Yazarlar

Tekstil dünyasında makine parkuruna 40 milyon liralık yatırım

ARTA Tekstil yerli üretim için makinelerine yatırımı artırıyor. Yakın zamanda gerçekleştirdiği 650 bin dolarlık yatırımla 3. rotasyon baskı hattını devreye almayı planlayan ARTA Tekstil, makine parkurunu büyütmeye, güçlendirmeye ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyor. Dünyanın önde gelen hazır giyim üreticilerine kumaşlar sunarak Türkiye’nin ihracat rakamlarına katkı sağlayan ARTA Tekstil; halihazırda 40 milyon dolarlık makine parkuruyla boyalı, baskılı ve kaplamalı dokuma kumaşta ayda 4 milyon metre, örme kumaşta da 900 ton üretimiyle müşterilerine yüksek kalite ve hızda hizmet sunuyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası14.03.2023
Tekstil dünyasında makine parkuruna 40 milyon liralık yatırım


ARTA Tekstil yerli üretim için makinelerine yatırımı artırıyor. Yakın zamanda gerçekleştirdiği 650 bin dolarlık yatırımla 3. rotasyon baskı hattını devreye almayı planlayan ARTA Tekstil, makine parkurunu büyütmeye, güçlendirmeye ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyor
. Dünyanın önde gelen hazır giyim üreticilerine kumaşlar sunarak Türkiye’nin ihracat rakamlarına katkı sağlayan ARTA Tekstil; halihazırda 40 milyon dolarlık makine parkuruyla boyalı, baskılı ve kaplamalı dokuma kumaşta ayda 4 milyon metre, örme kumaşta da 900 ton üretimiyle müşterilerine yüksek kalite ve hızda hizmet sunuyor.


Ön terbiye, boyama, baskı ve apre işlemlerini gerçekleştirerek aylık olarak dokuma kumaşta 4 milyon metre, örme kumaşta da 900 ton üretime ulaşan ARTA Tekstil’in makine parkurunda; parti açma, kasar, pad-batch, e-control, pad-steam, dijital baskı, rotasyon baskı, ramöz, buharlama, flash ager ve sanfor gibi birçok işlem için 98 adet makine bulunuyor. Üretim hızı ve kalitesini artırmak için yeni makine yatırımlarını sürdüren firma, 650 bin dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği 3. rotasyon baskı hattını da 2023 yılı içerisinde devreye alıyor.

Üretim yapan makineler yüzde 53 yerli

Türkiye'nin ihracat rakamlarına katkı yapan ARTA Tekstil'in üretim hattında parti açmadan boya işlemlerine, RAM'dan sanfor işlemine kadar birçok işlemin gerçekleştiği noktalarda yer alan makinelerin yüzde 53'ü de yerli üretim makinelerden oluşuyor. Makinelerinde su ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren ARTA Tekstil, üretim hattı için yeni makine yatırımlarına da devam ediyor. Makine ve sistemlerinin tamamında verimlilik için iyileştirme ve yazılımlar geliştirmeyi düzenli olarak sürdüren firma, 3. rotasyon baskı hattının yanı sıra yeni yatırım planları ile makine parkurunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Boyamadan, Baskıya Geniş İşlem Hacmi

ARTA Tekstil hızlı moda ve teknik tekstil alanları için dokuma ve örme kumaş tedarik ederek müşterilerine pamuk, polyester, viskon, tencel, bambu, modal, PA6, PA6.6 (Yüksek mukavemetli naylon veya pamuk/naylon dokuma kumaş), akrilik elyaf çeşitleri ve bunların likralı karışımından mamul kumaşları sunuyor. Son teknolojiye dayanan yapısıyla ARTA Tekstil'in üretim hattında kasar, merserizasyon, liza, boyama, yıkama, baskı, buharlama işlemleri için yer alan makinelerin yanı sıra kurutma işlemi, kumaş en çekmezlik işlemi ve kumaşa su iticilik, kir iticilik, yanmazlık gibi istenilen ek özellikleri aktarmak için belirli kimyasalları uygulayan 9 adet, boy çekmezlik ayarı için 7 adet, kalite kontrol ve top sarımı yapmak için 16 adet makine bulunuyor.

Türkiye'de Gündem
Sektörel Panorama
Yatırım
Sürdürülebilirlik
Merak Edilenler
Yorum Yaz