Dosya

Dünyanın en büyük dalga enerjisi Ordu'dan gelecek

nyanın en büyük, Türkiye'nin ise ilk dalga enerji santrali Karadeniz’in doğusunda kuruluyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.06.2023
Dünyanın en büyük dalga enerjisi Ordu'dan gelecek

Sularının dalgalı yapısından ötürü namı türkülere söz olacak kadar duyulan Ordu, dünyanın en büyük dalga enerji santralini kurmaya hazırlanıyor. Daha evvel öncülük ettiği güneş ve rüzgar enerjisi tesislerine dalga enerjisini de dahil eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, bu projeyle deyim yerindeyse yenilenebilir enerji üçgenini çiziyor. Dünyanın en büyük dalga enerjisi santrali olma niteliği taşıyan söz konusu çalışmaya yönelik değerlendirmelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, projenin ne kadar elzem olduğuna şu sözlerle parmak basıyor; “Deniz dalgaları kullanılmayan bir potansiyeldi. Bununla ilgili ilk ciddi adımı attık ve bu yıl içinde son görüşmelerimizi yapacağız.”


Dünyanın en büyük, Türkiye'nin ise ilk dalga enerji santrali Karadeniz’in doğusunda kuruluyor. Ordu’da Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde hayata geçirilen santral projesi İsrailli şirket Eco Wave Power desteğiyle hayata geçiriliyor. İsrailli firma ile yapılan anlaşma kapsamında 77 megavat olarak tespit edilen dalga enerjisi Ordu'nun ihtiyacı için kullanılacak. Projeye öncülük ederek Ordu'nun enerji ve gıda alanında kendine yeten bir şehir olması için yürüttükleri çalışmalara değinen Güler şunları aktarıyor; "2007 yılında Adapazarı Karasu'da deniz dalgalarından elektrik enerjisi üretmiştik ve onlarla ufak bir uygulama olarak ampulleri yakmıştık. O bir ilkti ama şimdi endüstriyel amaçlı olarak ilk defa Türkiye'de önemli bir adım atıyoruz. O da deniz dalgalarından gerçek anlamda ihtiyacı karşılayabilecek santraller kurmak."

Deniz dalgalarından enerji üretimi konusunda yaklaşık üç buçuk yıldır çalışmalar yürüttüklerini ve bu alanda benzer işler yapan Eco Wave Power (EWP) firmasıyla bağlantıya geçtiklerini anlatan Güler, söz konusu şirket ile Ordu'da dokuz yerde ölçüm yaptıklarını, 77 megavatlık potansiyel tespit ettiklerini, ilk etapta 4 megavatlık pilot bir tesis için anlaşma yaptıklarını ve "yap-sahiplen-işlet-devret" modeliyle kurulacak pilot tesisten sonra firma ile 73 megavatlık kısmın nasıl inşa edileceği konusunu ayrıca görüşeceklerini dile getiriyor.

SANTRALİN MALİYETİ 150 MİLYON DOLAR

Kıyıya bağlantılı şekilde inşa edilecek santralin maliyetinin yaklaşık 150 milyon Dolar olduğunu vurgulayan Güler, santralin inşa sürecine yönelik şu ifadeleri kullanıyor: "Burada hem bizim kendi çalışmalarımız var hem de Eco Wave Power ile beraber yaptığımız çalışmalar var. Deniz dalgaları kullanılmayan bir potansiyeldi. Bununla ilgili ilk ciddi adımı attık ve bu yıl içinde son görüşmelerimizi yapacağız. Sonra tabiri caizse kazmayı vuracağız. Santralin inşası için baharda çalışmaları somut olarak ortaya çıkaracağımızı düşünüyoruz. Zaten şu anda diğer çalışmaları oluşturuyoruz. Fizibilite ile birlikte detay çalışmaları olacak. Bundan sonraki kısmında uygulamaya geçeceğiz."

Güler, yapısı itibarıyla modüler olan santralin mekanik ve elektromekanik uygulamalarının tamamlanmasının ardından bir yıl içinde devreye alınabileceğine işaret ederek, "Mühim olan başlanması, bunun ilk olması" dedi.

Deniz dalgası enerjisi santralinin Türkiye'de ilk defa inşa edilecek olması nedeniyle yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Güler, şu aktarımı yapıyor; "Çalışmaların fiziki olarak ortaya çıkması bir yana bunların bir de regülasyonu var. Yani bunların uygulanmasıyla ilgili Enerji Bakanlığının, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun yapacağı düzenlemeler var."


Güler, ayrıca kentte faaliyete aldıkları tesislerle Türkiye'nin enerji politikasına katkıda bulunduklarını vurgulayarak, deniz dalgası santrallerine ilişkin yasal zeminin şekillenmesi konusuna destek olacaklarının altını çiziyor.

Dosya Haberi
Yorum Yaz