Gündem Koridoru

Türk ihraç ürünleri Venezuela pazarında

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Türkiye’nin uzak pazarlara yönelik dış ticaretini güçlendirmek için diplomasi trafiğini yoğunlaştırdığı ülkeler arasında bulunan Venezuela’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenledi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası27.09.2023
Türk ihraç ürünleri Venezuela pazarında

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Türkiye’nin uzak pazarlara yönelik dış ticaretini güçlendirmek için diplomasi trafiğini yoğunlaştırdığı ülkeler arasında bulunan Venezuela’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenledi. Başkent Karakas’ta stant açan Türk ihracatçılar, gıdadan kozmetiğe, kişisel bakımdan inşaat malzemelerine kadar geniş yelpazede ürünlerini tanıtma imkânı buldu.

Ticaret Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda 20-24 Eylül tarihleri arasında 32 firmanın katılımıyla başkent Karakas’ta Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı gerçekleştirildi. Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın açılış törenine Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo, Ticaret Bakanı Dheliz Alvarez, Gıda Bakanı Carlos Leal Telleria ve Türkiye'nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu katıldı.

Venezuela ekonomisinin önemli merkezlerinden La Guaira Özel Ekonomik Bölgesi Yöneticisi Marcos Meléndez de fuarı ziyaret ederek Türk firmalarla yatırım olanakları üzerine görüşmelerde bulundu. Ayrıca, Türk firmalar ile La Guaira Valiliği arasında yatırım fırsatlarını değerlendirme amacıyla iyi niyet mutabakat zaptı imzalandı.

AMERİKA KITASINDA İLK TÜRK İHRACAT ÜRÜNLERİ FUARI’I GERÇEKLEŞTİ

AKİB Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer tüm sektörlerin yer aldığı Amerika kıtasındaki ilk Türk ihracat ürünleri fuarı özelliği taşıyan etkinliğin çok verimli geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin Venezuela pazarında 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26,5 artış sağlayarak 358,1 milyon dolar ihracata imza attığını belirten Kılıçer, 2023 yılının Ocak-Ağustos döneminde ise ihracat performansının yüzde 2,7’lik artışla 226,3 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Kılıçer, AKİB’in Venezuela pazarında en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinde etkinlik gösterdiğini kaydetti.

Kılıçer, “AKİB’e bağlı ihracatçı firmaların Venezuela’ya en çok sattığı ürünleri makarna, konserve et ve sakatat, tatlı bisküvi ve gofret, mineral yağlar, sabun ve yıkama müstahzarları oluşturuyor. 2022 yılında 26,5 milyon dolar ihracata imza atan Birliğimiz, 2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde 25,6 milyon dolar dış satım değerine ulaştı. Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın yarattığı sinerjiyle çok daha başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.

YAKIN İŞBİRLİĞİMİZ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE YÜKSELİYOR

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, yaptığı değerlendirmede Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın bir yandan mevcut ticari bağları güçlendirirken bir yanda da yeni işi birliklerinin temellerini atma fırsatı verdiğini vurguladı. Başkan Çağan, “Dost ve kardeş ülke Venezuela ile sahip olduğumuz böylesi köklü ilişkileri bugünkü yakın işbirliğimiz sağlam temeller üzerinde yükseldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Dünyanın en zengin petrol rezervine sahip ülkesi olarak gösterilen Venezuela’da kimya sektörümüz için var olan büyük ticaret potansiyelini değere dönüştürmek için büyük gayret gösteriyoruz.” diye konuştu. 

MADURO 5 YIL ÖNCE KAPILARI SONUNA KADAR AÇMIŞTI

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz ise Venezuela’nın Türkiye ile imzaladığı Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması ile gümrük vergilerini en geç 7 yıl içinde sıfırlayacağı taahhüdünde bulunduğunu anımsattı. Yamanyılmaz, tavuk, süt tozu, bakliyat, kabuklu ve kuru meyveler, un, bitkisel yağlar, zeytin, makarna, şekerleme, un, bisküvi, çikolata, makarna, konserve ve domates salçaları başta olmak üzere ihraç potansiyeli yüksek tarım ve gıda ürünlerinde Venezuela’nın önemli fırsatlar barındırdığını dile getirdi.

Yamanyılmaz, Venezuela pazarında inşaat malzemeleri, petrokimya, tıbbi ilaç ve malzemeler, kozmetik ve temizlik ürünleri, tekstil, hazır giyim, ayakkabı, ev ve mutfak eşyaları, tarım makineleri ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde de yüksek ihracat potansiyeli bulunduğunu, Güney Amerika pazarının cazibesini değere dönüştürme adına Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın önemli bir hamle olduğunu vurguladı.

2019 yılında düzenledikleri sektörel ticaret heyeti gezisinde Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro’nun Türk heyetini kabul ettiğini dile getiren Yamanyılmaz, şunları söyledi: “Türkiye dostu ve Türk televizyon dizilerinin hayranı Venezuela Devlet Başkanı Sayın Nikolas Maduro, 5 yıl önceki kabulünde “Size buradaki kapılar açık. Her türlü işbirliğine varız” deyip, bakanlarına da ‘Ülkemizin ne ihtiyacı varsa öncelikle Türkiye’den karşılayacaksınız” talimatı vermişti. Geçen zamanda Türkiye ile Venezuela arasındaki dış ticaret daha da güçleniyor. Latin Amerika’yı Orta Doğu pazarına alternatif olarak görüyoruz. Her ürüne talep yüksek, liman ve depo sıkıntısı bulunmuyor. Venezuela’nın Amerika kıtasındaki gümrük birliğine dâhil olması sebebiyle bu bölgedeki pazarlarda da etkili olacağımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

MADURO, TÜRK HEYETİNE AÇIK DESTEK VERDİ

Öte yandan, Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, devlet televizyonundaki programda Türkiye'nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz başkanlığındaki heyeti canlı yayında konuk etti. Maduro, ülkesinde ilk defa Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’nin en zor zamanlarında Venezuela ulusunun yanında olduğunu, ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğini açıkladı.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz