Yazarlar

Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası için izin çıktı

Dijital bankalarla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından, kuruluş için izin alan ilk dijital katılım bankası 'Hayat Katılım Bankası' oldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası22.04.2022
Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası için izin çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte dijital katılım bankası kurulmasına izin çıktı. Bu anlamda da ilk izni alan dijital katılım bankası 'Hayat Katılım Bankası' oldu.

Türkiye'nin ilk dijital katılım bankasına kurulum için gerekli izinler çıktı. BDDK'nın Hayat Katılım Bankası AŞ unvanlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına izni veren kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'de hayata geçecek dijital bankalar için BDDK tarafından hazırlanan ve bu yıl yürürlüğe giren "Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik" kapsamında ilk kuruluş iznini Hayat Holding aldı.

Asgari sermaye 1,5 milyar TL olarak belirlendi

Böylece, kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ tarafından Türkiye'de asgari 1 milyar 500 milyon TL kuruluş sermayeli dijital bir katılım bankası kuruluşuna izin verildi.

Hayat Katılım Bankası AŞ unvanı altında kuruluş izni alan banka, yönetmelikte dijital bankalar için belirtilen esaslar doğrultusunda hizmet vermek için faaliyet izni başvurusu yapacak. Banka, BDDK'nın faaliyet izni değerlendirmesinin ardından da hizmet vermeye başlayacak.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz