Yazarlar

Üretime gönül verenler ödüllendirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Güvenilir Ürün Platformu desteği ile düzenlenen Tarımın Yeni Yüzyılı Programı ve Üretime Gönül Verenler Ödül Töreni Adana'da gerçekleştirildi

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası31.01.2023
Üretime gönül verenler ödüllendirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Güvenilir Ürün Platformu desteği ile düzenlenen Tarımın Yeni Yüzyılı Programı ve Üretime Gönül Verenler Ödül Töreni Adana'da gerçekleştirildi. Bakanlığın desteklerinden yararlanarak üretimlerini geliştiren ve ülke tarımına katkı sağlayan Türkiye'nin dört bir yanından çiftçi ve üreticilere teşekkür edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin , "Gençlerimizin ve kadınlarımızın alın ve akıl terini akıtacağı tarımımız 'Türkiye Yüzyılı'na damga vuracak" diyerek başlattığı ödül töreninde "Tarımda umudumuz gençler ve kadınlarda. Sizler üretiminizle ülkemize destek oluyorsunuz. Bizler her zaman sizin yanındayız. 'Yeter ki sen üret' diyoruz. Bu vesileyle Türkiye'nin dört bir yanında, katma değeri yüksek üretimleriyle örnek olarak 'Üretime Gönül Verenler' ödülüne layık görülen çiftçileri, ilgili sektörlerde başarılı olan girişimcileri, şirketleri ve kurumları yürekten kutluyorum. Böylesine anlamlı ödüllerin verilmesinde ortağımız olan Güvenilir Ürün Platformu'nun değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak bu tür projelerin her daim yanında ve destekçisi olduğumuzun, hele işin içerisinde kadın ve gençler varsa, kırsal kalkınma varsa kısaca üretim varsa yanlarında olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Yaşamın önemli bir parçası olan ürünler ile güvenilirlik kavramının buluşturulmasında elini taşın altına koyan ve bize katkılar veren Güvenilir Ürün Platformunu da tebrik ediyorum'' dedi.
 
Bakanlığın güncel ve ileriye dönük çalışmalarını anlatan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin konuşmasından satırbaşları ise şu şekilde:
 
Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte 'Su Verimliliği Seferberliği' başlattık. Bu kapsamda, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle 'Suda Sıfır İsraf' temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz.

Türkiye'nin yeni yüzyılına yakışır adımlar atıyoruz. 2022 itibariyle tarım sektörüne ve üreticilere 40.4 milyar lira destek verdik. Bu destekler sadece maddi olanlar. Bunların içinde arpa, buğday ve sıfır faizli kredi destekleri dahil değil. Yıl sonu tahminlerine göre 2002 yılında 98 bin ton olan bitkisel üretimin tüm zamanların rekoru olarak 128.6 milyon tona çıkması bekleniyor. 11 ay boyunca 28.8 milyar dolar ihracat gerçekleşti. Bunun 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye ithal eden değil ihraç eden bir ülkedir. 91 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız var

Bu yıl Mart ayında 1 milyon 152 bin çiftçimize ödenmesi gereken 8,6 milyar TL mazot ve gübre desteğimizi, 2022 Kasım itibarıyla ayni olarak kullandırmaya başladık. Mazot ve gübre desteklemeleri, bundan sonra her yıl bu takvim çerçevesinde, yani çiftçimizin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu; ekim döneminde ayni olarak kullanılacak. Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin verdiği 100 bin TL tutarındaki faizsiz kredi miktarını 200 bin TL'ye çıkardık

1 Ocak'tan itibaren de TarımCebimde mobil uygulamasını kıymetli çiftçilerimizin hizmetine sunduk. 'Gelecek Tarımda, Tarım Cebimde' diyerek hizmete aldığımız uygulama, üretim planlamasının en önemli araçlarından biri olacaktır. Ayrıca bu uygulama sadece çiftçilerin değil tüm vatandaşların kullanması gereken bir uygulamadır. Örneğin kurbanlık koyun alacak olan vatandaş, hayvanın küpe numarasını uygulamaya girerek onun sağlık durumu, geçmişi, aşıları hakkında bilgi alabilecekler.

Yapılacak yeni çalışmalar kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının da kullanılacağı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerini hızla yaygınlaştırdıklarını kaydeden Bakan Kirişci, "Avrupa'nın ilk ve tek su ürünleri OSB'si olacak Adana Karataş Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) ile yine Karataş Tarıma Dayalı Sera OSB 2023 yatırım programına alındı. Faaliyete geçtiğinde, 60 bin ton ilave üretim sağlayacak Su Ürünleri TDİOSB ile Adana'nın bu alandaki üretimi yüzde 12,7'lik artışı yakalayacaktır. 2,2 milyar tutar yatırımı ile 3 bin kişiye istihdam sağlayacak proje ile bölgenin enerji ihtiyacı, saha içerisinde planlanan güneş enerjisinden karşılanacaktır. Kesinleşen alanı ve genişleme alanıyla birlikte 4 bin dekara ulaşacak Karataş Tarıma Dayalı Sera OSB'si tamamlandığında, Türkiye'nin en büyük sera kümelenmesi olacaktır" dedi.

Türkiye'nin bugün için su fakiri bir ülke olmadığının altını çizen Bakan Kirişci, buna karşın su kaynaklarının ileriki yıllarda azalacağı gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde Akdeniz Havzası'ndaki diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de su kaynaklarının azalacağını kaydeden Bakan Kirişci, bu azalmanın yüzyıl içinde tahminlere göre yüzde 25 civarında olacağını belirtti. Bakan Kirişci, "Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte 'Su Verimliliği Seferberliği' başlattık. Bu kapsamda, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle 'Suda Sıfır İsraf' temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz. Su Verimliliği Seferberliği etkinliklerini himayesine alan ve tüm çalışmalarımıza büyük destek veren Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Erdoğan'a şükranlarımı sunarım" diye konuştu.
 
Ödül alanlar ve gerekçeleri
 
1- EZGİ DAVULCU & MELİH ANDAÇ
Tarımsal üretime gönül veren iki üniversiteli genç. Kent yaşamından uzaklaşmak, toprakla temas etmek istediler. Tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğine ilgi duydu. Tarım İl Müdürlüğü'nün desteğini aldılar. Bahçelerini, atölyelerini kurdular.  Ürettikleri tıbbı aromatik bitki, zeytin, narenciyeyi işleyerek onları farklı çaylara, kişisel bakım ürünlerine dönüştürüyorlar. 'MundiHerbal' markasıyla e-ticaret üzerinden dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere ulaşıyorlar. 
 
2 -SUNAR NP
Sunar Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Sunar NP, petrolden elde edilen plastiğe karşı nişastadan doğada kısa sürede çözünebilen bozunabilir polimer üretiyor. Türkiye'nin ilk termoplastik nişasta biyopolimeri üreticisi olan Sunar NP, ekolojik yapının korunmasına katkı sağlayacak hammadde ürün çeşitliliğini her geçen gün artırıyor. Sunar NP, hedefini fosil kaynaklar yerine sürdürülebilir doğal ürünler talep eden Avrupa olarak belirledi.
 
3- MÜNEVVER KEPENEK
Çiftçi Münevver Kepenek Eskişehir'de yaşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın'Uzman Eller'projesinden faydalandı. Projeden aldığı 100 bin TL devlet desteğine kendi birikimini de ekledi. 4 gebe düve alarak büyükbaş hayvancılığı yapmaya başladı. Üreticimizin hedefi 5 yılın sonunda 50 hayvana sahip olmak...

4 -DOĞUŞ ÇAY
Doğuş Afyon Şeker Fabrikası civarında bulunan Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesi köylerinde kıraç tarım arazilerini satın alan Doğuş Çay, bölgeyi sulu tarım yapılabilir hale getirdi. Alınan arazilerin tamamı üreticilere tahsis edildi. Bir yıl buğday, bir yıl arpa ve bir yıl şeker pancarı üretimi yapılarak ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlandı.1500 dönüme yakın arazinin altyapı yatırımı yapılarak bölge üreticilerinin kullanımına verildi.
 
5 -MÜNEVVER AŞAMA
Düğününde takılan altınlarını bozdurup 15 arı kovanı aldı. Çok çalıştı, arıları 300 kovana ulaştı. Bakanlığın 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi'ne katıldı. Köyüne 1 dekar çilek bahçesi kurdu. Çilek yetiştiriciliğinde çok başarılı olunca bahçesinin büyüklüğünü 6 dekarda çıkardı. Diğer kadınlara örnek olunca köyün çilek bahçesi 250 dekara ulaştı. Bugün Pozantı Karakışlakçı köyü, Türkiye'nin en lezzetli çileklerinin üretildiği üs oldu.
 
6- PROGEN TOHUM
Yüksek verimli ve kaliteli pamuk, soya, buğday, arpa tohumları geliştiriyor ve üretiyor. Yerli bir şirket olan Progen Tohum, bünyesinde Türkiye'nin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk 'Tohum Ar-Ge Merkezi'ni bulunduruyor.  Tarım ve Orman Bakanlığı, Progen'in 85 çeşit tescil edilmiş ürününün 19'unu resmi denemelerde verim birincisi olarak tescil etti. Antakya OSB'de üretim tesislerdi bulunan Progen Tarım, 10 ülkeye tohum ihraç ediyor.
 
7- KIZ KARDEŞİM PROJESİ / COCA COLA
Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği iş birliğiyle kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek yürütülen Kız Kardeşim Projesi hibe programı kapsamında bugüne kadar 101 girişimci kadın desteklendi.  81 ilde yeme içme sektöründe kadın girişimcilerin desteklendiği proje kapsamından bugüne kadar 450 binin üzerinde kadına eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı.
 
8 -CANSU BİNİCİ
Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü'nden 2021 yılında mezun oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'ne başvurdu. 100 bin TL destek alarak ahır kurdu. Şu an 7 büyükbaş hayvan sahibi olan Cansu Binici'nin hedefinde yaşadığı Hatay'ın Defne ilçesinin en büyük hayvancılık işletmelerinden biri olmak var. 
 
9 -İSTANBUL TİCARET BORSASI
İstanbul Ticaret Borsası, Türkiye'de gıda israfıyla ilgili toplumda farkındalık oluşturmak üzere  israfın azaltılmasını sağlamak amacıyla 'Gıda İsrafını Engelleme Projesi' başlattı. 2018 yılından beri sürdürülen proje kapsamında Türkiye genelinde üniversite öğrencileri arasında "Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması" gerçekleştirildi. 43 üniversiteden 76 proje değerlendirilerek, 5 projeye maddi destek sağlandı.  Projenin sürdürülebilirliği çalışmaları devam ediyor.
 
10 -ÖZGE KAYA
27 yaşında Ziraat Yüksek Mühendisi. Bitkiyle ihtiyacı kadar su tükettirerek yüzde 95 tasarruf sağladı. Peptisit kullanmadı, yabancı ot problemi yaşatmadı. Topraksız Tarımda Hidroponik NFT Sistemi Sera kurdu. Serada yetiştirdiği üretim süresini yüzde 50 azalttığı marulları ulusal marka market zincirlerin yanı sıra Ortadoğu ve Körfez Ülkelerine ihraç ediyor. Genç üretici Özge Kaya'nın raf ömrü uzun ürünleri büyük ilgi görüyor.
 
11- YAYLA AGRO
Sürdürülebilirlik çalışmaları ile tanınan Yayla Agro Gıda fabrikalarının çatılarında yer alan güneş enerjisi panelleri ile kendi elektriğini üretiyor. 2021 yılında tükettiği toplam elektrik enerjisinin yüzde 100'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak yıllık 13 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretti. Şirket, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedefliyor.

12 -CUMALİ DOĞRU
Ankara İktisadi İdari İlimler Akademisi'ni bitirdi. Profesyonel futbolcuydu. Gençlerbirliği'nde oynadı. 9 kez Milli forma giydi. Ama gönlü baba mesleği çiftçilikte gözü bereketli Çukurova topraklarındaydı. Tarla tarımında başarılı üretimlere liderlik yaptı. Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinin ardından 18 yıl bu kurumun başkanlığını yaptı. Bilgisi ve deneyimleriyle Türkiye'nin duayen çiftçisi ve STK yöneticilerinden biri oldu. Cumalı Doğru, katıldığı her platforma stratejik önemine vurgu yapmasıyla tanındı.
 
13 -NÇS TARIM
Çukurova'nın bereketli topraklarında 100 bine yakın sertifikalı ağaçla meyve üretimi yapıyor. 'İyi Tarım Uygulamaları'yla gerçekleştirilen meyve tarımı üretiminde katma değer yükseltilerek dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiriliyor. Yenilikçi çalışmalarıyla tanınan NÇS Tarım, Akdeniz Meyvesineği istilasını kontrol altına alan içeriğiyle ekolojik çözüm sunan kitle yakalama tuzağı üretiyor.

14 -BÜŞRA DEMİREL ve MUSTAFA DEMİREL
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 'Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi' kapsamında destek aldılar. Üretime örtü altı seracılık ve çilekle başladılar. İlk hasatlarını genç arkadaşları ve kadınlarla birlikte yaptılar ve sosyal medyada tanıtıma başladılar. Ürettikleri çilek ile ön plana çıktılar. Haftada 2 toplama ve budama için öğrenciler ve kadınlara iş kapısı açtılar. 

15- RUKİYE YILMAZ
Rukiye Yılmaz, Nevşehir'de yaşayan genç bir kadın çiftçi. 'Uzman Eller' projesinden geri ödemesiz 100 bin TL destek aldı. 38 tane koyun ve 2 tane koç alarak işe başladı. Hedefinde daha faha üretim için erkek kuzularını satıp dişi kuzu sayısını artırmak var. Doğal peynir, süt ve tereyağı üretimini artırarak işletmesini büyütmek istiyor. 

16 -ALİ BABA SÜT
Özel sektörde üst düzey yöneticiydi. Çocukluğunun lezzetini aradı. Şehirden uzak küçük bir çiftlikte başladığı çiftçiliğinde kendini her geçen gün geliştirdi. Ali Acembekiroğlu, bugün 2 binden fazla büyükbaş, 300'e yakın keçiyle süt üreten tesisleri işletiyor. Doğallıkla teknolojiyi, hijyenle buluşturan 'Ali Baba' markası süt, süt ürünleri, dondurma, yumurta ve meyvede Çukurovalı tüketicinin gözdesi oldu.

17 -NECLA KOS
Tunceli'de hayvancılık yapıyor. 100 olan küçükbaş sayısını devletten aldığı destek ve teşviklerin de katkısıyla 450'ye çıkardı. TAGEM'in yürüttüğü 'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi' ile daha bilinçli bir üretici olduğunu vurguluyor. Bakanlığın bilgilendirme, eğitim çalışmalarıyla kuzularında doğum ağırlığının yükselmeye başladığını, ikizlik oranının arttığını ve damızlıkların daha iyi çıkmaya başladığını söylüyor.

18 -ADANA TİCARET BORSASI
Gerçekleştirdiği yatırım, çiftçi ve sanayicinin daha fazla kazanmasını sağladı. Bünyesinde elektronik alım-satım salonları, laboratuvarlar, kapasitesi 50 bin tona ulaşan lisanslı depolar bulunan yatırım, Türkiye'nin diğer ticaret borsalarına örnek oldu. Adana Ticaret Borsası'nın 72 bin metrekare alanda gerçekleştirdiği yatırım, Çukurova'nın tarım potansiyeline değer katan dev tesislerden biri oldu.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz