Avrupalı hastalar neden Türkiye'yi seçiyor?

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulandığı Türkiye; sağlığa erişilebilirlik, finansal sürdürülebilirlik ve insan kaynakları ile dünyada örnek bir lokasyon haline geldi. Bu açıdan devlet tarafından da desteklenen sağlık turizmi ve tanıtım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de sağlık hizmeti alan ve almak isteyen Avrupalı hasta sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yazan: Hayati Odabaşı

Avrupa’daki ülkelerin büyük çoğunluğunun sağlık sistemi, kapsamlı ve gelişmiş bir yapıdadır.  Bu yönden 2003 yılında ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’  adı altında Türkiye’de yapılan köklü sağlık reformlarında da Avrupa’daki bazı ülkelerin sağlık sistemlerinden istifade edilmiştir. Ancak yaşanan pandemi döneminde de görüldüğü gibi Avrupa’daki sağlık sistemleri insanların beklentilerini yeterince karşılayamamış; özellikle sağlığa erişim ve uzun bekleme süreleri alternatif ülkeleri gündeme getirmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulandığı Türkiye; kamu özel hastaneler ile yeni inşa edilen Şehir Hastanelerinin dahil olduğu sağlık sistemi ile sağlığa erişilebilirlik, finansal sürdürülebilirlik ve insan kaynakları ile dünyada  örnek bir sağlık sistemi haline gelmiştir. Bu açıdan devlet tarafından da desteklenen sağlık turizmi faaliyetleri ve tanıtım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de sağlık hizmeti alan ve almak isteyen Avrupalı hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Peki, dünyada en gelişmiş sağlık sistemlerinin bulunduğu Avrupa’dan hastalar neden Türkiye’ye geliyor?

TÜRK SAĞLIK SİSTEMİNDE SAĞLIK TURİZMİ

Ülkemizin coğrafi konumu bu konuda bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 1 milyar insana ve 57 ülkeye sadece 3- 4 saatlik bir uçuş mesafesinde yer alıyor olmamız ve Avrupa’nın birçok ülkesinden kara yoluyla da ulaşımın mümkün olması sağlık turizmi için en ideal bölge olarak değerlendirilmektedir.

Öte yandan Türkiye son yıllarda sağlık turizmi açısından hızla gelişen bir ülke olmuştur. Türkiye, modern sağlık altyapısı, donanımlı hastaneleri, kaliteli tıbbi hizmetleri, deneyimli doktorları ve tedaviye erişim kolaylığı nedeniyle yurt dışından birçok hasta çekmektedir.

Türkiye'de yapılan tıbbi işlemler genellikle diğer ülkelere göre daha ekonomiktir, ancak bu durum kaliteden ödün verilmesi anlamına gelmez. Türkiye'de birçok sağlık kuruluşu, uluslararası akreditasyonlara sahiptir ve bu da Türkiye'de yapılan tıbbi işlemlerin dünya standartlarında olduğunu gösterir. Türkiye ayrıca birçok tıbbi branşta uzmanlaşmıştır. Örneğin; estetik cerrahi, diş hekimliği, organ nakli, kalp cerrahisi, kanser tedavisi, kadın doğum gibi birçok alanda yüksek başarı oranlarına sahiptir.

Türkiye’de yürütülen sağlık turizmi faaliyetlerinin güvenilir olması da önemli bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Ülkemize olan güvenin temel sebebi buranın bir sağlık turizmi politikasının olması ve bu turizmin Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenip denetlenmesidir. Bu nedenlerden dolayı, yurt dışından birçok insan sağlık nedenleriyle Türkiye'ye gelmektedir. Türkiye, sunduğu yüksek kaliteli sağlık hizmetleri ve uygun fiyatları ile sağlık turizmi açısından

oldukça popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Bunların yanında geleneksel turizm ve termal turizm imkânları da hastaları cezbediyor. Türkiye zengin kültür ve tarihi mirasları görme deneyimini yaşatıyor.

SAĞLIK TURİZMİNDE LİDER BUTİK HASTANE; TÜRKİYE HASTANESİ

Türkiye’deki sağlık turizminin gelişmesine paralel olarak bu konuda önemli adımlar atan Türkiye Hastanesi, Türkiye’nin kalbi İstanbul’da ve ticaret ve sağlığın merkezi durumu haline gelen Şişli destinasyonunda yer alıyor. İlk özel sağlık kuruluşlarından biri olan Türkiye Hastanesi’nin hizmet verdiği hastane kompleksi 1894 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılmış, 1991 yılında İhlas Holding tarafından restore edilerek işletilmeye başlanmıştır. Kompleks yaklaşık 18 dönüm arazi üzerinde yer alıyor, iç içe geçen tarihi modern yapıları ve yeşil bahçesi ile bulunduğu bölgede bir vaha havası yaşatıyor. Türkiye Hastanesi yıllık ortalama 250 bin hastaya hizmet sunuyor, 17 bin ameliyat gerçekleştiriyor.

Tüm branşlarda hizmet veren hastanemiz, Göz Hastalıkları ve Laser Merkezi, Ortope­di Travmatoloji ve Spor Sağlığı Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Genel Cerrahi Kliniği, Çocuk Cerrahisi, Gastroenteroloji Merkezi, Kardiyoloji Merkezi, Kulak Burun Boğaz ve İşitme Kliniği, Dahili Hastalıklar, Nöroloji, Beyin ve Omurga Cerrahi Merkezi, Cilt Sağlığı ve Güzellik Merkezi, Estetik Cerrahi, Diş Kliniği, Check-up Merkezi ile ön plana çıkıyor. Özellikle Göz Hastalıkları tedavilerinde kullanılan yüksek teknoloji laserin ilk kurulduğu özel hastanedir. Laser hizmeti verdiği yurt içi ve yurt dışı binlerce hasta ile literatür­de önemli bir yer edinmiştir.

Uluslararası Hizmetler departmanımız, sağlık turizminde uzmanlaşmanın dışında, yurt dışından gelen hastaların dil ve kültürünü anlayabilme, zamansız ve mekanize çalışma becerisi, pozitif enerji ve güler yüz gibi birçok noktaya hakim olmayı gerektiren bir alanda hizmet vermektedir. Ancak, yerli hastalara sunulan hizmetlerin yurt dışından gelen hastalara sunulabilmesi, sadece çeviri becerisi değil, aynı zamanda vizyon ve tecrübe gerektirmektedir. Bu nedenle, hastanemiz sağlık turizmi endüstrisinde uzmanlaşmanın dışında, empatisi ve organizasyon yeteneği olan uzman personele sahiptir.

Yurt dışından gelen hastaların alınabilmesi ise tek seferlik bir operasyon değil, tüm kurumu ve her departmanı ilgilendiren kooperatif bir alandır. Bu nedenle, departman tüm birimlerle entegre olarak çalışmaktadır. Bu sayede, yurt dışından gelen hastalara 360 derece mobilite ve organizasyon sağlayarak, sağlık modelinin her noktasında yerimizi alabilmekteyiz.

Yorum Yaz