Yazarlar

Türkiye'nin yerli otomobili Togg 5 yaşında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 2018'de kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), 25 Haziran 2023'te 5. yılına giriyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası26.06.2023
Türkiye'nin yerli otomobili Togg 5 yaşında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 2018'de kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), 25 Haziran 2023'te 5. yılına giriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde 25 Haziran 2018'de kurulan Togg, Türkiye'nin vizyon projelerinden olan ilk akıllı cihazı T10X'i satışa sunarken, diğer faaliyetlerle de Türkiye'nin mobilite dönüşümüne liderlik etmeyi amaçlıyor.

Yerli ve milli otomobil şirketi Togg, Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ilk olarak 8 Ağustos'ta Togg'un Gemlik Teknoloji Kampüsü'nde C-SUV gövdesinde boyasız provalara başlandı.

Ardından, Togg ve Bilişim Vadisi tarafından seçilen 47 kişiye 8 hafta boyunca yoğun teknik mentorluk hizmeti sunulan Mobilite Hızlandırma Programı tamamlandı. Programı başarıyla tamamlayan 10 girişimci, dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır'ın katıldığı bir etkinlikte yatırımcılarla buluştu.

1 milyon 200 bin metrekarelik bir alana sahip tesiste, boya, gövde ve montaj binaları dahil olmak üzere üretim birimlerinde çalışmalar tamamlandı ve Teknoloji Kampüsü 18 Haziran 2022'de deneme üretimine hazır hale geldi.

TRUGO KURULDU

Togg ayrıca, Trugo markasıyla EPDK'ya başvurarak şarj ağı işletmecisi lisansını aldı. Şu anda Trugo, 63 ilde ve 153 farklı lokasyonda 198 yüksek performanslı şarj cihazıyla elektrikli araç kullanıcılarına hizmet veriyor. Mobilite Hızlandırma Programını genişletme hedefiyle Togg, Plug and Play adlı bir yenilik platformu olan 400 kurumsal ortağa sahip, 4 kıtada, 20 ülkede ve 39 ofiste faaliyet gösteren Silikon Vadisi'nin merkezinde iş birliği yaptı. Bu süreçler devam ederken, Togg, Gemlik Teknoloji Kampüsü'nde ilk deneme üretimine hazırlık yapıyordu. İlk C-SUV gövdesinin boyası kampüsteki boyahanede atıldı ve parçaların montajı da başarıyla tamamlandı.

Daha sonra Togg, Ocak ayında ABD'de düzenlenen CES 2022 adlı dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıttığı Konsept Akıllı Cihazı'nı 20 Temmuz'da Zorlu Center'da sergilemeye başladı.

29 EKİM'DE TÖRENLE AÇILDI

18 Temmuz 2020 tarihinde inşaatına başlanan Togg Teknoloji Kampüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda törenle açılırken, açılışta Togg’un ilk akıllı cihazı C SUV’un seri üretim bandından inişi kutlandı. Ardından C-Sedan ve C-X Coupé modellerinin görselleri ilk kez paylaşıldı.

Togg, ilk kez ocak ayında ABD’de düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de tanıttığı Konsept Akıllı Cihazı’nı, İGA İstanbul Havalimanı’nda sergiledi.

Marka, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-8 Ocak'ta düzenlenen CES’e, “Kullanıcıların Mobilite Deneyimini Yeniden Tanımlamak” başlığıyla hem dijital, hem doğayla iç içe olan bir deneyim alanıyla katıldı. Aynı zamanda dünyada bir ilk olan akıllı cihaza entegre dijital varlık cüzdanı ilk kez bu etkinlikte tanıtıldı.

Sürecin devamında, Togg’un mobilite deneyimini A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyarak yeniden tanımlayan dijital platformu Trumore, App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Uygulama 40 günde 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar, aracın fiyatı konusunu da nihayet öğrenmiş oldu.

Togg,14 Mart'ta T10X’in fiyatını 953 bin TL olarak duyurdu. Ardından kendi servis noktalarının yanı sıra Bosch Car Service ile de iş birliğine imza atan Togg, böylece önemli bir soru konuya karşı da aksiyon almış oldu.

Model isminin ardından, 2023 yılı boyunca kullanıcılarla buluşacak 12 bin adet T10X için ön sipariş sahiplerini belirleyecek çekiliş süreci başladı.

16-27 Mart tarihleri arasında yapılan ön sipariş sürecine katılan kullanıcıların ön sipariş numaralarıyla ad ve soyadlarının ilk harflerinin bulunduğu sıralı liste çekiliş öncesi açıklandı. Togg sosyal medya hesaplarından ve TRT Haber’den canlı olarak yayınlanan çekiliş sonunda, 177 bin 467 kişinin katıldığı çekilişte şanslı 20 bin kullanıcı ön sipariş hakkı kazandı. 20 bin kişinin yanı sıra 20 bin kişi de yedek listede yerini aldı.

ERDOĞAN ÇİFTİ İLK T10X'İ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Togg T10X İlk Teslimatı Programı'nda ilk cihazı teslim aldılar. Ayrıca, İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, Ankara, İzmir, Adana ve Denizli gibi önemli bölgelerde Togg mobil deneyim merkezleri açıldı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından paylaşılan verilere göre Mayıs ayında 306 adet Togg T10X satışı gerçekleşti. Gemlik'teki üretim tesisinde günlük 40 adet T10X üretilirken, Temmuz ayında 80'e ve daha sonra her 3 dakikada bir araç üretecek kapasiteye ulaşılması hedefleniyor.

TÜM SİPARİŞLERİN YIL SONUNA KADAR TESLİM EDİLMESİ BEKLENİYOR

Togg projesinde süreç, daha önce planlanan şekilde devam ediyor. Vatandaşlar da Togg'a yoğun ilgi gösteriyor.

Togg'a çekiliş sürecinde toplam 175 bin 500 başvuru gelirken, Togg gösterilen ilgiye kayıtsız kalmamak adına 2023 yılı için planlanan toplam üretimi 20 bin adetten 28 bine yükseltti. 28 bin T10X'in yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Togg'un gelecek yılın mayıs ayından önce yeni sipariş alması ise planlar içerisinde yer almıyor.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz