Yatırım

Türkiye'nin ilk Sıfır Atık Adası belirlendi

Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik Adası Türkiye'nin ilk sıfır atık adası kabul edildi. Emine Erdoğan'ın himayesindeki "sıfır atık" projesi "Marmara ve Avşa adalarında da hayata geçecek.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası25.10.2023
Türkiye'nin ilk Sıfır Atık Adası belirlendi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ekinlik Adasını Türkiye'nin ilk "Sıfır Atık Adası" ilan etti. Yazın binlerce tatilciyi ağırlayan Ada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlayan Sıfır Atık projesi kapsamına alındı.

Marmara Kaymakamı Elif Çelik, Adalar halkının bu projeye uyum sağladığına dikkat çekerek "Adalar daha temiz, geri dönüşüm daha kolay bu proje sayesinde. Halkımız da yeterli düzeyde bilinçlendi" diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Volkan Karateke, atıkların ayrı toplanarak hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Organik dediğimiz kısmı da ayrı toplanarak yine kompost. Elektronik atıklar, piller, tokstik atıkları, bitkisel atık yağlar gibi atık türlerinin de kaynakta ayrı toplanması sağlanarak uygun şekilde bertarafı ve geri kazanım işlemleri tarafınızca gerçekleştiriliyor."

Konuya ilişkin konuşan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, şunları söyledi: "Bundan sonraki hedefimiz Marmara adası, ondan sonra da Avşa adasını yaparak inşallah çok kısa sürede 3 tane adamız sıfır atık adası olacak."

Adadaki sıfır atık tırında ise öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor. Pilot proje, Balıkesir'deki diğer Adalarda da uygulanacak. Adada 14 atık türü, kaynağından ayrı ayrı toplanıyor. Ekonomiye yeniden kazandırılmak üzere tesislere götürülüyor.

Sürdürülebilirlik
Yorum Yaz