Türkiye'de Gündem

"Ticaretin Kadınları Platformu" için büyük iş birliği

Garanti BBVA ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Ticaretin Kadınları Platformu için iş birliği yaptı. Toplantıya Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya katıldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2022
"Ticaretin Kadınları Platformu" için büyük iş birliği

Garanti BBVA ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Ticaretin Kadınları Platformu için iş birliği yaptı. Toplantıya Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya katıldı.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, sürdürülebilir kalkınmanın anahtarının kadın girişimcilerin elinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

'Tüm dünyada kamu ihalelerinden kadın girişimciler sadece yüzde 1 faydalanabiliyor. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ihale ve satın alma süreçlerinde eşit fırsatlara erişimleri olmaları oldukça önemli. Bunun için de kamu, yerel yönetimler ve özel sektörün liyakat ve yeterlilikleri bulunan kadın girişimcilere eşit rekabet imkanı sağlaması gerekiyor.

Ticaretin Kadınları platformu ile hem satın alma süreçlerinde kadın girişimcilere hızlı erişimi kolaylaştırıyoruz hem de kadın girişimciler ve kadın girişimci örgütleri arasında bir iletişim ve dayanışma ağı oluşturuyoruz. Kadın girişimcilerin güçlenmesi ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir kılınması demek. Tüm dünya ile birlikte ülkemizin de pandeminin yorgunluğunu üzerinden atmaya çalıştığı bu dönemde, kadın girişimciler kilit role sahip olacak. Bu projeye verdiği destek için Garanti BBVA’ya teşekkür ediyoruz.'

"YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARI FARKLI BİR BOYUTA TAŞIYORUZ"

Kadın girişimciliğine odaklanan çalışmaları hakkında bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

'2006'da hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Programı'yla her fırsatta kadınların ekonomide daha fazla söz sahibi olması gerektiğini vurguluyor ve destekliyoruz. Kadın girişimcilerin özellikle yeni pazarlara açılmaları ve yeni müşteriler kazanmalarını çok önemli buluyoruz. Ticaretin Kadınları Platformu’na verdiğimiz destekle kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılması için yaptığımız çalışmaları farklı bir boyuta taşıyoruz. Mobil uygulama aracılığıyla da ulaşılabilen bu platforma kayıt olan kadın girişimcilere verilecek eğitim ve mentörlüklerle gelişimlerini destekleyeceğiz.

Sektör ve bölge ayrımı olmaksızın Türkiye çapında kadınların ürün ve hizmetlerini sergilemesi, satın alıcılarla bir araya gelmesine de çevrimiçin etkinlikle imkan sağlayacağız. Ülkemiz için çalışan, üreten tüm kadın girişimcileri işlerini daha da geliştirmesi için platforma kayıt olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle kıymetli iş ortağımız KAGİDER’e teşekkür ediyoruz, geliştirdiği projeleri her zaman destekleyeceğiz.'

Banka olarak müşterilerini de bu platforma yönlendirerek, diğer kadın girişimcilerle tanışmasını ve çalışmasını sağlama amaçlarından bahseden Kaya, platforma verdikleri desteğin yanı sıra kendi tedarikçileri arasında yer alan kadın girişimcilerin oranının artmasının da yakından takip ettikleri bir konu olduğunu bildirdi.

Kaya, "Önümüzdeki dönemde, aktif tedarikçilerimizin yüzde 13'ünü oluşturan kadın girişimci oranı ve bankamıza bugüne kadar sağladıkları 1 milyar TL civarındaki tedarik hacmini de artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, iletişim, medya ve pazarlama, inşaat, lojistik, teknoloji ve altyapı, donanım ve yazılım gibi birçok alanda ihtiyaçlara göre satın alımlar yapacağız. Garanti BBVA tedarikçi ağına dahil olmak isteyen kadın girişimciler satinalma.garantibbva.com.tr adresinden detaylı bilgiye sahip olabilirler" ifadelerini kullandı.

"BU OLUŞUMU BİLGİ SERMAYESİ OLARAK GÖRÜYORUZ"

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin kadının olduğu her yerde bir farkındalık olduğunu aktararak şunları söyledi:

'Kadının toplumdaki sıfatları çok etkili. Olduğu yerde, işinde başarısı eşinin de hayatına, çocuğunun da hayatına, ailesine, dostlarına ve topluma da açıkça yansıyor. Ticaretin Kadınları Platformu gibi girişimler bu nedenle çok önemli. Biz bu oluşumu bir bilgi sermayesi olarak görüyoruz. Buradan sorularına yanıt bulabilen kadınlarımız eminim daha birçok hayata dokunarak çok daha güzel işlere ve başarılara imza atacak. Kurumsal çatının gerekliliğine hep inanmış biri olarak, bu oluşumu her kadınımız için bir fırsat olarak görüyorum. Tüm emeği geçenlere bu nedenle teşekkür ediyorum. Çok güzel sonuçlar alınacağına tüm kalbimle inanıyorum.'

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz