Dosya

Enerji sektörünün ilk dijital pazar yeri açıldı

Teknolojinin sürekli olarak yenilenmesi dünyamızı giderek küresel bir köye dönüştürüyor. Bu dönüşümden en fazla etkilenen alan ise pazarlama oluyor

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.06.2023
Enerji sektörünün ilk dijital pazar yeri açıldı

Teknolojinin sürekli olarak yenilenmesi dünyamızı giderek küresel bir köye dönüştürüyor. Bu dönüşümden en fazla etkilenen alan ise pazarlama oluyor. Enerji sektöründe Türkiye’nin ilk dijital pazar yerini uygulamaya koyan Ucenmi, pazara ilk adımını atmış bulunuyor. Enerji pazarında bir ilki gerçekleştirerek sektörün ilk dijital pazar yerinin kurucu ortağı olan Mehmet Kemiksiz bize portalın işleyiş biçimini anlatıyor. Türkiye’nin ilk çevrimiçi enerji portalı olan Ucenmi.com, dijital ortamda enerji liderlerini bir araya getiriyor.

Ucenmi’yi tanımlayarak sözlerine başlayan Ucenmi.com Kurucu Ortağı Mehmet Kemiksiz, “Ucenmi.com, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak ve temiz enerji üretimine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye genelindeki birçok fabrika ile EPC firmalarını bir araya getiriyoruz. Güneş enerjisi sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek, kullanıcılarımıza en uygun fiyatlarla en kaliteli ürünleri buldurmaya özen gösteriyoruz. Diğer bir deyişle; EPC şirketlerini ve güneş enerjisi santralleri için gerekli ürünleri satan tedarikçileri birbirine bağlıyoruz. Çünkü Ucenmi, EPC firmalarının ürünlerini temin edebilecekleri ve en uygun teklifleri en hızlı şekilde alabilmeleri için çeşitli satıcılara ulaşabilecekleri bir merkezdir” ifadelerini kullanıyor.


Hem dijitalleşmeye hem de yenilenebilir enerjiye geçiş sürecini fırsat bilerek sektöre atılan Mehmet Kemiksiz, Ucenmi.com’un dijital ortamda gerçekleşen çalışmalarının gizlilik ve güvenlik kaygısını nasıl ortadan kaldıracağını anlatıyor; “Bu konu hakkında çok güzel bir KHK sözleşmemiz var. Kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılması dışında kendi firmamız personelle dahi paylaşılmıyor. Tamamen fiyatların korunması SSL sertifikalarımızla beraber sistem üzerinde izlenilir bir şekilde. Yani Firma geçmişe dönük vermiş olduğu fiyatlarla ilgili GATA'da istediği zaman bize hangi logolarla ulaşıldığını görebiliyor. Yani tamamen bir satın alma süreci gerçekleştirdiğimiz için gönül rahatlığıyla firmalar birbirlerine fiyat teklifi gönderilebiliyor. Bununla ilgili çok güçlü bir sözleşmemiz var. Zaten doğrudan kayıt sisteminin sebebi de hem üreticilerin tedarikçilerinin hem firmalarının güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlıyor. ne kadar sürdü bir sektörde çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır faaliyet gösteren bir aile firmasıyız. Sistemimizde 100’ün üzerinde firma yer alıyor. Yıl sonu itibariyle biz yüzde 90’nına tedarikçilerin yüzde yetmişine, EP firmalarında yüzde 50’den fazlasına erişmeyi hedefliyoruz. O yüzden erken kayıt olmakta fayda var.”

Dosya Haberi
Yorum Yaz