Yazarlar

Sun Tekstil’den sürdürülebilirlikte büyük adım

Sun Tekstil, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında büyük bir adım daha attı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası21.11.2022
Sun Tekstil’den sürdürülebilirlikte büyük adım

Sun Tekstil, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında büyük bir adım daha attı. TORNADO Projesi ile bitkisel yağlardan elde edilen iki yeni biyo bazlı su ve yağ itici kimyasallar, tekstil ürünü üretiminde kullanılmaya başlanacak.

TORNADO Projesi, yüksek performanslı teknik tekstillerin daha çevreci ve sürdürülebilir olarak nasıl tasarlanmaları, üretilmeleri ve kullanılmaları gerektiğini belirleyerek güvenli bir döngüsel ekonomiye geçişe katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sun Tekstil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Melis Vekiloğlu, “Sun Tekstil olarak, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında zorunlu kıldığı bazı regülasyonlara uygun süreçlerin, yöntemlerin ve son ürünlerin geliştirilebilmesi kapsamında büyük bir adım attık. 5 farklı ülkeden 14 ortak tarafından 36 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen Avrupa Komisyonu projesi için Sun Tekstil hibe payı 297.875 Euro olacaktır.” dedi.

TORNADO Projesi’nin “Biyobazlı su ve yağ itici kaplamalar için güvenli sürdürülebilir yeni yollar” hedefini içerdiğinin altını çizen Vekiloğlu, “Proje, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın teknoloji vizyonunu hayata geçirmek amacıyla yürütülen Horizon Europe Programı kapsamında destekleniyor. TORNADO Projesi’nin hedeflerini hayata geçirmek için 5 farklı ülkeden içerisinde bizim de bulunduğumuz 14 kuruluştan oluşan bir proje konsorsiyumu oluşturuldu. Resmi başlangıç tarihi 1 Ocak 2023 olarak belirlenen TORNADO Projesi kapsamında güvenli ve sürdürülebilir tasarım kriterlerine uygun, yüksek su ve yağ iticiliğe sahip, yeni, biyobazlı ve toksik olmayan kaplama kimyasalları geliştirilecek. Geliştirilmesi ve kullanımı önerilen yeni kaplamaların; flor içermeyecek, insan sağlığına ve çevreye yönelik olumsuz etkileri flor içerikli muadillerine göre çok daha az, geri dönüşüm olanakları da daha kolay olacak” şeklinde konuştu.

Sun Tekstil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Melis Vekiloğlu

"ÇEVRECİ ETKİ OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ"

Projenin detayları hakkında da bilgiler veren Vekiloğlu, “Su ve yağ itici özellikteki kumaşlar, özellikle teknik tekstillerin üretiminde sıklıkla var. Bu tarz ürünlerin üretimi için, yüksek iticilik performansı elde etmek amacıyla flor içeren kimyasallar kullanılıyor. Diğer yandan, yüksek performans sağlayan flor içerikli bileşikler; zamanla insan ile hayvan vücudunda, toprakta, havada ve suda birikiyor. Dolayısıyla bu kimyasalların uzun vadede insan ve çevreye pek çok olumsuz etkisi var. Proje kapsamında bitkisel yağlardan elde edilen iki yeni biyo bazlı su ve yağ itici kimyasal geliştirilecek. Bu yeni kimyasalların; ambalaj, mutfak gereçleri ve tekstil sektöründeki kullanılabilirliği ve performans değerlendirmesi yapılacak. Sun Tekstil olarak da geliştirilen kimyasalların tekstil ürünü üretiminde kullanımını gerçekleştireceğiz. Bu güvenli ve sürdürülebilir kimyasalların ve bu kimyasallar ile işlem görmüş kumaşların flor içerikli muadilleri ile aynı performansı göstermesi bekleniyor. Böylelikle özellikle teknik tekstiller alanında büyük bir çevreci etki yaratmayı hedefliyoruz. Geliştirilecek ürünler, su iticilik özelliği istenen aktif giyim koleksiyonları veya dış giyim ürünlerinde de kullanılabilecek. Proje kapsamında oluşturulacak sayısal simülasyonlar ve matematiksel modeller ile bilimsel gelişime de önemli katkılar sağlanacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz