Yazarlar

Yumurtadan bu kez kriz çıktı

Temmuz ayının başında Türkiye’den ithal edilen yumurtalarda kanserojen madde bulunması ülke gündemine oturdu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası21.07.2023
Yumurtadan bu kez kriz çıktı

Temmuz ayının başında Türkiye’den Tayvan'a ithal edilen yumurtalarda kanserojen madde tespit edilmesi ülke gündemine oturdu.

Temmuz ayının başında Türkiye'den 127 ton yumurta satın alan Tayvan hükümetinin Tarım Bakanı Chen Chi-Chung, satın alınan yumurtaların içinde yasaklı bir madde olan Nitrofurans izine rastladığını açıkladı. Ayrıca Chi-chung ”Hükümet Türk tedarikçiden anlaşma kapsamında bunu telafi etmesi için talepte bulunacak” diye de ekledi.

ALINAN YUMURTALAR KONTROL AMAÇLI İMHA EDİLDİ

Temmuz ayının başında alınan yumurtalar imha edildi. Tayvan ilaç dairesi alınan yumurtaların piyasaya sürülmediğini de duyurdu. Tayvan Ulusal Hayvancılık Endüstrisi CEO’su Peter Chen, ülkenin yaklaşık 160 bin Dolar zararda olduğunu açıkladı. Chen, “Türkiye’den satın alımlar Haziran sonunda durduruldu ve hükümet ABD’den ithal etmeye yöneldi” dedi.

1950’li yıllarda piyasaya sürülen Nitrofuranlar’ın kullanılması hormonal sistem bozukluklarına ve kansere yol açtığı belirlendiği için yasaklanmıştı. Avrupa Birliği hayvancılık sektöründe Nitrofuran grubu antibiyotiklerin kullanımını 2006 itibariyle bütünüyle yasakladı. Bu yasaklama kararı daha sonra ülkemizde de alındı.

Ülkede yeni Ay Yılı’nda yaşanan yumurta krizinden dolayı Tayvan hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden yumurta almaya başlamıştı.

Türkiye'de Gündem
Dünyada Gündem
İhracat Penceresi
Yorum Yaz