Yazarlar

Uluslararası soğuk çay savaşları başlasın

İnovatif lezzet karışımları ve ilgi çekici ambalajı ile soğuk çay sektörüne Juss Tea markasıyla giriş yapan, Türkiye'nin yerli içecek firması Oğuz Holding’in CEO'su Enes Örer ile sektörü sizin için konuştuk

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası18.09.2023
Uluslararası soğuk çay savaşları başlasın

Pop müziğinin sevilen yıldızı havuz başında yazın yakıcı sıcağı ile baş etmeye çalışırken olanlar olur… İçecek bölümünden kendisine gönderilen buz gibi soğuk çayı açması ile ortama bir serinlik yayılır ve tüm gençler dans edip eğlenmeye başlar... Peki bu senaryodan en kazançlı kim çıkmıştır acaba?... Şıkları sayıyorum A) Genç popstar B) Popstarın genç ve güzel arkadaşları C) Genç barmen... Cevap veriyorum... D) Hiçbiri... Bu senaryoyu senaryo olmaktan çıkarıp, en kazançlı çıkan 7’den 70’e Türkiye'nin kendisidir efendim... 60 milyar Dolar büyüklüğündeki global soğuk çay sektöründe büyüyen ve her gün daha fazla pay alan Türkiye'dir mutlu ve kazançlı olan... İnovatif lezzet karışımları ve ilgi çekici ambalajı ile soğuk çay sektörüne Juss Tea markasıyla giriş yapan, Türkiye'nin yerli içecek firması Oğuz Holding’in CEO'su Enes Örer ile sektörü sizin için konuştuk...

Soğuk çay sektörüne hızlı bir giriş yaptınız, global pazardan biraz bahseder misiniz?

Soğuk çay sektöründe uluslararası firmaların hakimiyeti var. Bu firmalar kategori liderliklerini koruyorlar. Fakat biz 5 milyon liralık yatırım ile tamamen koruyucusuz ürünler üretebildiğimiz hattımızla soğuk çay sektörüne girerek yüzde 100 yerli sermayeli Juss Tea markamızla kategori liderliği serüvenine doğru yola çıktık.

Pazara girme kararı nasıl doğdu? Siz mi pazara ilerlediniz yoksa tüketicileriniz mi yönlendirdi?

Soğuk çay kategorisi daha sağlıklı ve gazsız olduğu için son tüketicilerimiz tarafından tercih sebebi olmuştur. Bu noktada en büyük yatırımı yapan yine Oğuz Holding yani bizler olduk. Son teknoloji üretim hatlarımızla sektöre giriş yaptık. Biz Ar-Ge’ye yoğunlaşan bir firmayız ve müthiş bir Ar-Ge ekibiyle çalışıyoruz. Bu bize tüketici tercilerini daha önceden belirleyip bu öngörülerle yatırımımızı yapmamızı kolaylaştırıyor, böylece tüm rakiplerimizden 2,5 yıl önde hareket ediyoruz.

Peki biraz ürünlerden bahsedelim… Tüketiciler için ne tür yenilikler var?

Juss tea markamızla ve 360 derece reklamlarla kategoriye girdik. Ulusal kanallarda ve dijital platformlarda reklamlarımızla son tüketicilerimizi hem bilgilendiriyoruz hem de görsel olarak hafızalara kazınıyoruz. Biz sürekli üretimi gerçekleştirilen şeftali ve limon ürünlerinden farklı olarak karpuz, çilek, mango, ananas gibi ürünleri de kategorimize ekledik. Tamamen koruyucusuz olarak ürettiğimiz ürünlerimizi 250 ml kutu, 330 ml kutu, 500 ml kutu, 250 ml pet, 1 litre pet, 1,5 litre pet, 2,5 litre pet olarak rakiplerimizde bulunmayan gramaj ve ambalaj çeşitliliğinde son tüketicilerimize sunuyoruz.

Global pazarda tüketicinin soğuk çaya bakışı nasıl? Sizin dış pazardan beklentileriniz neler?

Soğuk çayı anneler çocukları için daha sağlıklı, katkısız ve gaz içermediği için tercih ederken gençlerimiz ise alışagelmiş içeceklerin dışına çıkmak istedikleri için tercih ediyor. Tabii farklı aromalar, farklı görselleri olan ambalajlara ciddi eğilim olduğunu da söyleyebilirim. Biz de üretimlerimizi ve çıkış modellerimizi tamamen bu noktada belirledik. Yurt dışı pazarlarında da soğuk çaya ciddi bir eğilim bulunuyor. Yurt dışında özellikle obezite çok ciddi arttığı için daha şekersiz ve gazsız ürünlere eğilim olduğundan soğuk çaya ilgi var. Aktif olarak 106 ülkeye ihracatı olan Oğuz Hol[1]ding, tüm ülkelerle olan ticaretlerinde müşterilerine juss tea markasını penetre etmeye başladı.

Biraz konu dışına çıkacak ama gazlı içecek sektöründe karbon tedariği konusunda bir sıkıntı olduğu haberleri geliyor. Gazlı içecek sektörünün önemli bir oyuncusu olarak bu karbon sıkıntısını biraz anlatır mısınız?

Gazlı içecek sektörü şu anda çok zorlanıyor. Karbon tedariğindeki sıkıntı gazlı içecekler sektörünün tamamını etkilemiş durumda. Bununla birlikte bekleyen siparişler de çok arttı. Bu da lojistikte yığılma yaşanmasına neden olduğu için son tüketici, müşteri ve üretici mağduriyeti yaşanmakta. Şu ana kadar gelinen süreçte yani yaklaşık son üç haftadır bu sorun devam ederken herhangi bir iyileşme söz konusu değil. Herhangi bir açıklama da yapılmıyor. Sorunun en kısa sürede ortadan kaldırılmasını umut ediyoruz.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz