Ana Sayfa Almanya'da İş Dünyası Ünye’den dünyanın 70 ülkesine uzanan bir başarı hikayesi

Ünye’den dünyanın 70 ülkesine uzanan bir başarı hikayesi

0

2007 yılında başlayan yolculuk hikayesinde BentaşBentonit, bugün 70 ülkeye markasını ulaştıran ve 40 milyon Euro ciro yapan bir firma haline geldi. Kısa zamanda büyük işler başarmanın önemli bir örneği olan firmanın CEO’su Turgay Ömür, başarının sırrının çok çalışmaktan, teknolojiye yatırım yapmaktan ve takıma güvenmekten geçtiğini belirtiyor. Çok ortaklı başlayan yolculuğun şu an 2 ortaklı olarak devam ettiğini ve günde 40 tır paketleme kapasitelerinin olduğunu anlatan Ömür, dergimiz için şirket ve kendi hakkında çok önemli bilgiler paylaştı.

Bizlere biraz girişimcilik ruhunuzun nasıl başladığından ve yol hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Maliye Bakanlığı’ndaki 13 yıllık müfettişlik görevimden 1997 yılında kendi Yeminli Mali Müşavirlik danışmalık firmamı kurmak üzere istifa ederek ayrıldım. 2004 yılında Ünye de faaliyette bulunan kedi kumu üretimi yapan IMC adlı Belçikalı bir firmaya müşavirliğe başladım. İlgili firma, finans sıkıntısı nedeniyle 2006 yılında Hollandalı bir firmaya değerinin çok üzerinden satıldı. Bende işi öğrenmiş olduğumdan dolayı bu sektöre diğer müşterilerime yatırım yaptırmak adına bilgi verdim ve 2007 yılında ben de dahil olarak sektöre 6 ortak olarak girerek BentaşBentonit firmasını kurduk. 2009 yılında yatırımımızı Fatsa da tamamlayarak üretime başladık. Başlangıçta 1 tesis ve sıfır müşteri portföyüyle başladığımız süreçte bugün 70 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Ayrıca, 2009 yılında VanCat, CatsWhite ve WhiteSand markalarımızı tescil ederek markalaşmanın ilk adımlarını atmış olduk. Bugün VanCat markamız 61 ülkede distribütörlerimiz vasıtasıyla satışa sunuluyor. Markamız ayrıca son iki yılda birçok yurt dışı ve yurt içi olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

Ortaklık yapınız nasıl şekillendi bu süreçte? Markanın gelişimi, üretim kapasitesi ve yaşadığınız sıkıntıları anlatabilir misiniz?

6 ortak Kişiyle başlayan yolculuğumuzda şirketimiz 2011 yılında 3 ortak, 2018 yılında da 2 ortaklı oldu. Yolumuza bu şekilde devam etmekteyiz. Mevcut durumda kurucusu olduğum BentaşBentonit firmasının yüzde 88 hissesi bize, yani ‘Ömür’ ailesine aittir. Sıfır müşteriyle başladığımız serüvende tek tesisle yıllık 40 bin ton kapasiteli firmamız özellikle Almanya, İtalya ve Rusya fuarlarına katılarak müşteri portföyü oluşturmayı amaçlamıştır. Hamd olsun bugün 130’u aşkın uluslararası, 30’u aşkında yerli toptancı, bayi veya distribütöre hizmet vermekteyiz. Bu işe büyük sermayelerle başlamadık, her kazanılan parayı şirkete, yani tesislere harcadık. Bugün 5 tesis ve 16 paketleme hattıyla günde 40 tır paketleme kapasitesine sahibiz. Granül üretiminden paketli kedi kumu üretimine kadar tüm işlemler el değmeden otomasyonla üretiliyor. Bugün firmamız tesislerinde fason markalar dahil toplam 1000 barkod üzerinde dolum yapıyoruz. Bugüne kadar ufak tefekleri saymazsak eğer, büyük zorluklar yaşamadık diyebiliriz. Bunu ifade ederken hiçbir şeyin kolay olmadığını da belirtmek isterim. Markalaşma süreci, fuar takipleri, kriz dönemleri, personel sayısının giderek artması bizim tatlı zorluluklarımızın bir kısmı.

Kısa sürede çok önemli ve büyük başarılara imza atarak markayı kıymetli bir noktaya getirmişsiniz. Bizlere bu başarının sırlarını anlatabilir misiniz?

BentaşBentonit firması 2009 yılında 100 bin Euro ciroyla başladığı serüvende bugün 40 milyon Euro mertebesinde ciro ve 200 bin ton kedi kumu satış kapasitesine ulaşmıştır. Bu başarının arkasındaki en önemli etmen, üretilen kumun kalitesidir. İlk üretim yaptığımız 2009 yılında bile Almanya’ya gönderilen numune sonuçlarından segmentine kadar kaliteli ürün ürettiğimiz tarafımıza raporlanmıştı. Bugün ise diğer kalite unsurlarının yanında, kedi kumunda koku kontrolünde de çok başarılıyız. Buna rağmen, Avrupa pazarına bir Türk firmasının girişi öyle kolay olmadı. Uluslararası fuarlara katıldıkça firma ve ürünlerimiz, hatta kalitemiz fark edilir oldu. Özellikle şirket genel müdürlüğüne büyük
oğlum Fatih Ömür getirildikten sonra, Ar-Ge tarafında, üretim verimliği ve etkinliği konusunda ciddi farklar ortaya çıktı. Ayrıca, ambalaj ve tasarıma verdiğimiz önem sayesinde markalarımızı pazarlamada daha iyi konuma gelmiş oldu. Bunun yanında sosyal medya platformuna yaptığımız reklam yatırımlarıyla bugün VanCat markamız Türkiye’de irdelenen toplam 50 bin marka arasında son bir yıldır ilk 100, son dört ayda ise ilk 20’de yer alıyor. Hızlı tüketim ve Pet sektöründe ise VanCat genelde birinci marka. Tüm bunları yaparken ekip ruhuyla çalışmayı kendimize şiar edindik. Bundan 5 yıl önce 100 bin kutuyla başladığımız Almanya süpermarket kanalı, ürün kalitemiz ve Almanya da yerleşik PetsWay firması sayesinde bugün 13 milyon kutu seviyelerine ulaştı. Şirketimiz üretiminin yüzde 25’ini DM, Rosman, Edeka, ALdi, Aveve, Fressnaph gibi Alman zincir marketlerine pazarlamakta. Petsway ile yapılan işbirliği sayesinde ürünlerimiz ilgili firmanın Beelen deposuna tarafımızca indirilerek ilgili firma tarafından başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine başarıyla ulaştırılıyor. BentaşBentonit olarak üretilen ürünlerin yüzde 80’i ihracata gitmekte olup, kendi markalarımızın toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 35’ler seviyesinde. Kısaca, takıma, sürdürülebilir kaliteye, tasarıma, otomasyona, markaya yapılan yatırımlar ve tabi ki çok çalışmak başarımızın ana faktörleridir.

Peki, bu başarının mimarı olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kısaca kimdir Turgay Ömür?

Başkalarıyla veya rakipleriyle yarışma hırsı olmayan, kapasitesinin en iyisini yapmaya çalışan, başkasına göre pozisyon alan değil, pozisyonu kendi belirleyen, lider ruhlu ve her şeyden önce çok çalışmadan başarının elde edilmeyeceğine inanan birisiyim. Yeri geldiğinde sabırlı olabilen ama fırsat gördüğünde de hızla risk alabilen ve çabuk karar verebilen bir kişilik diyebilirim kendime

Önceki haberİTO Başkanı Avdagiç, “Önlemler yatırımlarda yeni pencereler açacak”
Sonraki haberFonksiyonel alışveriş mağazasının Türkiye’deki 10’uncu şubesi İstanbul’da açıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.