Yazarlar

Türkiye’de İş Dünyası dergisinin 17’nci sayısı okuyucuyla buluştu

Ekonomi yayıncılığına yeni bir boyut kazandıran Türkiye’de İş Dünyası dergisi, 17'inci sayısının lansmanını Esenyurt Belediyesi ev sahipliğinde Kaya Otel’de iftar konseptli bir programla gerçekleştirdi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası13.04.2023

Ekonomi yayıncılığına yeni bir boyut kazandıran Türkiye’de İş Dünyası dergisi, 17'inci sayısının lansmanını Esenyurt Belediyesi ev sahipliğinde Kaya Otel’de iftar konseptli bir programla gerçekleştirdi.

Kasım 2021 itibarıyla yayın hayatına başlayan Türkiye'de İş Dünyası dergisi, ilk günden bu yana yayın temposundan ödün vermeden iş dünyasının önemli isimlerine ve sektörün elzem konularına yer vermeye devam ediyor.

Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Toprak'ın üstlendiği Türkiye'de İş Dünyası dergisi, 12 Nisan akşamı Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt öncülüğünde düzenlenen iftar programıyla 17'inci sayısının çıkışını kutladı.

Program açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye'de İş Dünyası dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak, sözlerine Esenyurt Belediyesi iftarında ikinci kez iş insanlarıyla bir araya geldiklerini hatırlatarak başladı. Bu programların gelenekselleşme ihtimali taşıdığını vurgulayan Celal Toprak;"Önceki seneki etkinlik öncesi Esenyurt Belediyesi çalışmalarını yakından görme şansımız oldu. Çalışmalarını başarılı bulduğumuz için kendilerine pozitif ayrımcılık yaptık. Almanya'da olmalarına rağmen Esenyurt Belediyesi ile temasa geçen iş insanları da bu konuda bizimle fikir birliği içerisindeydi" dedi.

Derginin çıkış noktasından bahsederek sözlerine devam eden Celal Toprak, "Yeşil ekonomi, sürdürülebilirlik, kadın girişimciliğinde pozitif ayrımcılık, doğru kentleşmeye sıcak yaklaşım" ilkelerini öne alarak yayın hayatına başladı. Bu ilkeler dergimizin ses getirmesine yardımcı oldu" diye konuştu.

“BU DERGİNİN ARKASINDA KADINLAR VAR BU YÜZDEN BAŞARILI “

"Bu derginin arkasında kadınlar var bu yüzden bu kadar başarılı" ifadesini kullanan Celal Toprak, dergimizin sağlam adımlar atmasını sağlayan bir başka kadın da Tuba Gençay'dır. Kendisi bu derginin sürdürülebilir olması, kendi ayakları üzerinde durabilmesi noktasında çok büyük katkılarda bulunuyor. 17'inci sayı kutlamasını vesilesi bilerek kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili Başkan Kemal Deniz Bozkurt'a da böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerimi bildiriyorum. Siz değerli iş insanları ile de aynı davette bir arada olmaktan sevinç duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Sevgili Başkan'ın bu sayıda dirençli kentleşmeyi anlatan önemli bir yazısı bulunuyor. Bu yazıda dirençli kentleşmede çevre teknolojilerini kullanmanın rolü ve daha dirençli kentlerin nasıl oluşturulabileceğini konusu yer alıyor. Deprem gündeminin ilk sırada olduğu bu süreçte ilk okunması gereken konulardan biri olduğunu düşünüyorum. Kapak söyleşimizde de  deprem konusuna yer verdik. Sevgili Abdulkadir Konukoğlu bölgedeki durumu bizimle paylaştı. Bunu dergimize yansıttık. Yazıların her biri  kendi içinde çok büyük bir öneme sahip. Dergiyi okuyup, değerli fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı diliyorum" dedi.

“KADİM BİR ÜLKENİN EVLATLARIYIZ”

Açılış konuşmasında Celal Toprak’ın yanında yer alan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt günün anlam ve önemine vurgu yaptıktan sonra şu ifadeleri kullandı: “Çok seçkin ve önemli başarılar elde etmiş kişilerle bugün bir arada olmak beni mutlu etti. Eşitliğin, adaletin, birliğin, beraberliğin hakim olduğu bir dünyaya vesile olsun bugünler. Neyi nasıl yaptığımızı tekrar düşündürmeye vesile olsun diyorum. Öncelikle Celal Beye teşekkür ediyorum. Biz tesadüfen bir araya geldik. Bir dahaki sefere umarım seçim zaferinden sonra bir araya geleceğiz sizinle. İkincisini düzenlediğimiz bu yemeği geleneksel hale getirmek için elimizden geleni yapacağız.

Dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz. Bu güzel ülkenin hakkını vermiyoruz benim düşüncem bu yönde. Deprem bölgesinde yaklaşık 15 gün kaldık. Bu sürede şunu gördüm; O kadar kadim bir ülkenin evlatlarıyız ki hiç tanımadığı insanlar için yüzlerce kişi canını riske atarak kurtarma çalışmalarına katıldı. Ben büyük dersler çıkardım, sadece büyük dostluklardan kaynaklı değildi bu dersler. Aynı zamanda birçok eksiğimiz olduğunu gördüm. Birçok yanlışlık olduğunu gözlemledim. İşin içinde çok küçük bir sorumluluğu olmasına rağmen söz konusu yanlışların bu insanlara mal edildiğini gördüm. Dolayısıyla bu felaketten büyük dersler çıkarmak lazım. Yaşam alanlarımızı depreme dirençli hale getirmemiz lazım. Bugün yaşadığımız birçok sorunun bizim kaderimiz olmadığını bunun sebebinin eksik ya da hatalı işler yapmaktan kaynaklı olduğunu düşünmemiz lazım. Sizler çok büyük emek ve özveriyle çalışıyorsunuz. Türkiye’de sanayici olmak belki de en zor işlerden birisi zira kaybedecek çok şeyiniz var. Bunu kazanmak ve korumak için ne kadar büyük bir özveriyle çalıştığınızı biliyorum. Siz kazanmadan bu ülkenin refah seviyesinin yüksek olmayacağını da biliyorum. Sizlerin dünyayla rekabet edebilir hale gelmesi için yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetlerin ciddi destek vermesi lazım.“

Sektör liderlerinin çalışmalarının önemine vurgu yapan Başkan Bozkurt, “İşini iyi yapan kuruşların ön plana çıkarılması marka olması bizim geleceğimiz açısından çok önemli. Sektöre yönelik bir araştırma yaptık ve burada teknoloji müdürlüğünün temel bir ihtiyaç olduğunu fark ettik ve hemen çalışmalara başlayarak bir İnovasyon ve Teknoloji Müdürlüğü kurduk. Benim dahil olduğum millet ittifakının ortak protokolündeki Çalıştay’da elde ettiğimiz sonuçların neredeyse tamamı var. Aslında ortak akılla baktığımızda Türkiye'nin neye ihtiyacı olduğunu Esenyurt'taki çalışmayla Ankara'daki çalışmanın ne kadar örtüştüğünü de gördük böylece. Aslında bir araya gelince beraber düşününce değerler üzerinden ayrışmak yerine sorunları nasıl düzeltiriz diye bakmaya başladığımızda birçok sorunun kaynağını ve çözümünü buluyoruz. Ülke ve dünya olarak birtakım zorluklardan geçiyoruz bunların kaderimiz olduğunu düşünmeyelim lütfen biz elimizden geldiğince her zaman sizlerle birlikte olacağız. Sizlerin güçlü olması durumunda daha refah yaşayacağımızı biliyoruz. Bugün bu davete katılarak derginin büyümesine katkı sunduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım ki ülkemizin ve dünyanın üzerindeki karanlık bulutlar kısa sürede dağılır. Daha aydınlık günlerde mutluluk ve huzurla bir araya geliriz.”

Lansmanda ekonomiye sağladıkları katkılardan ötürü Teşekkür Belgesi almaya layık görülen isimler şöyle oldu:

Mehmet Murat Çalık - Beylikdüzü Belediye Başkanı

Sevgi Atalay - Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı

Özlem Korkmaz Turan- Cadence Boya Kurucusu

Fatma Aydoğdu- Tezmaksan Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Günay – Eleman.net CEO'su

Necati Göksu - Seyidoğlu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Recai Çakır - Sianji Otel Yönetim Kurulu Başkanı

Coşan Göksel - Nostima Yönetim Kurulu Başkanı

Gündem Koridoru
Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz