Yazarlar

TGSD yeni dönemde de Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam edecek

TGSD’nin 24’üncü Olağan Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Katılan üyelerin oy birliği ile seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam kararı aldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.01.2023
TGSD yeni dönemde de Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam edecek

TGSD’nin 24’üncü Olağan Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Katılan üyelerin oy birliği ile seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam kararı aldı.

Hazır giyim endüstrisinin öncü sivil toplum kuruluşlarından Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), yeni dönemde de Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam edecek.

TGSD’nin 24’üncü Olağan Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Tek listenin yer aldığı genel kurulda katılan üyelerin oy birliği ile seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen ile yola devam kararı aldı.

"YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERE ODAKLANMALIYIZ"

Genel Kurul’un açılışında konuşan Ramazan Kaya, hazır giyim sektörünün büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinin içinde bulunduğunu söyledi. Yeni süreçte firmaların ‘Tamam mı, devam mı?’ konusunda bir karar vermeleri gerektiğini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

“Sektör buraya kadar ‘partner entegre sistem’ ile geldi. Yeni dönemin koşulları ‘tam entegre sistemi’ zorluyor. Mevcut alışkanlıklarımızı ve süreçlerimizi güncelleyerek yeni iş modelleri geliştirmeliyiz. Dijital dönüşümü tamamlayıp, sürdürülebilir ve çevre dostu üretim kapasitemizi hızla artırmalıyız. İş süreçlerini kendi bünyemizde toplarken, organizasyon yapılarımızı daha esnek ve çevik hale getirmeliyiz. Özellikle müşteri taleplerini karşılamada her türlü esnekliği artırmalıyız. Alıcılarla değer yaratma temelinde ve uzun vadeli iş birlikleri yapmalıyız. Fiyat-maliyet rekabet alanından uzaklaşarak yüksek katma değerli ürünlere odaklanmalıyız. Katma değeri ucuz işgücü ile değil donanımlı insan kaynağı ile sağlayabiliriz. Dolayısıyla nitelikli insan kaynağı, dönüşüm sürecinde başarının en kritik unsurunu oluşturuyor.

"FİRMALARIMIZIN DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR"

Sanem Dikmen de konuşmasında TGSD’nin son yıllarda özellikle dijitalleşme, sürdürülebilir üretim ve yeşil dönüşüme odaklandığını hatırlattı. Bu alanlarda kat edilen mesafe ölçüsünde rekabetçiliğin de

artacağına, aksi takdirde sektörün küresel pazarlardaki mevcut konumunu kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Dikmen, şunları söyledi:

“Biz hazır giyim ihracatımızın yüzde 60’ını AB ülkelerine yapıyoruz. Bu büyük pazarın bir alternatifi yok. Dolayısıyla ‘Yeşil Mutabakat’a sektörü hazırlamak zorundayız. İhracatta büyük hedeflerimize ulaşabilmemiz için yüksek kapasiteye ve teknolojiye sahip yeşil fabrikalar, hatta yeşil OSB’ler inşa etmek durumundayız. Yatırım için en uygun koşulların oluştuğu merkezleri tespit etmek üzere Anadolu’da yer arayışına başladık. Anadolu gezilerimizde ilk iki durağımız Elazığ ve Erzincan oldu. Biz sürdürülebilirliği sadece ‘üretimde sürdürülebilirlik’ şeklinde algılamıyoruz. Eğer bu sektörün ülkemiz için gelecekte de öncü olmasını, istihdama katkı sunmasını, değer yaratmasını istiyorsak firmalarımızın ve kurumlarımızın da sürdürülebilir olması gerekiyor.”

Sanem Dikmen, 9 kadının yer aldığı yeni yönetim kurulunun daha genç isimlerden oluştuğunu ve örme, dokuma, denim, çorap başta olmak üzere tüm kategorilerin temsil edilmesine özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.

TGSD’nin yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Ramazan Kaya (TYH Tekstil), Sanem Dikmen (European Tshirt Factory), Toygar Narbay (Narkonteks Tekstil), Ümit Özüren (Murat Çorap), Cem Altan (Cenka Tekstil), Vedat Yavuz (Gelişim Tekstil), Kemal Genç (Genç Tekstil), Murat Şimşek (SMM Tekstil), Fahrettin Akaydın (Barco Tekstil), Şafak Kıpık (Spring Near East Manufacturing), Hakan Tin (Reha Tekstil), Nilgün Keleş (Sertrans), Nadin Hacerestunç (SGS), Ergin Aydın (Blok Moda), Arzu Kaprol (Arzu Kaprol Tasarım), Selin Yurter (SLN Tekstil), Eylem Temizkan (Ereks),  Pınar Erkli (Omnibrand), Koray Güvenir (SML Tekstil), Serkan Eyüboğlu (Eyüboğlu Tekstil), Bora Öner (Penti), Damla Tunçay (Kardem Tekstil), Can Aras (Titbaş), Yasemin Sezer (Sezer Tekstil).

Şirket Haberleri
Yorum Yaz