Yazarlar

Türk firmaları Japonya ihracatını artırmak için kolları sıvadı

Süt ve bal ürünleri sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen 11 firması katıldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası15.03.2023
Türk firmaları Japonya ihracatını artırmak için kolları sıvadı

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) Birliği organizasyonunda yürütülen Turkish Animal Pro URGE Projesi kapsamında, Foodex Japan Fuarı ile eş zamanlı olarak ticaret heyeti programı düzenlendi. İSHİB’in gerçekleştirdiği program çerçevesinde 7-11 Mart tarihlerinde düzenlenen etkinliğe kanatlı, su ürünleri, süt ve bal ürünleri sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen 11 firması katıldı.

Foodex Japan Fuarı’na katılım sağlayan firmalar fuarın ikinci gününde gerçekleştirilen Ticaret heyeti etkinliğinde Japonya’nın en büyük ithalatçılarından oluşan 30 firmanın temsilcileri ile bir araya gelerek önemli iş birliklerine imza attılar. Program kapsamında Japonya’nın önde gelen firmalarının temsil edildiği ticaret odaları ve ithalatçı kuruşlarla da görüşmeler yapıldı.

YÜZ YÜZE İLETİŞİM TERCİH SEBEBİ

Japon firmalarıyla iş yapmaya başlamanın oldukça zor ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu kaydeden İSHİB Başkanı Müjdat Sezer, “Japon firmalar detaycı, uzun vadeli düşünen ve güvene dayalı iş yapmayı tercih eden bir anlayışa sahip. Bu güveni sağladığınızda uzun vadeli iş birlikleri ortaya çıkıyor. Türkiye olarak Japonya ile olan iyi ilişkilerimizi ticaretimiz de sürdürüyoruz. Ancak yüz yüze iletişimi tercih ettikleri için bu pazarda yer almak, fuarlar düzenlemek, ticaret heyetleri organize etmek son derece kıymetli. Biz de bu çabalarımızı yeni iş birliklerine ve daha iyi ihracat rakamlarına dönüştürmek istiyoruz” dedi.

"HEDEFİMİZ BÜYÜK"

Türkiye’nin Japonya’ya en fazla ihracat ettiği ürünün balıklar vb. su ürünleri grubu olduğuna dikkat çeken Sezer, şu bilgileri verdi: “Japonya’nın su ürünleri ithalatında Çin lider durumda. Japonya çevre ülkelerin yanı sıra ABD ve Rusya gibi ülkelerden de ithalat yapıyor. Türkiye ise 106,8 milyon dolarlık ihracatıyla Japonya’nın ithalatında 20’nci sırada yer alıyor. Kanatlı et grubunda 10, sütte 26, balda 22’nci sıradayız. Özellikle kanatlı ürünler grubunda ihracat rakamlarımız artış ivmesi yakaladı. Ancak, hedeflerimiz daha büyük. Birçok alt sektörümüz özelinde büyük ihracat potansiyeli var. Japonya ile iyi olan ilişkilerimizi doğru projelerle daha fazla geliştirerek iş birliğimizi artırmak istiyoruz. Bunun neticesinde Japonya’nın ithalatında ilk 10 ülke arasına girmeyi amaçlıyoruz.

Türkiye'de Gündem
Sektörel Panorama
Yorum Yaz