Yazarlar

Temmuz'da ihracat rekora koştu

Otomotiv 2,7 milyar Dolarla Temmuz ayında en çok ihracat yapan sektörler arasında yine ilk sırada yer aldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası03.08.2023
Temmuz'da ihracat rekora koştu

İhracattaki yükselişini sürdüren Türkiye, Temmuz ayını da yüksek bir performansla geride bıraktı. Türkiye’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla 20,1 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Yedi aylık ihracat ise 143,4 milyar Dolara ulaştı.

 İhracat rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe; "Yedi aylık ihracatta 143,4 milyar Dolara ulaştık. Geçen yılla başa baş noktadayız. Ana pazarlarımız konumundaki Avrupa ve ABD ekonomilerinde son çeyrekte beklenen canlanmanın ihracatımıza olumlu yansıyacağını öngörüyoruz. Kalan beş ayı en iyi şekilde değerlendirerek yıl sonunda inşallah 265 milyar Dolarlık hedefi yakalayacağız” diyerek Türkiye'nin ihracattaki performansına dikkat çekti.

"İHRACAT İKİNCİ YARIDA VİTES YÜKSELTTİ"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, takvim etkisiyle Temmuz’a durağan başlayan ihracatın ikinci yarıda vites yükselttiğini bildirdi. Geçen ay tüm zamanların en yüksek Temmuz ayı ihracat değerine ulaştıklarını bildiren Gültepe, şöyle devam etti:

“Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Temmuz’u 20,1 milyar Dolar ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artıdayız. Yedi aylık ihracatta 143,4 milyar Dolara ulaştık. Geçen yılla başa baş noktadayız. Temmuz’da ihracatımıza en yüksek katkıyı 2,7 milyar Dolarla yine otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,1 milyar Dolarla kimya, 1,6 milyar Dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla hububat ve 1,3 milyar Dolarla elektrik elektronik şeklinde sıralandı. Bu sektörlerimizin yanı sıra, gemi ve yat, zeytin ve zeytinyağı ile savunma ve havacılık sektörlerinde çok ciddi artışlar kaydedildi. Temmuz’da 45 ilimiz ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir şeklinde sıralandı. Bin 198 firmamız ilk kez ihracat yaptı. Birim ihracat değerimiz ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artışla 1,40 Dolara yükseldi. Nisan’dan önceki 12 ayda 10 milyar Dolar kayba neden olan parite etkisi, ihracatımıza dört aydır pozitif katkı veriyor. Temmuz’da parite farkı 715 milyon Dolarlık katkı sundu. Son dört aydaki parite katkısı ise 1,5 milyar Dolara ulaştı. Geçen ay en fazla ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, İtalya, ABD, Irak ve Birleşik Krallık şeklinde sıralandı. Suudi Arabistan’a yüzde 189, Kanada’ya yüzde 162, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 126, Kazakistan’a yüzde 112, Yunanistan’a yüzde 93’lük ihracat artışı kaydettik. Yunanistan ve Kanada’ya ihracatta rekor kırdık.”

DEPREM BÖLGESİ 10 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Depremden etkilenen illerin ihracat performansı konusunda da bilgi veren Gültepe, bölgenin hem ihracatında hem de geçici barınma sorununun çözümünde sevindirici gelişmeler olduğunu vurguladı.

TİM olarak ayni ve nakdi yardımların yanı sıra, istihdam kaybının önlenmesi için 320’si Kahramanmaraş’ta olmak üzere bölgede yaklaşık bin 500 yaşam ünitesi inşa ettiklerini anlatan Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Depremin bu yıl 2,5 milyar Dolarlık bir ihracat kaybına neden olacağını öngörüyoruz. Beklentilerimize paralel olarak yedi ayda 11 ilimiz 10 milyar Dolar ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıla göre yüzde 15 eksideyiz. Depremden etkilenen illerimizin durumunu özel olarak takip ediyoruz. Temmuz’da Gaziantep tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerine ulaştı. Malatya ve Adıyaman’ın ihracatında da geçen yıla göre artış var. Hatay ve Kahramanmaraş’tan da olumlu işaretler alıyoruz. Ancak bu iki ilimizin biraz daha zamana ihtiyacı bulunuyor. Kahramanmaraş merkezli firmalarımız geçen ay 68 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana toplam ihracat ise 563 milyon Dolara ulaştı. İnşallah bu güzel ilimiz yılı bir milyar doların üzerinde ihracatla tamamlayacak.”

İHRACATÇILARIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE RAHATLATTI

Güncel konularla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gültepe, son iki aydaki gelişmelerin ihracatçıları önemli ölçüde rahatlattığını bildirdi. Uzun süre yatay seyreden döviz kurlarındaki yükselişin bir nebze de olsa ihracatçıya nefes aldırdığını ifade eden Gültepe, sözlerini şöyle noktaladı:

“İhracatçımızın finansmana erişimi konusunda geçen ay olumlu gelişmeler oldu. Reeskont kredilerinin günlük limiti 1,5 milyar TL’ye çıkarılarak erişim şartları kolaylaştırıldı. KOBİ’lerin reeskont kredilerinden aldığı pay artırıldı. Reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulu kaldırıldı. Merkez Bankası’nın ihracat kredilerini sıkılaştırma kapsamı dışında tutulmasına yönelik yaklaşımını destekliyoruz. Bu düzenlemeleri ihracatımızın hedeflerine ulaşmasına doğrudan katkı sağlayacak önemli adımlar olarak görüyoruz. Depreme ve en büyük ihracat pazarlarımızdaki durgunluğa rağmen ekonomimiz büyümesini sürdürüyor. IMF, Türkiye’nin 2023 yılı için büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederek yüzde 3’e çıkardı. ABD ve Avrupa’da faiz artışı ve sıkılaştırma politikasının bir süre daha devam edeceği beklenmekle birlikte söz konusu pazarlarda son çeyrekte canlanma öngörüyoruz. Ana pazarlarımızdaki ekonomik canlanmanın elbette ihracatımıza pozitif yansımaları olacak. Biz bu yıl 265 milyar dolarlık bir hedef belirlemiştik. İnşallah önümüzdeki beş ayı en iyi şekilde değerlendirerek yıl sonunda hedefimize ulaşacağız.”

Gündem Koridoru
Yorum Yaz