Yazarlar

Z kuşağı Türkiye'yi kahve üssü yapıyor

Önceki nesle göre 4 kat daha fazla kahve tüketen Z kuşağı sayesinde Türkiye büyük bir üretici konumuna geçiyor. Gelecek yıl 35 ülkeye ihracat başlıyor. Şu an 500 milyon TL hacme sahip olan pazarın beş yıl içinde en az beş kat büyümesi öngörülüyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası15.12.2022

Önceki nesle göre 4 kat daha fazla kahve tüketen Z kuşağı sayesinde Türkiye büyük bir üretici konumuna geçiyor. Gelecek yıl 35 ülkeye ihracat başlıyor. Şu an 500 milyon TL hacme sahip olan pazarın beş yıl içinde en az beş kat büyümesi öngörülüyor. 

Düne kadar emekleme döneminde olan Türkiye’de kahve tüketimi, Z kuşağı ile birlikte patlamaya geçti. Eski kuşak günde sadece 1 adet kahve içerken yeni neslin ortalaması 4 oldu. Yeni aromaları, kremaları ve özel karışımları denemekten büyük keyif alan gençlerin potansiyelini gören Gloria Jean’s, İstanbul Arnavutköy’de büyük bir kahve kavurma tesisi yatırımına başladı. Şirket, gelecek yıldan itibaren 35 ülkeye de ihracata başlayacak.

5 YIL İÇİNDE 5 KAT BÜYÜME

Türkiye’de yıllık kişi başı kahve tüketiminin sadece 1.2 kilogram olduğuna dikkat çeken Gloria Jean’s Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Dinçerler, “Bu tüketim, ABD ve AB’de tam 7 kilogram. Yani halen bebek bir pazarımız var. Yılda ortalama 20 bin ton kahve tüketiyoruz ve kahve pazarının hacmi 500 milyon lira civarında. Ancak Z kuşağı, sektörü ciddi derecede domine etmeye başladı. Pazarın 5 yıl içinde 5 kat büyüyeceğini öngörüyoruz” dedi.

FİRMALARI İHRACATÇI YAPACAĞIZ YERLİ

Buradan hareketle, kahve tedariklerini kendileri sağlamaya karar verdiklerini anlatan Dinçerler, şöyle devam etti: “Kahveleri kavrulmuş olarak Avustralya’dan ithal ediyorduk. Ama artık özel şurupları, tozları hatta karton bardakları bile biz üreteceğiz. Bunu yerli firmalarımızın desteğiyle gerçekleştireceğiz. Yani onlara da bu işi öğreteceğiz ve her birini ihracatçı yapacağız. İlk hedefimiz dünyadaki bütün Gloria Jeans’lere kahve kavurup göndermek olacak. Daha sonrasında ise diğer dünya markalarına da hizmet vermeyi düşünüyoruz. İlk yıl için beklentimiz 500 tonluk ihracat.”

YENİ ZİNCİRLER PAZARA GİRECEK

Filtre kahve, latte ve Americano’nun en çok satılan ürünler olduğunu ifade eden Dinçerler, şöyle devam etti: “Ancak yeni nesil inovasyona aşırı düşkün ve dünya trendlerini sosyal medyadan çok iyi takip ediyor. Biz de tüm istediklerini önlerine getiriyoruz. Türkiye’deki Z kuşağının üstün potansiyeli tüm dünyanın farkında. Bu nedenle Türkiye’ye gelecek yıl birkaç kahve zinciri daha girecektir. Biz de bu yıl 50 şube daha açarak Türkiye’de 150 şubeye ulaştık. 2023’te 50 şube daha açacağız. Franchise bedelimiz 400 bin TL. 3 yıl içinde de yatırım maliyetleri geri kazanılıyor.”

MAGNOLIA BAKERY HIZLA BÜYÜYECEK

Kısa bir süre önce Amerikan pastane kültürünün önemli temsilcilerinden Magnolia Bakery’i Türkiye’ye getirdiklerini de anlatan Mehmet Dinçerler, “Vadiİstanbul’dayız. Aynı zamanda Avrupa’nın ilk şubesiyiz. Bu yıl İstanbul’da 2 mağaza daha açacağız. Sonrasında Avrupa’ya da açılacağız. Her bir şubemizde ortalama 55 kişiye istihdam sağlayacağız. Meşhur lezzetlerimizin başında ‘Banana Pudding’, ‘Red Velvet Cheesecake’, ‘Double Fudge Brownie’ ve tamamen doğal Antep fıstığı ezmesiyle yapılmış ‘Pistachio Cupcake’” sözlerinde bulundu. 

*Bu haber Posta Gazetesi yazarı Murat Gülderen'den alıntılanmıştır.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz