Şirket Haberleri

TOBB ile ICC’den finansal iş birliği

TOBB ile ICC iş birliklerini üst seviyeye taşıyacak bir anlaşma imzaladı.

6dk okuma
11.06.2024
TOBB ile ICC’den finansal iş birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Paris’te yapılan Dünya Konseyi toplantısında Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ile iş dünyasına yönelik iş birliklerine imza attı. 5 maddelik anlaşma, finansman programlarından dijital ihracata kadar pek çok alanı kapsıyor. Anlaşma, TOBB Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu ile ICC Genel Sekreteri John Denton tarafından Paris’te düzenlenen ICC Dünya Konseyi toplantısı kapsamında gerçekleştirildi.

İŞTE O 5 MADDELİK ANLAŞMA

5 maddelik bir eylem planını içeren anlaşma 1 yıllık bir süreci kapsıyor. Yapılan anlaşmada ise şu konular yer alıyor:

  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin de desteğiyle incoterms, uluslararası ticaret finansmanı, tedarik zinciri finansmanı, yeşil pazarlama ve ICC küresel öğrenme programlarının Türk iş dünyasının hizmetine sunulması.
  • Sürdürülebilir ticaret ve sürdürülebilir ticaretin finansmanına ilişkin ICC Bankacılık Komisyonu ile birlikte Türkiye’de bilgilendirme toplantılarının yapılması.
  • ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi, TOBB - ICC işbirliğinde, KOBİ’lerin elektronik ihracat yeteneklerini geliştirmeye ilişkin Dijital İhracat Programı’nın (DEEP) Türkiye’de uygulanması.
  • ICC Genesis ve ICC Menşe Belgeleri bilgilendirme toplantılarının yapılması. Yıl boyunca ICC Tahkim, Dünya Odalar Federasyonu kapsamında ortak etkinlikler düzenlenmesi.
Şirket Haberleri
Yorum Yaz