanım yapısından ve ömründen şöyle bahsediyor; “Güneş enerji sistemleri ürüne göre değişiklik göstermekle beraber yaklaşık 45-60 yıllık kullanım ömürleri ve uzun garanti süreleri ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda sağladıkları tasarruf ile öne çıkıyorlar. Güneş enerjisi ile artık yaşadığımız şehirlerde de karbon ayak izlerinin önüne geçebileceğiz.” Güneş Enerjisi Sistemlerinin kullanım alanının sadece fabrikayla sınırlı olmadığını dile getiren Başkan; ev, villa ve arazi çatılarının da kullanım alanları arasında yer alabileceğini söylüyor. Tedarik için bankaların kredi desteği sunduğunu da aktaran Sarvan; “İskanlı ve ruhsatlı tüm yapılarda projelerini yaptırdıkları takdirde bankalar da bunu kredilendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar “diyor.

“BEŞ YILIN ARDINDAN ELEKTRİK FATURASI ÖDEMİYORSUNUZ”

Güneş enerjisi sistemlerinin sağladığı kâr payına vurgu yapan Sarvan, “2010’lu yıllarda maliyet çok daha yüksekti ve amortisman süreleri yaklaşık 13 yıla kadar çıkıyordu. Şu anda evlerdeki güneş enerji sistemleri -küçük sistemler olduğu için- beş yılı geçmiyor. Bu demek oluyor ki; bir güneş sistemi kuruyorsunuz ve o sistem beş yıl içinde kendi kendini amorti edebiliyor. Hatta elektriğe vereceğiniz parayı sisteme ödüyorsunuz ve beş yıl sonra bir daha elektrik faturası ödemiyorsunuz. Fabrikalarda ise bu sayı dört yılı geçmiyor” ifadelerini kullanıyor.

Dosya Haberi
Yorum Yaz