Yazarlar

Yaralarımızı el ele vererek saracağız

Türk hazır giyim endüstrisi deprem bölgesindeki yurttaşların yaralarını sarmak için seferber olurken bir yandan da üretimin ve ticaretin durmaması için çalışmalarına devam ediyor.  

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası08.02.2023
Yaralarımızı el ele vererek saracağız

Türk hazır giyim endüstrisi deprem bölgesindeki yurttaşların yaralarını sarmak için seferber olurken bir yandan da üretimin ve ticaretin durmaması için çalışmalarına devam ediyor.  

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından üçüncüsü düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı (IFCO) başladı.  

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, yaptığı değerlendirmede deprem felaketi nedeniyle tüm ülkenin yasta olduğunu hatırlattı. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Gültepe, şöyle devam etti:  

“Acımız çok büyük. Enkaz altında bulunan yurttaşlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılacağını ümit ediyoruz. Tarihte eşine az rastlanan bu büyük afetin yaralarını sarabilmemiz için devlet millet el ele vermek, birlik olmak, dayanışmak zorundayız. İhracat ailemiz kış koşullarında evsiz kalan depremzede yurttaşlarımız için tek yürek oldu. TİM öncülüğünde 61 ihracatçı birliği depremzedeler için ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattık. Yardım malzemelerimizi taşıyan ilk TIR’lar dün akşam yola çıktı. Ekiplerimiz ihracatçılarımızdan gelen yardım malzemelerini en kısa zamanda ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yoğun bir mesai yürütüyorlar. Aklımız ve yüreğimiz deprem bölgesinde. Böyle bir dönemde fuar yapmak gerçekten çok zor. Ancak ekonomik olarak ne kadar güçlü olursak depremin yaptığı yıkımı o kadar hızlı onarabiliriz. Özellikle küresel pazarlarda güçlü olduğumuz sektörlerin potansiyelini harekete geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hazır giyim endüstrimiz katma değerli üretimi, istihdamı ve 21 milyar doları aşan ihracatı ile ülke ekonomimiz için kritik önem taşıyor. 750 bine yakın insanımızı istihdam eden sektör, ülkemize her yıl 18-19 milyar dolar döviz kazandırıyor. Bu sektör için hedeflediğimiz 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için IFCO’nun kaldıraç etkisini maksimum düzeyde kullanmak istiyoruz.”   

IFCO'YA KATILIM YÜKSEK OLDU

İHKİB Başkan Yardımcısı Mustafa Paşahan da depremin yaralarını sarmak için her zamankinden daha çok çalışmak zorunda olduklarını söyledi. Bu nedenle fuarı iptal etmediklerini vurgulayan Paşahan, şunları söyledi:  

“Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bin metrekare alanda 600’ü aşkın firmamızın katılımıyla IFCO’yu düzenliyoruz. Amerika’dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya 5 kıtadan alıcılar IFCO için İstanbul’a geldi. 100’ü aşkın ülkeden ziyaretçilerimiz var. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olan fuarımızı 5 bini nitelikli alıcı olmak üzere yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Üçüncü fuarımızda ilk kez ‘The Core İstanbul’, ‘markalar’ ve ‘sourcing’ alanları oluşturduk. Bu alanlarda tasarımcılarımızı ve organize perakende markalarımızı ziyaretçilerle buluşturacağız.”  

İstanbul Fuar Merkezi’ndeki IFCO, 11 Şubat Cumartesi akşamı sona erecek.  

Türkiye'de Gündem
Sektörel Panorama
Yorum Yaz