Yazarlar

VIDEOCAST’lere ilgi giderek artıyor 

MMA Türkiye’nin 12 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirdiği SMARTIES NEXT! MEETUP etkinliğinde, Podfresh “Dinleyici Alışkanlıkları Raporu” açıklandı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası14.06.2023
VIDEOCAST’lere ilgi giderek artıyor 

MMA Türkiye’nin 12 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirdiği SMARTIES NEXT! MEETUP etkinliğinde, Podfresh “Dinleyici Alışkanlıkları Raporu” açıklandı. Veriler videocast’e olan ilginin her gün arttığına dikkat çekiliyor.

DİNLEYİCİNİN TERCİHİ ÇEŞİTLİ İÇERİKTEN YANA

Dinleyici Alışkanlıkları Raporu’nda öne çıkan veriler şöyle: Dinleyicilerin yüzde 31,1’inin özellikle takip ettiği programlar/kişiler var. 2022 yılında en çok takip edilen kişi Beyhan Budak iken bu yıl Barış Özcan lider durumda. Dinleyicilerin yüzde 78,3’ü podcast’i youtube üzerinden dinliyor; en sık podcast dinlenen platform ise yüzde 74 ile Spotify. Dinleyiciler, sırasıyla sosyal medyadan, çevre/tanıdık tavsiyelerinden, yayın hakkında yapılan yorumlardan ve platform önerilerinden etkilenerek dinleyeceği podcast’i belirliyor. Podcast uygulamasının seçimini platformda daha çeşitli içerik olması etkiliyor. Her gün podcast dinleyen katılımcılar daha çok yayın yapan kişilerin kalitesine odaklanıyor. Yabancı podcast dinlenme oranı ise yüzde 33.

SESLİ KİTAP DENEYİMİNDE FARKLI SEÇENEKLER

Sesli kitap dinlemek için ise sırasıyla Google Kitaplar, Sesli Kitaplar, Storytel, Apple Kitaplar, Audible-Amazon ve Telefon Kütüphanesi’ni tercih ederken, müzik dinlemek için Youtube, Spotify ve dijital radyo platformlarını kullanıyorlar.

Videocast yayınları katılımcıların yaklaşık yarısının ilgisini çekiyor. Dinlediği podcast, videocast olarak yayınlansa yüzde 98’i izleyeceğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 52’si dinledikleri podcast e-bülteni yayınlansa abone olacağını belirtiyor. Her gün podcast dinleyenlerde ise bu oran yüzde 62. Araştırma Türkiye Genelinde, 18-45 yaş arası ABC1C2 hedef kitledeki kadın ve erkekler arasında yapıldı.

Gündem Koridoru
Tekno-Kat
Yorum Yaz