Türk mobilyasının kalitesi Avrupa’da

Ülkemizde mobilya deyince aklımıza gelen ilk markalardan biri şüphesiz ki İstikbal olur. Bu ünü yurt dışına taşımak ve ülkemize katma değer kazandırmak adına çalışmalar yürüten marka, bugün dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştirerek, Türk mobilyasının kalitesini Avrupa’ya taşıyor. İstikbal’in yatırım ataklarını ve hedeflerini Genel Müdür Mehmet Ali Yörük’e sorduk…

6dk okuma
15.05.2024
Türk mobilyasının kalitesi Avrupa’da

Türkiye’nin önde gelen mobilya ve ev eşyası markalarından biri olan İstikbal, Türk mobilyasının kalitesini yurt dışına taşıyor. Özellikle Almanya pazarında oldukça sevilen markalardan biri olan İstikbal’in yurt dışında toplam 175 mağazaya sahip olduğunu söyleyen Genel Müdür Mehmet Ali Yörük, Almanya’da 10 adet mağazamız mevcut. Mağazalarımızı ağırlıklı olarak Almanya’nın kalabalık ve büyük şehirleri olan Münih, Köln ve Hamburg merkezlerinde konumlandırdık” diyor.

“ALMANYA’DA REKABET YOĞUN”

Almanya pazarını değerlendiren ve bu pazardaki stratejik hedeflere değinen Yörük, “Almanya, sektörde ABD’den sonra tüm dünyaya mobilya ithal eden ve bu anlamda stratejik bir öneme sahip ülkelerden biri. Dünyada ise mobilya ithalatının yüzde 8’ini de teşkil eden ciddi bir pazardan söz ediyoruz. Dolayısıyla bu anlamda çok önemli. Elbette buna paralel olarak Almanya pazarı da rekabetin yoğun yaşandığı bir konumda. Bizler de İstikbal olarak böylesine ciddi bir yapılanmanın merkezinde yer almamız gerektiğinin farkındayız. Stratejik olarak mağazalaşma yapılandırmamızı yoğunlaştırmaya gayret gösteriyoruz” dedi. 

İstikbal'in Almanya'daki ürün yelpazesi ve tüketici taleplerine nasıl uyum sağladığı konusunda da veren Mehmet Ali Yörük, şunları söyledi; “Özellikle kanepe, oturma grupları, panel mobilya ürünlerinin yanında yatak ve baza grubundan ürünlerimizi de bölgede yer alan müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Özellikle taleplerinde ne istediğini bilen, konfora ve kaliteye önem veren müşterilerimize sunduğumuz ürünler bölge portföyüne ve taleplerine uygun olacak şekilde sunmaya gayret ediyor, tasarımlarımızı bu anlamda güncelliyoruz.”

KALİTE VE KONFORDAN ÖDÜN VERİLMEYECEK

Almanya’daki mağaza sayılarını artırarak büyümeye devam edeceklerinin altını çizen Yörük, ilerleyen süreçte Stuttgart, Nürnberg gibi şehirlerde yeni mağazalar açmayı planladıklarını, bölgede mevcut tüketici portföyünü, taleplerini iyi analiz etmenin ve ürün yelpazelerinde revizeler yapmanın öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Son olarak Almanya'daki tüketici eğilimleri ve talepleri doğrultusunda İstikbal'in gelecek stratejilerine ilişkin bilgi de paylaşan Yörük, şöyle konuştu; “Mevcut ürün gruplarımızın ve tasarım çizgimizin sürekli güncel kalması adına yoğun Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Almanya’da katılım gösterdiğimiz Köln ve M.O.W. Bad Salzufen gibi yurtdışı fuarlar markamız açısından önem arz ediyor. Sektörü ve gelişmelerini iyi gözlemlemek, mağazalarımızı ziyaret eden müşterilerimizin geri dönüşlerini yakından takip etmek çok önemli. Gerek fiyatlandırma politikamızda, gerek ürün grubumuzda ve gerekse tüketici talepleri doğrultusunda kaliteden ve konfordan ödün vermeden İstikbal müşterisinin beklentilerini karşılamaya devam edeceğiz.”  

Yorum Yaz