Yazarlar

TSB yeni başkanı Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen oldu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Radisson Blu Ataşehir’de Olağanüstü Genel Kurul için gerçekleştirdiği toplantıda yeni başkanını seçti.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası14.09.2023
TSB yeni başkanı Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen oldu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Radisson Blu Ataşehir’de Olağanüstü Genel Kurul için gerçekleştirdiği toplantıda yeni başkanını seçti.

TSB eski başkanı Atilla Benli ve başkan adayları Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi ve AREX Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Süphanoğlu’nun seçim öncesi konuşmalarının yer aldığı toplantı sonrasında yapılan seçimin sonuçları saat 17.00’de açıklandı.

Seçimin sonuçlarını kazanan isim Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen oldu.

74 delegenin katıldığı oylama sonucunda Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen 55 oyla galip gelirken, AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi 6 oy, AREX Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Süphanoğlu ise 2 oy aldı.

Aksigorta Genel Müdürü Gülen, aynı zamanda TSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor. Gülen, Nisan 2024'te yapılacak TSB Genel Kurulu'na kadar TSB Başkanlığı görevini sürdürecek.

Açılış konuşmasını Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu'nun yaptığı Olağanüstü Genel Kurul'da önceki başkan Atilla Benli'ye plaketini Başkan Vekili Taylan Türkölmez takdim etti.

Genel Kurul'da konuşan SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Türkiye ekonominin büyümesine paralel olarak sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinin de büyüdüğüne dikkati çekti. Bilançolardaki pozitif ivmenin ilerleyen dönemlerde de görüleceğini bildiren Eroğlu, bunu sağlarken piyasa disiplininden ödün vermeden, yerinde denetimlerle kurallara uygun şekilde ilerleneceğini kaydetti. Eroğlu Orta Vadeli Program'a giren Zorunlu Afet Sigortası'na da değinerek, değişecek sistemle artan risklere karşı sigortalıların korunacağı bir döneme geçileceğini vurguladı. Ayrıca, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) üzerinde titizlikle çalışıldığını, sistemin BES kadar başarılı olacağının da altını çizdi.

Toplantıda seçimin Sigorta Haftası öncesi düzenlendiğinin altı çizilerek, 25 Eylül - 1 Ekim (Sigorta Haftası) arasında düzenlenen Sigorta Haftasının gündeminin 'Deprem ve Doğal Afetlere Hazırlıkta Sigorta Sektörünün Önemi' olacağı vurgulandı.

YENİ BAŞKAN'DAN İLK MESAJ

Yeni Başkan Uğur Gülen, Türkiye’de İş Dünyası dergisi muhabiri Perihan Kara’ya yeni dönemle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; “Öncelikle, 2024 Nisan ayına kadarki olan genel kurula kadar bir başkanlık değişimi oldu. Bu değişim aslında büyük bir değişime de sebep olmayacak çünkü kalan konuları götürmek ana hedefim. Birkaç tane ana başlık var, yılsonu yaklaşıyor. Deprem, depreme karşı hazırlık. Bence önemli bir nokta. Arkasından trafik sigortaları ve finansal raporlama sistemi değişimi bence ilk eğileceğimiz konular olacak önümüzdeki dönemde. Sigorta birliğinin organizasyonu, onun amaçlarının tekrar belirlenmesi, önümüzdeki dönem stratejik planların yapılması da ana başlıklarımız olacak.”

BİR TOPLANTIDA İKİ SEÇİM

TSB Olağanüstü Genel Kurulu'nda, Uğur Gülen'in ardından boşalan TSB Hayat Dışı Yönetim Komitesi üyeliği için de seçime gidildi. Komitenin yeni üyesi Neova Sigorta Genel Müdürü Neslihan Necipoğlu oldu.

ATİLLA BENLİ'DEN TEBRİK MESAJI

3 Ağustos günü görevinden ayrılan Türkiye Sigorta Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü Atilla Benli yapılan başkanlık seçimine dair şu değerlendirmeyi gerçekleştirdi; "Böyle bir seçim ortamı oluşturdukları için sektörümle gurur duydum. Çıkan sonuç vatana millete hayırlı olsun, tebrik ediyorum" dedi.

UĞUR GÜLEN KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimi görmüş ve aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1991 yılında çalışma hayatına başlayan Gülen; Interbank, Denizbank, Ak Internet ve MNG Bank’ta çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2004-2009 yılları arasında Ak Emeklilik ile AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Mayıs 2009’dan itibaren Aksigorta Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz