Yazarlar

Ticaret Bakanlığı'ndan kritik tatil uyarısı

Ticaret Bakanlığı, tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerin paket tur ve konaklamalarda dikkat etmeleri gereken hususları içeren bir açıklama yayımladı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.06.2023

Ticaret Bakanlığı, tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerin paket tur ve konaklamalarda dikkat etmeleri gereken hususları içeren bir açıklama yayımladı.

Bakanlık özellikle tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak e-posta ve kısa mesaj üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerin mağdur edildiği belirtilerek rezervasyon yapacak tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına dikkat edilmesi gerek hususlar belirtildi.

Sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis resimlerinin kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğunun sorgulanması gerektiği belirtilirken satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentası veya turzim tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi gereğine vurgu yapıldı.

Bu kapsamda tüketicilerin, seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu www.kulturturizm.gov.tr ve www.tursab.org.tr adreslerinden sorgulayabileceği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin özellikle paket tur rezervasyonlarında turun başlamasından en az otuz gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshetme ve ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelini herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade alma hakkı bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan fesih bildiriminin paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala yapılması durumunda tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabildiği ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında mağdur edilen tüketicinin haklarına da değinilerek, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun zorunlu sigorta ile ilgili hükümleri saklı kalmak üzere paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifade edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü zarardan sorumlu olduğu ve boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edilebileceği hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde iki kurumun yetkili kılındığını belirterek bunların 2023 yılı için 66 bin TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyeti bu tutarın üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesi olduğunu bildirdi.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz