Yatırım

Youtube'dan ekonomiye 2 Milyar TL'lik katkı

7’den 70’e herkesin kullandığı dijital içerik platform YouTube, içerik üretici topluluklarına, işletmelere ve kullanıcılara katkı sağlıyor. Bağımsız araştırma kuruluşu Oxford Economics tarafından hazırlanan rapor da bu katkıyı destekler nitelikte. Öyle ki dünya çapında 2 milyardan fazla insanın ortak platformu haline gelen YouTube, Türkiye’de 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdam sağlıyor

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası28.02.2023
Youtube'dan ekonomiye 2 Milyar TL'lik katkı

7’den 70’e herkesin kullandığı dijital içerik platform YouTube, içerik üretici topluluklarına, işletmelere ve kullanıcılara katkı sağlıyor. Bağımsız araştırma kuruluşu Oxford Economics tarafından hazırlanan rapor da bu katkıyı destekler nitelikte. Öyle ki dünya çapında 2 milyardan fazla insanın ortak platformu haline gelen YouTube, Türkiye’de 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdam sağlıyor

Türkiye'de YouTube’u düzenli olarak kullanan 45 milyon kişi, YouTube verilerine göre platformda günde ortalama 45 dakika zaman geçiriyor. Kullanıcılar YouTube sayesinde dünyanın dört bir yanından dilediği içeriğe ulaşarak pek çok yeni şey öğrenebiliyor. Her yaştan bireyin sesini duyurmasına, öğrenmesine, araştırmasına ve eğlenmesine katkı sağlayan YouTube, aynı zamanda içerik üreticileri ve diğer işletmeler için de önemli bir gelir imkanı oluşturuyor. İçerik üreticilerinin çalışanlarının yanı sıra tedarik zincirlerinde yer alan işletmeler ve serbest çalışanlar da dahil edildiğinde YouTube sayesinde çok büyük bir ekosistem oluşuyor. Desteklenen bu ekosisteme verilen katkıyı anlamak, platformun Türkiye ekonomisine, toplumuna ve kültürüne halihazırda yaptığı önemli katkıyı ölçmek için Bağımsız araştırma kuruluşu Oxford Economics tarafından bir etki analizi araştırması gerçekleştirildi.

"TÜRKİYE’DEKİ YENİ GELİŞMELER İÇİNHEYECANLIYIZ”
YouTube’un girişimcilerin seslerini dünyaya duyurarak gelir kaynağı olduğunu vurgulayan YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Pedro Pina, “Ülkenin her yerinde kendi kurdukları işletmeler üzerinden, Türk kültürünü dünya çapındaki 2 milyar izleyiciyle paylaşıyorlar. Biz Türkiye’nin başarılı içerik üretici topluluğunu bekleyen yeni gelişmeler için de büyük heyecan duyuyoruz. Şubat ayından itibaren YouTube, Türkiye'deki içerik üreticilerinin YouTube Shorts'taki yaratıcılıklarından gelir elde etmeleri için daha da fazla yol sunacak. İçerik üreticileri ve Türkiye’nin her yerinden binlerce kullanıcı, şimdiden dünyanın dört bir yanından izleyicilerin yaşamını zenginleştiriyor. Ancak ben bunun onlar için henüz bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
TÜRKİYE YOUTUBE’U BİLGİ EDİNMEK İÇİN KULLANIYOR
Analiz raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey, her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği YouTube’un, Türkiye ekonomisine ve sosyo kültürel hayatına birçok katkı sağladığına değindi. Burada YouTube’un sadece içerik üreticileriyle de sınırlı kalmadığını vurgulayan Kuzey, “İçerik üreticilerinin çalışanlarının yanı sıra tedarik zincirlerinde yer alan, gelirlerinin önemli bir kısmını içerik üreticilerden elde eden işletmeler ve serbest çalışanlar da bu ekosisteme dahil edildiğinde oldukça geniş bir etki alanından bahsediyoruz. Raporda gerçekleştirilen sınıflandırmalar, YouTube’un doğrudan ve dolaylı olarak küresel bir ekosistem oluşturduğu ve 2021 yılında bu ekosistemin Türkiye ekonomisine toplamda 2 milyar TL’den fazla katkıda bulunduğunu ve 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdamı desteklediğini gösteriyor. Raporun çıktıları arasında beni en çok heyecanlandıran verilerden biri de kadın içerik üreticilerle ilgili. Kadın içerik üreticilerin yüzde 82'si, YouTube'un tutkularını ve fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. 10 Kadından 8’i bu bilgiyi vermiş. Kadınların sesinin duyulması, kendilerini özgürce ifade edebilmeleri anlamında YouTube’un hayatlarımızdaki önemini çok güzel vurgulayan bir çıktı. Bir diğer önemli çıktı da kullanıcıların bilgi ve birikim edinme noktasında Google’ın kapısını ne kadar sık çaldığıyla ilgili. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 93'ü YouTube'u bilgi ve birikim edinmek için kullandığını bildiriyor. Eminim bu hepimizin hayatında deneyimlediği önemli bir etki” diye konuştu.
“YOUTUBE VE BEN” PANELİ İLE BAŞARI HİKAYELERİ
Türkiye’de ilk kez kamuoyuna sunulan YouTube Türkiye Etki Raporu’nda farklı sektör ve alanlardan YouTube’da ortaya çıkan başarı hikayeleri de incelendi. Etkinlikte düzenlenen “YouTube ve Ben” paneliyle bu başarı hikayelerinin mimarları ile Simge Fıstıkoğlu moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Gazeteci ve YouTube İçerik Üreticisi Cüneyt Özdemir, YouTube İçerik Üreticisi Orkun Işıtmak, Ebebek Pazarlama Direktörü Sevda Tarcan Demir, NetD Genel Müdürü Feride Başbuğ, Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, TRT Dış Video Platformlar Müdürü Yasin Yavuz, Tonguç Akademi Dijital İçerik Yöneticisi Engin Aygan ve Nefis Yemek Tarifleri YouTube Kanalı Kurucuları Elif Atalar ve Yasemin Atalar’ın panelist olarak yer aldığı etkinlik, ilham verici hikayelere ev sahipliği yaptı. Gazeteci ve YouTube İçerik Üreticisi Cüneyt Özdemir, sosyal medyanın gücünün artık yadsınamaz bir gerçek olduğuna dikkat çekti. Sosyal medyanın eski dönemlerde işsiz kalanların düştüğü bir yer olduğunu belirten Özdemir, “YouTube gazeteciler ve haberciler için çok büyük bir fırsat ortaya koyuyordu ve biz bu fırsatı değerlendirdik. Platform sayesinde haberler ve izleyiciler arasında doğrudan bir köprü oluşturuyoruz” diye konuştu. YouTube ile yolunun 2007 yılında kesiştiğini söyleyen İçerik Üreticisi Orkun Işıtmak, “Dünyadaki ilk YouTuber’lardan biriyim. Ben bu işe başladığım zaman böyle bir kavram ve meslek yoktu. Hatta o dönem bu iş ile para kazanma özelliği de yoktu. İlk çektiğim videolar sihirbazlık üzerineydi ve üç beş kişi izliyordu. Şu an 20 kişilik bir ekiple haftada iki video üretiyoruz. YouTube sayesinde hem insanların hayatında pozitif bir etkide bulunuyorum hem de yaratıcı projeler gerçekleştiriyorum. Bu platform benim normalde sahip olamayacağım fırsatlara erişmemi sağladı. YouTube herkesin eşitlendiği ve medyanın aracılığına gerek kalmadan izleyicilerle doğrudan etkileşim kurabildiği bir platform” dedi.

Oxford Economics tarafından hazırlanan YouTube raporunun bazı dikkat çekici verileri şu şekilde;
• YouTube’da bir kanalı olan işletmelerin yüzde 65'i, müşteri tabanlarını büyütmede YouTube'un önemli bir rol oynadığını söylüyor. YouTube kullanan KOBİ'lerin yüzde 71'i, YouTube'un işletmelerini büyütmek için hayati öneme sahip olduğunu belirtiyor.
• YouTube kullanan KOBİ'lerin yüzde 81'i, Covid-19 pandemisi döneminde YouTube'u kullanmalarının, kuruluşlarının sürece uyum sağlamasına yardımcı olduğunu söylüyor ve YouTube'un bu döneminde işletmelerini ayakta tutmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.
• YouTube'da reklam yayınlayan KOBİ'lerin yüzde 83'ü, YouTube reklamlarının satışlarını artırmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.
• YouTube kullanan KOBİ'lerin yüzde 79'u, YouTube'un çalışanlarına eğitim vermek için uygun maliyetli bir seçenek olduğunu düşünüyor.

Söyleşi
Araştırma
Türkiye'de Gündem
Bölgesel Bakış
Sürdürülebilirlik
Şirket Haberleri
Merak Edilenler
Yorum Yaz