Yatırım

Tarihi Yarımada'da fine dining bir restoran Cemile Sultan Liman Han

Tarihi Yarımada’nın büyülü atmosferi ve muhteşem deniz manzarası eşliğinde tadı damağınızda kalacak lezzetli bir yemeğe ne dersiniz?

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası24.10.2023
Tarihi Yarımada'da fine dining bir restoran Cemile Sultan Liman Han

Tarihi Yarımada’nın büyülü atmosferi ve muhteşem deniz manzarası eşliğinde tadı damağınızda kalacak lezzetli bir yemeğe ne dersiniz? İşte size şahane bir önerim var… Cemile Sultan Liman Hanı, tarihi dokuyu en iyi yansıtan Eminönü semtinde, İstanbullu olsun ya da olmasın bu şahane kenti ziyaret eden herkese unutulmaz bir lezzet deneyimi sunuyor.

“Asırlık binada şahane bir lezzet” düşüncesiyle yola çıkan Cemile Sultan Liman Hanı, İstanbul Boğazı’na ve Galata Kulesi’ne hâkim manzarasıyla gastronominin yeni trend markası olma yolunda. Restoran, aynı zamanda İstanbul'un eşsiz güzelliğini ve yemeklerini bir araya getiren yeni bir lezzet durağı hüviyetinde. Boğaz'ın kıyısında, tarihi bir handa, panoramik pencereleriyle şehrin büyüleyici manzarası eşliğinde ve özenle yapılmış tasarımlı iç mekânıyla misafirlerine rahat ve zarif bir ortam vaat ediyor.

ZENGİN TÜRK VE DÜNYA MUTFAĞI BİRLİKTE

Cemile Sultan Liman Hanı, İstanbul'un eşsiz mutfak kültürünü deneyimlemek için ideal bir yer. Restoranın menüsü, Türk ve uluslararası mutfağının en seçkin lezzetlerini bir araya getiriyor. Taze deniz ürünleri, yerel malzemeler ve ustalık ile hazırlanan yemekler, misafirlere unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyor ve misafirlerin memnuniyeti her daim ön planda tutuluyor. Restoran, hem özel yemek davetleri hem de iş toplantıları için ideal. Yemek yerken, Boğaz'ın serin sularını ve Asya ile Avrupa kıtalarını birleştiren eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

CUMHURİYET’LE YAŞIT

Osmanlıdan günümüze intikal eden İstanbul’un ilk betonarme binası, ‘Türk mimarisinin yüz akı’ ‘Mimar Vedat Tek’ imzalı, inşası 1907 yılında tamamlanan Mesadet Han (Liman Hanı), İstanbul Ticaret Odası tarafından restore edilerek teras katı tarihi Eminönü semtinde göz kamaştırıcı “Cemile Sultan Liman Hanı” restoranına dönüştürülüyor.

ŞAHESER BİR YAPI

İnşa edildiği dönemin tüm özelliklerine haiz "şaheser" niteliğindeki İstanbul'un bu tarihi hanı, Koruma Kurulu’nun onayladığı restorasyon projesi ile uzmanlar eşliğinde üç yıllık bir çalışmanın ardından İTO tarafından yeniden ayağa kaldırılıyor. Denize doğru artan bir eğim dolayısıyla tarihi bina, çelik iskeletlerle güçlendirilerek aslına uygun bir şekilde yenilendi. Restorasyon sırasında, handaki değerli çiniler ve sanatsal değeri olan ön cephe büyük bir özenle korundu. Çiniler, tek tek numaralandırılarak yerlerinden çıkarılıp onarıldı ve aynı yerlerine takıldı. Şu an en üst katı restoran diğer katları da kültür-sanat ve araştırma merkezi olarak hizmet veriyor.

İTO EĞİTİM VE SOSYAL HİZMETLER VAKFI

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, 1993 yılında İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından Cemile Sultan Korusu'nda eğitim ve sosyal hizmet sunmak üzere kuruluyor. Vakıf, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) emekli sandığının mülkü olan 100 dönümlük Cemile Sultan Korusu'nda kiracı durumunda. Vakfa bağlı olarak kurulan iktisadi işletme ise kâr amacı gütmeden eğitim ve sosyal faaliyetler yürütmektedir. Başta Cemile Sultan Korusu’nda olmak üzere Koru Restoran ve Hünâr Et Ve Kebap Restoranı, Eminönü Cemile Sultan Liman Hanı Restoran ve Bullvar Kahve, İstanbul Fuar Merkezindeki Cemile Sultan Türk Mutfağı, Bullvar Kahve, Csk Fırın&Pastane, Bahçe Kafe, Bullvar Ekspres, İstanbul Ticaret Odası Personel Yemekhanesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce ve Küçükyalı, Bullvar Kantin ve personel yemekhanelerini işletiyor.

 İstanbul l Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Mustafa Tekiroğlu ile Eminönü’ndeki Cemile Sultan Liman Hanı’nda keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Mustafa Tekiroğlu ile Eminönü’ndeki Cemile Sultan Liman Hanı’nda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı İktisadi İşletmesi, ne gibi çalışmalar yapar?

 İktisadi işletmemiz; vakfın eğitim, sosyal hizmet ve kültürel faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Merkezimizin içerisinde bulunduğu “Cemile Sultan Korusu”, İstanbul Boğazı manzaralı en güzel seyir teraslarından biridir. İçerisinde restoranlar, davet alanları ve sosyal alanlar bulunuyor. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin de kurucu vakfı olarak, üniversitemizin sosyal tesis alanı olarak da hizmet vermektedir. Cemile Sultan Korusu tesisleri yalnızca üyeler tarafından kullanılabiliyorken, üye olmayanlar tarafından da kullanıma açık hale getirilmiştir. Üniversitemizin öğrencileriyle ve öğrenci kulüpleriyle de sosyal etkinlikler, mezuniyetler tesislerimizde düzenlemektedir. Tesis; eğitim, sosyal faaliyetler, davet ve toplantı alanlarıyla birçok kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir.

Mustafa Tekiroğlu kimdir kendinizi tanıtır mısınız?

Giresunlu bir ailenin çocuğu olarak 1970 yılında İstanbul'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul'da, üniversiteyi yurt dışında tamamladım. Tekrar ülkeme dönerek burada da iktisat ve kamu yönetimi alanında lisans, Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi’nde yüksek lisansımı tamamladım. 20 yıl boyunca ulusal gıda firmalarının distribütörlüğünü yaparak, satış-pazarlama ve yöneticilik, girişimcilik ruhumu geliştirdim. Bu süre zarfında ortak girişimlerde kurucu ve işletmeci olarak market, cafe, restoran ve banket işletmeciliği yaptım. 2018 yılının Eylül ayında İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü olarak göreve başladım.

Cemile Sultan Liman Hanı’nda ne tür bir mutfak hizmeti veriyorsunuz?

 Alanında deneyimli ve uzman şeflerimizle makarna, pizza ve burger gibi dünya mutfağı lezzetlerinin yanı sıra Türk mutfağına da büyük önem veren restoranımız, 100 yılı aşkın bir tarihi binada hizmet veriyor. Portakallı ördek, Lebeniye çorbası gibi özel lezzetlerin yanı sıra Kuzu Kafes, Kuzu İncik, Bonfile Saray ve Türk mutfağına özgü lezzetler, baklava yufkasından yapılan levrek, enginar, soğan dolması, sarma, humus, zeytinyağlılar, salatalar ve ara sıcaklar da menümüzde yer alıyor. Türk mutfağının diğer lezzetlerini ön plana çıkarmaya odaklandık diyebilirim.

Cemile Sultan Korusu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 1843-1914 yılları arasında yaşamış, 31’inci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid'in kızı olan Cemile Sultan, İstanbul'un Kandilli semtinde bulunan bir koruda yaşamış ve koruya adını vermiştir. II. Abdülhamit, 1876'da tahta çıktığında, Kandilli'deki bu koruyu kardeşi Cemile Sultan adına satın alır. Cemile Sultan da bir süre sonra koruyu oğlu Celalettin Bey'e bırakır. Celalettin Bey, korunun tepesindeki düzlüğe kendi adını taşıyan üç katlı 27 odalı bir köşk yaptırır. Köşk, Boğaz manzaralı geniş bir teras ve bahçeye sahipti. Ancak bu köşk, 1952'de çıkan bir yangında tamamen yok olur. Koru da yangından zarar görür. Son sahibi Film Yapımcısı Cemil Filmer, 1969'da koruyu TOBB Emekli Sandığı'na satar. Koru, 1993'te İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kiralanır ve günümüze kadar hizmet etmeye devam etmektedir.

Cemile Sultan Liman Hanı’nın nasıl bir konumlandırması var?

1993 yılından beri, İstanbul'un en güzel korularından biri olan Cemile Sultan Korusu'nda başarılı bir şekilde restoran işletmeciliği yapıyoruz. Bu alandaki deneyimimizin bir yansıması olarak, Cemile Sultan Liman Hanı'nı açmaya karar verdik. Cemile Sultan Liman Hanı, Tarihi Yarımada’da, İTO merkezimizin hemen yanı başında yer alıyor. Böylesine tarihi bir binada, Türk Mutfağı'nı da ön planda tutarak, fine dining bir restoran olarak hizmet veriyoruz. Özellikle iş insanlarının ailelerini, dostlarını ve yabancı misafirlerini ağırlayabilecekleri nezih ve ferah bir alternatif mekan sunuyoruz. Avrupa yakasında, 30 yıllık Cemile Sultan Korusu tecrübesiyle, Türk ve Dünya Mutfağı lezzetlerini sunmaktayız.

Bünyenizdeki gastronomi faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı İktisadi işletmesi, İstanbul'un en önemli gastronomi merkezlerinden biridir. Mutfaklarımızda deneyimli ve birikimli şefler ile hizmet etmekteyiz. İktisadi işletmemiz, 30 yıldır Cemile Sultan Korusu'nda restoran, kafeterya ve banket hizmetleri vermektedir. Burada Havuzbaşı, Kırtepe ve Şehzade adlarıyla üç adet davet alanında binlerce kişiye düğün organizasyonu düzenlenmektedir. Emsallerine göre uygun fiyatlı düğün, davet organizasyonları düzenleyen işletmemiz, şimdiye kadar düzenlediği düğün organizasyonlarında davet sahipleri tarafından yemeklerin sıcak, lezzetli ve hızlı servis takdirlerine şayan olmuştur. Bu tesislerimizin dışında aynı zamanda iç bünyemizde catering hizmeti de veriyoruz. İTO merkez binamızın mutfağında yerinde üretimle yemek çıkartıyoruz. Buradan üretilen yemekler taşıma suretiyle İstanbul Ticaret Üniversitesinin Küçükyalı ve Sütlüce kampüslerindeki personellerimize de gönderilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz Cemile Sultan Korusu ve Cemile Sultan Liman Hanı Restoran işletmelerimizin dışında Üniversitenin kampüslerinde öğrencilere yönelik yine iki adet “Bullvar by csk” kantin açtık. Burada da asla kar amacı gütmeyen bir anlayışla çok uygun bir fiyata sulu yemek dahil hizmet veriyoruz. İstanbul Fuar Merkezi fuar alanında da 3 yıldır Cemile Sultan Türk Mutfağı, Bullvar Kahve, Csk Fırın&Pastane, Bahçe Kafe, Bullvar Ekspres vd. olmak üzere işletmelerimizle fuar katılımcı ve misafirlerine hizmet veriyoruz. Bullvar Kahve diye yeni nesil kahve markası kurduk, şubelerini açtık. Dolayısıyla gastronomi alanında çok geniş çalışmalarımız var.

Bünyenizde kaç adet tesisiniz bulunuyor?

 “Toplam hizmet verdiğimiz lokasyon sayısı şimdilik 14 adettir.” Bunlar sırasıyla şunlardır:

1. Cemile Sultan Koru Restoranı

2. Cemile Sultan Hünkar Et Ve Kebap Restoranı

3. Cemile Sultan Liman Hanı Restoran

 4. Liman Hanı Bullvar Kahve

5. İFM Cemile Sultan Türk Mutfağı

6. İFM Bullvar Kahve

7. İFM Csk Fırın & Pastane

 8. İFM Bahçe Kafe

9. İFM Bullvar Ekspres

10. İTO Merkez bina Personel Yemekhanesi

11. İ.T. Üniversitesi Sütlüce Kampüsü yemekhanesi

12. İ.T. Üniversitesi Sütlüce Kampüsü Bullvar kantini

13. İ.T. Üniversitesi Küçükyalı Kampüsü yemekhanesi

14. İ.T. Üniversitesi Küçükyalı Kampüsü Bullvar Kantin

İTO olarak İstanbul’da faaliyet gösteren restorancılarla bir rekabet içinde misiniz?

 Hayır, odamıza bağlı restorancılarla asla bir rekabet içinde değiliz. Aksine, biz onların her zaman destekçisiyiz. Aslında, biz vakfımızın sosyal hizmetler amacını gerçekleştirmek için buraları işletiyoruz. Bizim sektörde olan bir üyemizle hiçbir şekilde bir rekabete girme gibi durum kesinlikle olamaz veya onların önünü kapatmak gibi düşünülecek hiç bir hareketin içinde olmayız. Böyle bir eleştiri dahi almadık çünkü gerçekten de yıllardır “sosyal hizmet” prensibimizi yerine getirme çabamızı asla bozmadık. Bizi gören, dışardan bakan ve yakından tanıyan, sosyal hizmeti çok iyi yerine getirdiğimizin farkında bence. Ondan dolayı bu sektörde kimseye rakip olma niyetimiz olmaz, bilakis sektöre yardımcı olmak için bu alandayız.

Sizce bu restoranı diğerlerinden ayıran en önemli fark nedir?

 Bir restoranın başarısı için iki temel unsur vardır; iyi hizmet ve kaliteli yemek. Ayrıca bu mekanın en önemli özelliği, olağanüstü güzellikteki manzarasıdır. Yemeklerimizde güvenilir ve marka olarak kendini kanıtlamış helal sertifikalı tedarik ürünleri kullanıyoruz. Bu da bizi bir adım öne taşıyor. Yani, kullandığımız malzemelerin hepsi birinci kalitedir. Asla merdiven altı tabir edilen hiçbir ürünü kullanmıyoruz. Bizim için fiyat birinci öncelik değildir. Fiyatı uygun olsun da kalite önemli değil, asla demiyoruz. Örneğin, zeytinyağı, salça, baharat en kaliteli olmalı, et, kuzu ve tavuğu helal sertifikalı karkas alıp kendi kasaphanemizde işlemekteyiz.

Gastronomi Turizmi için ideal bir mekân mısınız?

İstanbul'un en turistik bölgelerinden birinde hizmet veriyoruz. Bu nedenle, yabancı turistlerin de ilgisini çekiyoruz. Özellikle, İTO iş insanlarının yurt dışı bağlantıları dolayısıyla gelen heyetler, restoranımızı ziyaret ediyor ve lezzetlerimizi beğeniyor. Yabancı misafirler için önemli bir uğrak yeri olma potansiyelimiz var. Bu potansiyel, yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı bile. Düzeyli bir gastronomi turizmi gelişmeye başlıyor. Yabancı ülkelerin iş insanları ve devlet erkanı, restoranımızda ağırlanacak ve Türk mutfağı lezzetlerinin tadına varacak. Turizm firmaları ve acenteler ile de çalışmalarımız olacak. Turist gruplarını ağırlamayı düşünüyoruz. Bu sayede, gastronomi turizmine iyi bir hizmet vereceğimize inanıyoruz.

Son olarak…

 Geçen yıl Türkiye'ye gelen Michelin ve Gault & Millau restoran değerlendirme sistemleri Türk Mutfağı tanıtımı açısından faydalı buluyorum. Bu ödüller bir restoranda olmasa bile, kalite ve hizmet anlayışı işletmenin değişmez ilkesi olmalıdır. Bizler de bu ilkeyi korumak için her zaman çalışacağız. Türk mutfağının dünya çapında tanınması için faydalı olan her şeyin yanındayız. İstanbul'un en iyi manzaralı mekanlara sahibiz. Bu, tercih edilme nedenlerimizden sadece biridir. Amacımız, hizmet kalitesini inovatif yaklaşımlarla yükseltmek ve tarafımıza ait mekanlarda yeni işletmeler kurmak olarak özetlenebilir.

Sürdürülebilirlik
Yorum Yaz