Gündem Koridoru

Türkiye Soğutma Sektörü global dünyada büyüyor

İklimlendirme ve soğutma, hayatımızın her alanında yoğun olarak kullanılan yaşamsal bir teknoloji.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası30.06.2023
Türkiye Soğutma Sektörü global dünyada büyüyor

İklimlendirme ve soğutma, hayatımızın her alanında yoğun olarak kullanılan yaşamsal bir teknoloji. Soğutma teknolojisi, gıda üretimi, depolama ve dağıtımı, ilaç endüstrisi, kan bankaları, aşı depoları gibi sağlık tesisleri, metal işleme, kimyasal üretim, enerji üretimi, veri merkezleri ve bilgi teknolojileri gibi çok geniş bir alanda kullanılıyor.

İSKİD “sürdürülebilir soğutma” anlayışını benimseyen komisyon çalışmaları ile küresel ısınmanın etkilerini azaltan, F gazlar yerine çevre dostu soğutucu akışkanların kullanılması, cihazlardaki enerji verimliliklerinin yükseltilerek enerji tüketimlerinin düşürülmesi konusunda, sektörü eğiten ve bilgilendiren webinar ve eğitim çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor.

Türkiye Soğutma Sektörü ihracat verilerine değinen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN, “Soğutma Sistem ve Elemanlarının 2022 yılı içinde 1 milyar 22 milyon Dolarlıkihracatı ile iklimlendirme sektörünün en büyük 3. alt sektörü konumunda olduğunu söyledi.  2023 yılı ilk 5 aylık (Ocak-Mayıs) verilerde Soğutma Sistem ve Elemanları ihracat rakamlarımız yaklaşık 445 Milyon Dolar olarak gerçekleşerek yüzde 14 oranında artış görülmüştür.” dedi.

Sektörün ihracat yaptığı ülkelere de değinen DİDONYAN, soğutma sektörünün ihracatını ağırlıkla yakın coğrafyalar olan başta Almanya, İngiltere, Rusya başta olmak üzere Avrupa Birliği Ülkeleri, Amerika, İsrail, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya-Kafkas-Orta Asya ülkelerine gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

ENERJİ VERİMLİ ÜRÜNLER TERCİH EDİLİYOR

Son yıllarda İklimlendirme tüketicileri ürün seçimlerinde sadece fiyata değil, doğaya saygılı, çevreci tesislerde üretilmiş ve enerji verimliliği yüksek cihazlar talep ediyorlar. Bu durum İnşaat şirketlerine de yansımış durumda. Eskiden projelerine en ucuz ürünü satın almak isteyen inşaat şirketleri şimdi bu cihazları satın almadan önce mutlaka bir uzman tarafından keşif yaptırmak istiyorlar ve daha uzun garanti süreleri talep ediyorlar. Bu garantiyi de proje satışında bir pazarlama unsuru olarak kullanıyorlar. Ülkemizde üretilen ve nitelikli ürünler açık ara tercih ediliyor. Bu eğilim iklimlendirme sektörünü yeniden şekillendiriyor.

Yüksek verimli ürünlere geçişin hızlanmasının enerji tüketimini düşürme anlamında da önemli katkısı vardır. Yine İSKİD’in üyeleri ile yaptığı bir çalışmaya göre Türkiye’de ERP uyumlu olmayan cihazların A+++ enerji seviyesine sahip bir ürün ile yenilenmesi durumundaki elektrik tasarrufu (bir klima cihazının yılda 500 saat kullanıldığı var sayımına göre) Keban Barajının yıllık üretiminin yaklaşık yüzde 20’si olmaktadır. Bu çok önemli bir büyüklük olup son dönemde artan enerji maliyetleri ile de düşünüldüğünde cari açığı da düşürücü etkisi olacak bir tasarruftur.

SEKTÖRÜMÜZDE ÖTV SIFIRLANMALI

Sektörün büyümesinde olumsuz etkisi olan ÖTV konusunda değinen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN, “Sektörü etkileyen önemli konulardan bir diğeri ÖTV konusudur. Soğutma içeren klima santralleri, Fan-Coil cihazları ve soğutmalı market teşhir reyonları gibi ürünlerde halen ÖTV uygulanıyor. Oysa adı geçen ürünler bireysel kullanıma yönelik split klima cihazlarından farklı, ticari ürünlerdir ve üretim için zorunluluktur. Soğutma hayatımızın temel bir ihtiyacı haline gelmiş ancak hala “Özel Tüketim” kapsamında değerlendirilmektedir. Gıda depolanmasından, sağlık tesislerine, endüstriyel tesislerden, ulaşım araçlarına kadar hayatımızın her alanında kullanılan soğutma, vazgeçilmez bir ticari ve endüstriyel üründür. Özellikle gıda fiyatlarının ciddi artış eğiliminde olduğu şu dönemde endüstriyel kullanım için tasarlanan ve üretilen soğutmalı tüm market teşhir dolaplarının tamamen ÖTV kapsamından çıkarılmasının gıda fiyatlarında bir miktarda düşürücü etkisi olacaktır. ÖTV gibi ilave maliyetler hem tesis kurulum ve yenileme bedellerini yükseltmekte hem de nihai tüketicinin satın aldığı gıda maddelerinin maliyetini arttırıcı etki göstermektedir.” dedi. Sözlerini sürdüren DİDONYAN, “ÖTV konusunda yapılacak bir düzenlemenin en başta ülkemize fayda sağlayacağı aşikardır, zira eski dolapların enerji tüketim seviyeleri yüksek olup fazla elektrik tüketmekte ve Türkiye gibi enerji kaynağı açığı olan ülkelerde cari açığı arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Enerji verimli ürünlerin piyasada yaygınlaştırılması ve enerji verimliliği düşük cihazların yüksek enerji verimliliğine sahip cihazlara dönüşümü ile ilgili devlet teşvikine ihtiyaç vardır.” dedi.

PERİYODİK VE DÜZENLİ BAKIM ÖNEMLİ

İklimlendirme cihazlarının periyodik bakımının önemine de değinen Ayk Serdar DİDONYAN,  “Bilindiği üzere iklimlendirme cihazları, bir tesisin en yüksek enerji tüketim kalemlerinden biridir. İklimlendirme cihazlarının verimli ve enerji etkin çalışması ve uzun ömürlü olabilmesi için, periyodik gözden geçirme ve düzenli bakımları büyük önem arz ediyor. Tesislerin verimli ve uzun ömürlü bir iklimlendirme sistemi için danışman mühendis ve teknikerleri ile periyodik gözden geçirme toplantıları yaparak aksiyon almalarını öneririz .” dedi.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz