Ana Sayfa Söyleşi Teknoloji ve dijitalizasyon iki hayati strateji

Teknoloji ve dijitalizasyon iki hayati strateji

0

Sürdürülebilirliğin artık sadece laf olarak karşımıza çıktığı süreçleri geride bırakıyoruz nihayet. Doğanın bize gösterdiği cömertliği farkederek gelecek nesillere daha yaşanabilir bir toplum bırakma fikri, iş süreçleri üzerinde etkisini gösteriyor. Bu anlamda her firma kendine özel çözümler geliştiriyor ve yaptıkları iş modellerine en uygun olanını seçiyor. Pınar Su ve İçecek de üstüne düşen sorumluluğun farkında olan ve bu anlamda da karbon nötr ürünlerini üreterek sektörde bir ilki gerçekleştiren önemli bir temsilci. Çevrenin ve doğanın bilincini kanıksamış olan markanın Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir ile markanın sürdürülebilirlik çalışmalarını ve stratejilerini konuştuk.

Pınar Su ve İçecek olarak sektörde nasıl bir yerde konumlanıyorsunuz? Pazar payınızı anlatabilir misiniz?

Ulusal düzeyde satış yapan büyük firmalar içerisinde yüzde 100 Türk sermayeli şirketlerden biri olan Pınar Su ve İçecek, ambalajlı su pazarında ciro bazında Türkiye pazarının ilk 5 firması arasında yer alıyor. Uluslararası pazarın da aktif bir oyuncusu olarak faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren Pınar Su ve İçecek, 20 ülkeye yaptığı satışlarla 2020 yılında Türkiye’nin toplam su ihracatının yüzde 17,8’ini tek başına gerçekleştirdi. 2020 yılında ihracatımızı 58 bin tondan 63 bin tona çıkartarak 7 milyon ABD doları tutarında ihracat geliri elde etmeyi başardık. Şirket cirosu içerisindeki payı yüzde21’i aşan ihracatımızda Avrupa pazarı yüzde 83,4’lük payla yine en büyük pazar oldu. Sağlıklı ve iyi beslenme trendlerinin yükselmesiyle birlikte 2020 yılında fonksiyonel ve aromalı içeceklere olan tüketici talebi de artış gösterdi. Aynı yıl 219,8 milyon TL net satış gerçekleştiren Pınar Su ve İçecek’in satış tonajı toplam 379 bin ton olarak gerçekleşti. 2020 yılında 104,7 milyon TL brüt kâr elde ederken yıl içinde yapılan yatırım tutarı ise 7,3 milyon TL oldu. 2 milyon ton üretim kapasitesi bulunan Pınar Su ve İçecek ile önümüzdeki dönemde de katma değerli içecek ürün segmentiyle yeni pazarlara ulaşmayı hedefliyoruz.

Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir

ÜRÜNLERDE KARBON DENKLEŞTİRMESİ

Karbon-Nötr ürünlerini ilk üreten firma oldu Pınar Su ve İçecek. Bu çalışmayla sürdürülebilirlik noktasında hedeflenen veriler ve ulaşılması istenen rakamlar neler?

Küresel çapta da sorumluluk almak amacıyla, ürünlerimizde karbon denkleştirmesi gerçekleştirerek 2020 yılında önemli bir başarıya imza attık ve Türkiye’nin “Karbon-Nötr” ürünlerini üreten ilk içecek firması olduk. Bu sertifikalandırmayı gerçekleştirmek için, Madran Üretim Tesisi’nde cam ambalajlarda ürettiğimiz 0,33L cam su, 0,75L cam su, frii ve fonksiyonel içeceklerimizin, üretim sürecinden ve ürünlerin kara ve deniz yolu ile taşınmasından kaynaklanan, doğrudan ve dolaylı karbon emisyonları hesaplandı, karbon salınımının azaltılması, karbon ayak izinin küçültülmesi amacıyla yürüttüğümüz projeler değerlendirildi. Ürünlerimizde üretim sırasında ve kullanım sonrasında en az atık üretecek ambalaj malzemelerini kullanarak, çevreye olan etkilerimizi en aza indiriyoruz. Ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Sürdürülebilirlik projelerimizle, geri dönüştürülmüş ambalaj malzemesi kullanımının üretim süreçlerine dahil edilmesini hedefliyoruz. Pınar Su ve İçecek olarak çevreyi koruma, çevre kirliliğini önleme, doğal kaynak kullanımlarını kontrol altına alma ve atıkları bertaraf etme konularındaki çalışmalarımızı aktif olarak sürdürmeye yeni yılda da devam edeceğiz.

KAYNAKLARDAN ÇEKİLEN SUYUN YÜZDE 30’UNU DOĞAL ORTAMA BIRAKIYORUZ

Daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarınıza ara vermeden devam ettiğinizi biliyoruz. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Pınar Su ve İçecek olarak, gelecek kuşaklara daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir fiziki-sosyal çevre bırakmayı hedefliyoruz. İklim değişikliği ile mücadele, suyun korunması, karbon emisyon yoğunluğunun azaltılması, üretim ve kullanım sonrasında oluşan atık miktarının azaltılması, ambalajlarımızın tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir özellikte olması doğa ve çevre dostu uygulamalar taviz vermediğimiz konular. 2011 yılından bu yana sürdürdüğümüz teknolojik yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda pet şişelerin ambalaj ağırlıklarını azaltıyor ve tüketicilerimizde de farkındalık yaratmak amacıyla azaltım oranlarımızı etiketlerimizde gösteriyoruz.

Endüstriyel ve tarımsal faaliyet alanlarından ve yerleşim merkezlerinden uzak, doğal alanlarda konumlanmış, üç farklı lokasyonda yer alan su kaynaklarından üretim yaparak, tüketicilerimiz için temiz, sağlıklı, güvenilir ve nitelikli ambalajlı su temini sağlıyoruz. Bu doğrultuda kaynaklardan çekilen suyun toplam debisinin yüzde 30’unu, ekosistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması için doğal ortama bırakıyoruz. Endüstriyel süreçler ve evsel enerji tüketimleri kaynaklı açığa çıkan sera gazı emisyonunu azaltmak ve engellemek amacıyla; enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve operasyonel iyileştirme çalışmalarımızı yıl boyunca sürdürüyoruz.

Kusursuz müşteri deneyimiyle üretimden tüketime bir zincir oluşturmak istiyorsunuz. Burada tüketici beklentilerini nasıl ölçümlüyorsunuz? Yol haritanızı belirlerken dikkat ettiğiniz unsurlar neler?

Pınar Su ve İçecek olarak kurulduğumuz günden bu yana, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ederek, her bir müşterimizi özel hissettirecek girişimleri hayata geçiriyoruz. Amacımız, müşterilerimizi ürün ve hizmetlerimizle buluştururken, onlara ulaşılabilir, hızlı, kolay ve kusursuz deneyimler sunmak. Ürün ailemizin tamamını mobil sipariş uygulaması, çağrı merkezi, internet sitesi ve yaygın bayi ağı sayesinde müşterilerimizin kapısına kadar getiriyoruz. Tüketicimizin talep ve ihtiyaçlarını anlık olarak belirlememiz ve anlık olarak aksiyon almamız günümüzde
çok daha elzem. Ürün odaklı yeniliklerimizden örnek vermek gerekirse; sağlıklı yaşam trendinin yükselişine ve tüketicinin beklentisine paralel olarak, doğal kaynak suyu ve meyve sularının birleşiminden oluşan ‘Şekersiz Pınar Frii’ ürün ailemizi ve ‘Yeni Nesil Yaşam Pınarım Fonksiyonel İçecek’ ailemizi pazara sunduk. Sağlıklı beslenmeyi tercih eden tüketicilerimiz için bir diğer yeniliğimiz ise limonata ürünlerine de ekstra C vitamini eklemek oldu. Pandemi süreci, yeni ürünlerin yanı sıra farklı hizmet beklentilerini de oluşturdu. Temassız teslimatın tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilir olmasıyla birlikte, su markaları arasında Türkiye’deki ilk kredi kartı ile ödeme imkânı sunduk ve temassız teslimat ile ürünlerimizin dağıtımını gerçekleştirdik. Tüm bunların yanı sıra karşımızda çevre konusunda her geçen gün bilinçlenen bir tüketici ve duyarlılığı yüksek yeni jenerasyon var. Tüketici, bizlerin sürdürülebilirlik ve sosyal yardım alanlarında çalışmalara daha fazla ağırlık vermemizi istiyor. Yaşar Topluluğu’nun kuruluşundan bu yana gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya, kaliteli bir yaşam için daha sağlıklı bir coğrafya ve sosyal çevre bırakma hedefiyle yatırımlarımıza yön veriyoruz. “Çevreye iyi bakmak” hedefimiz doğrultusunda faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak için sorumlu üretim yaklaşımı ile çevre dostu uygulamaları da hayata geçiriyoruz.

DİJİTAL YATIRIMLARA HIZ VERDİK

Teknoloji ve dijitalizasyon artık her sektörde ve üretim aşamalarının her anında vazgeçilmez bir gerçek. Sizler değişen dünyaya nasıl ayak uyduruyorsunuz?

Modern çağda teknoloji ve dijitalizasyonu güncel kalmamızı sağlayan iki hayati strateji olarak görüyoruz. Yeni pazarlara açılmak, yeni ürünler sunmak ve yeni müşterilere hitap etmek için dijitalizasyonu en etkin şekilde kullanma gayretindeyiz. Müşterilerimize her kanaldan en kusursuz hizmet deneyimi yaratmak hedefiyle, Türkiye’de ilk defa internet üzerinden online damacana su siparişi sistemini 2012 yılında biz oluşturduk. Pandemi dönemi itibarıyla da
müşterilerimizin en hızlı ve kolay şekilde ihtiyacına erişmesi için dijital yatırımlarımıza hız kazandırdık. Dijital alt yapımızı güçlendirerek müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak çözümlerimize yenilerini ekledik. Türkiye genelinde 1.750 kişiyle yapılan Türkiye Sadakat Programları&Dijital Platformlar Araştırması’nda, “Yaşam Pınarım” mobil uygulamamız “Pandemi Döneminde Başarılı Dijital Çözümler Sunan” marka olarak tüketim malları kategorisinde birinci oldu. İngiltere merkezli Lux Life Magazine dergisi öncülüğünde gerçekleştirilen araştırma sonucunda da 2020 yılında Yiyecek & İçecek kategorisinde ‘En İnovatif Dijital İçecek Şirketi’ seçildik. Türkiye’de ilklerin öncüsü olarak, hayata geçirdiğimiz PİM uygulamamız üzerinden de görme engelli bireylere özel “Engelsiz İletişim Hattı”nı hizmete açtık. Haftanın 7 günü hizmet veren uygulamamız sayesinde Türkiye’deki 1 milyondan fazla görme engelli bireyin hayatını kolaylaştırmaya katkı sunduk.

Önceki haberBaşkanlarla 3 Soru 3 Cevap
Sonraki haberRotamız dijital odağımız insan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.