Yazarlar

Türkiye’de İş Dünyası Bahar Korçan’ı unutmadı

İlk sayısıyla sektörde ses getiren Türkiye’de İş Dünyası dergisi, ikinci sayısın da dolu dolu bir içerikle okurlarıyla buluştu. 1992 yılında İTKİB’in düzenlediği tasarım yarışmasını kazanarak moda sektöründe ismini duyuran Bahar Korçan’ı unutmayan dergi, ikinci sayısına dair düzenlediği toplantıda ünlü modacıyı andı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası02.12.2021
Türkiye’de İş Dünyası Bahar Korçan’ı unutmadı

İlk sayısıyla sektörde ses getiren Türkiye’de İş Dünyası dergisi, ikinci sayısın da dolu dolu bir içerikle okurlarıyla buluştu. 1992 yılında İTKİB’in düzenlediği tasarım yarışmasını kazanarak moda sektöründe ismini duyuran Bahar Korçan’ı unutmayan dergi, ikinci sayısına dair düzenlediği toplantıda ünlü modacıyı andı.

Ekonomi yayıncılığına yön verme hedefiyle yola çıkan ve “Yaşanabilir Bir Dünya İçin Ekonomi” mottosunu belirleyen Türkiye’de İş Dünyası dergisi, ikinci sayısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. İlk sayısının lansmanında geniş kitlelere ulaşan dergi, ikinci sayısının tanıtım toplantısını da yoğun katılımla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) binasında yer alan konferans salonunda gerçekleştirdi.  Etkinliğe Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, OTİAD Başkanı Eda Arpacı, Tepar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Tepe ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, moda dünyası için çok önemli bir isim olan Bahar Korçan’ın anısına atfedilen derginin tanıtım toplantısında, tüm konuşmacılar Korçan’a yönelik kıymetli ifadeler kullandı. Konuşmasında tüm sektörler için tasarımın ve tasarımcıların ne denli önemli olduğuna dikkat çeken Toprak, “Biliyorsunuz Bahar Korçan, İhracatçı Birliklerinden ödül alarak moda dünyasına katılmıştı ve çok da başarılı olmuştu. Bu anlamda da yeni sayımızı sizlerle paylaşırken Bahar Hanım’ı da anmak istedik” dedi.

Tasarım yarışmalarından çıkanlar Türkiye’de marka oldu

Toplantının konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Bahar Korçan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyerek, “Rutin koşturmacalar içerisinde maalesef hüzünlü haberler de alıyoruz. Bahar Korçan’ın vefatı da bunlardan bir tanesi. 29 yıl önce başlayan ve bugün de devam eden tasarım yarışmaları düzenliyoruz. Bahar Korçan da bu yarışmalardan çıkarak, adını tüm dünyaya duyuran bir isim oldu. Korçan başta olmak üzere tasarım yarışmalarından çıkan bütün tasarımcılarımız, Türkiye adına değerli bir marka oldu. Kendisi de moda dünyası için çok kıymetliydi ancak maalesef aramızdan ayrıldı. Hayatın devam ettiğini unutmadan yolumuza devam etmenin zorunluluğuyla işlerimize sarılırken, arkadaşımızın bizlere bıraktığı eserleri, kıymetli fikirleri unutmadan hareket edeceğiz” dedi.

Türkiye’de İş Dünyası dergisinin sektöre yeni bir soluk getirdiğini ve daha büyük başarılara imza atacağına dair emin olduklarını dile getiren Gülle, “Dergide kendimizi görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İhracat süreçleriyle ilgili de konuşan Gülle, “1987 yılında ülkemizin ihracat hacmi 13-15 milyar dolar bandındaydı ve bu hacmin yüzde 40’ının üzerini tekstil ve hazır giyim oluşturuyordu. Ülkemiz o dönem sadece eline gelen malzemeyi dikiyor ve geri gönderiyordu. Ancak gerek yürüttüğümüz yarışmalar, gerekse de verilen destek ve eğitimler kendi içimizden markaların çıkmasına vesile oldu. Böylece önemli isimler yetiştirebildik. Bu da hem ülke ekonomisine hem de sektörümüze ciddi anlamda katkı sağladı” dedi.

Etkinliğe katılım gösteren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe de sahneye çıkarak kısa bir konuşma yaptı.  Derginin işlediği konularla tüm sektörü, ihracatçıları, tüm sendika ve birlikleri aydınlatabilecek bir rehber olduğunu söyleyen Gültepe, “Ele aldığı konuları incelediğimde derginin çok farklı bir bakış açısı ortaya koyacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Marka üretmek için tasarım kavramı vazgeçilmez olmalı

Bahar Korçan’ın sektördeki yerinin çok kıymetli olduğunu söyleyen Gültepe, şöyle konuştu, “Derginin tasarım sayfasında yer ayırdığı Bahar Korçan, bir ekoldü, bizim feyz aldığımız bir isimdi. Hem tutum olarak hem de davranış ve tasarım olarak çok başka bir yerdeydi Bahar Hanım. Sektör adına gerçekten çok büyük bir kayıp ve çok genç yaşta yitip giden bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Bugün burada kendisini anıyor olmamız da çok kıymetli. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.”

Gültepe’nin ardından sahneye çıkan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz de hem dergiyle hem de Bahar Korçan’la ilgili konuştu. Derginin sektöre ve iş dünyasına hayırlı olmasını temenni eden Öksüz, derginin yeni sayısında Bahar Korçan’a yer verilmiş olunmasının çok kıymetli olduğunu söyleyerek, “Tasarım, tekstil sektöründe en az hazır giyimde olduğu kadar önemli bir yer tutuyor. Bu konuyu özellikle gençlerimize anlatabiliyor olmamız lazım. Çünkü kendimizi geliştirmemiz ve daha katma değerli marka üretmek adına tasarım kavramı vazgeçilmez. Türkiye’de İş Dünyası dergisi de hem bu sayı hazırladığı tasarım sayfasıyla hem de ele aldığı özel konularla bizlere yol gösterecek bir gelecek vadediyor. Eğer dünyadaki tasarım talebine karşılık vermemiz gerekiyor diyorsak, herkesin tüm desteği çok kıymetli hale geliyor.”

Konuşmalar sonrasında OTİAD Başkanı Eda Arpacı, Lal Korçan adına hazırlanan plaketi TİM Başkanı İsmail Gülle’nin elinden aldı.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz