Gündem Koridoru

Yavuz Altun’nun "Katlamalı Büyüme Stratejisi" kitabı raflarda

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, birçok ülkede yaptığı sunumları kitaplaştırdı. Kitap, sadece büyümeye odaklanmanın şirketleri yok oluşa götürdüğünü değişimin ise büyümeyi katlamalı olarak getirdiğini anlatıyor. Önümüzdeki ay ikinci baskıyı yapmaya hazırlanan 'Katlamalı Büyüme Stratejisi' kitabı, bütün kitapçılarda satışa sunuldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası02.01.2023
Yavuz Altun’nun "Katlamalı Büyüme Stratejisi" kitabı raflarda

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, birçok ülkede yaptığı sunumları kitaplaştırdı. Kitap, sadece büyümeye odaklanmanın şirketleri yok oluşa götürdüğünü değişimin ise büyümeyi katlamalı olarak getirdiğini anlatıyor. Önümüzdeki ay ikinci baskıyı yapmaya hazırlanan 'Katlamalı Büyüme Stratejisi' kitabı, bütün kitapçılarda satışa sunuldu.

İngiltere, ABD ve Meksika gibi dünyanın farklı ülkelerinde birçok seminere katılan ve buralarda sunum yapan Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, bu sunumları “Katlamalı Büyüme Stratejisi” adı altında kitaplaştırdı. Değişime cevap vermeye odaklanan stratejiyi “Katlamalı Büyüme Stratejisi” olarak kavramlaştırmaya çalışan Altun, insanların işlerinde ya da şirketlerin gelecek stratejilerinde değişime değil büyümeye odaklandıklarını dikkat çekerek “değişim mi, büyümek mi” sorusuna dünyanın birçok ülkesindeki örneklerle cevap arıyor. Peta Yayıncılık’tan çıkan kitap, gerek bireyler ve gerekse kurumlar için kapıların teker teker açılmasına fayda sağlamayı hedefliyor.

İki yıl önce Exponential Growth Strategy ismiyle İngilizce olarak yayınlanan kitabın önsözünü New York Times Çok Satanlar Yazarı Raymond Aaron yazdı. Kitapta değişim yerine büyümeye odaklananların zaman içerisinde nasıl yok olup gittiklerine vurgu yapan yazar, “Değişime değil de büyümeye cevap vermeye kalktığınızda o endüstriyi siz keşfetmiş olsanız bile sonunuz Nokia, İsviçre saat endüstrisi, Kodak, Blockbuster, Sears gibi olacak ve oyundan çekilmek zorunda kalacaksınız” diyerek değişimin önemine dikkat çekiyor.

Yazar değişimin uzun soluklu ve sabır isteyen, büyümenin ise kısa vadeli ancak zor bir süreç olduğuna dikkat çekerek, “Genelde hemen sonuç almak için büyüme tercih ediliyor. Değişimi kabul etmek başlangıçta zordur. Ama uzun süreçte sistemi anlamak ve yönetebilmek için en güçlü stratejik araçtır. Bu süreç tıpkı bir bambu ağacının yetişme süreci gibidir. Sabırla dikildikten sonra beş yıl boyunca hiç büyüme olmamasına rağmen ağaç bir anda filizlenmeye başlar ve çok hızlı şekilde otuz metreye kadar büyür. Aynen Apple, Google ve Japon saat endüstrisi gibi…” diyor.

GÖRÜNMEYENE ODAKLANMAK

Kitapta, “Soru şu: Büyümeye mi yoksa değişime mi cevap vermeliyiz? Büyümek için büyümek kanserli bir hücrenin ideolojisidir. Elbette buradaki sır, değişimdir; coşkuyla istekle ve her kademesinde emekle gelen değişim…

Herkes topa bakarken siz sahaya yani o alana odaklanmalısınız. Herkes topa odaklanmışken siz topun gideceği yere odaklanmalısınız. Görünmeyene odaklanmak değişimin olmazsa olmaz ilk şartıdır…

Olay kutunun içinde düşünmek, kutunun dışında düşünmek veya hiç kutu olmadığını düşünmek değildir. Eğer hiçbir şeyiniz olmadığını düşünürseniz sizi sınırlayan tüm etkenlerden kurtulup değişime ve yeniliğe başlayabilirsiniz” deniyor.

Önümüzdeki ay ikinci baskıyı yapmaya hazırlanan Katlamalı Büyüme Stratejisi kitabı, bütün kitapçılarda satışa sunuluyor. Kitapta bir yandan “Eğer başkalarının bilmediği bir şeyi bilirseniz büyük bir avantaja sahip olursunuz” denilerek Francis Bacon’un “Bilgi gücün kaynağıdır” sözüne atıfta bulunurken, bir yandan sıfır beklentinin gücün bir başka kaynağı olduğuna dikkat çekiliyor. Sorumluluk almaktan, sosyalleşmeye, stres ve dengeyi anlamaktan başkalarının sorunlarına çözmeye kadar birçok konuya değinen kitap, değişerek gelişmek isteyenler için bir yol haritası işlevi görüyor.

KÜRESEL DÖNÜŞÜME LİDERLİK ETMEK

Endüstri mühendisi olan Yavuz Altun, Happy Center Marketleri CEO’luğu görevini üstleniyor. Harvard Business School’da Executive MBA, Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama yüksek lisansı ve Thames Valley Üniversitesi’nde MBA yapan Altun, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora yapıyor. İstanbul Ticaret Odası 1 No’lu Perakende Komitesi Başkanı ve İTO Meclis Üyesi olan Altun, aynı zamanda İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ile TOBB Kıbrıs Türkiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi.

Aynı zamanda Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Yönetim Kurulu Üyesi olan Altun, çeşitli girişimlere de destek veriyor. Altun, perakende ve teknoloji şirketlerine iş stratejilerini tanımlama ve küresel dönüşüme liderlik etmekle ilgili de mentorluk yapıyor.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz