Yazarlar

Üniversite tercihlerinde patentin önemi arttı

Seçim yaparken adayların dikkat ettiği pek çok şey var. Günümüzde patent verisi sadece ülkelerin ya da firmaların değil üniversitelerin de inovasyon performanslarının ölçümlenmesinde kullanılan önemli parametrelerden biri olarak görülüyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası24.07.2023
Üniversite tercihlerinde patentin önemi arttı

Seçim yaparken adayların dikkat ettiği pek çok şey var. Günümüzde patent verisi sadece ülkelerin ya da firmaların değil üniversitelerin de inovasyon performanslarının ölçümlenmesinde kullanılan önemli parametrelerden biri olarak görülüyor.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, puan ve başarı durumlarına uygun bölüm ve üniversiteyi seçmek üzere araştırma yapıyorlar. Seçim yaparken adayların dikkat ettiği pek çok şey var. Üniversitenin araştırma merkezlerinin ne kadar üretken olduğu, akademi sanayi iş birliğinde ortaya çıkarttıkları projeler, patent başvuruları ve tescil sayıları gibi kriterler artık adayların öncelikleri arasında. Türkiye’nin Patent Raporuna göre; 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle Türkiye’deki Üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin tüzel kişilikleriyle başvurusu-nu yaptıkları yaklaşık 6.380 patent başvurusu bulunmaktadır. Üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin patent başvurularının 1.730 tanesi (buluş sayısı) en az bir ülkede tescil olmuş ve patent belgesi alabilmiştir.

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin buluşlarını korumak için TÜRKPATENT’e yaptıkları başvurulara göre; 2022 yılının Türkiye patent başvuru şampiyonu üniversiteleri sıralamasında listenin zirvesinde sırasıyla İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi yer alıyor. 2022 yılının Türkiye patent tescil şampiyonu üniversiteleri sıralamasında ise listenin zirvesinde sırasıyla; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, İstanbul Medipol Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi var.

PATENT BAŞVURU LİSTESİNDE İSE YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ SIRADA

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin 2022 yılında yayımlanan Uluslararası patent başvurularının sıralamasında ise listenin zirvesinde; 38 PCT başvurusu ile Yıldız Teknik Üniversitesi geliyor. Sıralamanın 2. sırasında 32 PCT ile İstanbul Medipol Üniversitesi, 3. sırasında ise 23 PCT başvurusu ile Atatürk Üniversitesi’nin bulunuyor.

 “ÜNİVERSİTELERİN PATENT HEDEFLERİ OLMALI”

Patent sayısının üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini gösterdiğini belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Üniversitelerin patent sayısı, artık öğrencilerin tercihlerini etkileyen kriterler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gelecekte, ülkemizin küresel anlamda rekabet gücünü ve marka değerini artırabilmek için gençlerimizin bugünden fikri ve sınai haklar konusunda bilinçli olmaları ve seçimlerini buna göre yapmaları gerekiyor.

Üniversitelerin patent hedefleri olmalı, Teknopark ve kuluçka merkezlerinde bulunan firmalarla daha ekin çalışılmalı ve Ar-Ge merkezleri, üniversite ve sanayi daha fazla iş birliği içinde olmalı. Türkiye katma değerli ürün için inovasyona giden patentli ürünler üretmek durumunda. Bu konuda hem bizim gibi marka ve patent vekillik şirketlerine, hem sanayiye hem de eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar düşüyor” açıklamasında bulundu.  

Türkiye'de Gündem
İnovatif Bakış
Yorum Yaz