Yazarlar

Sun Tekstil toplam satışının %92’sini ihraç etti

2022 yılında aylık 2.3 milyon adet ihracat gerçekleştirerek toplam satışlarının %92’sini ihraç ettiklerini açıklayan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, hedeflerinin dış pazarda daha fazla büyümek olduğunu açıkladı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası25.04.2023
Sun Tekstil toplam satışının %92’sini ihraç etti

2022 yılında aylık 2.3 milyon adet ihracat gerçekleştirerek toplam satışlarının %92’sini ihraç ettiklerini açıklayan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, hedeflerinin dış pazarda daha fazla büyümek olduğunu açıkladı.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, Türkiye’nin coğrafi konumunun büyük avantaj sağladığına vurgu yaparak, “Coğrafi konumun bizlere sağladığı en belirgin fırsat ise pazara yakınlık. Pandemiden bu yana ortaya çıkan yeni pazar arayışı, bizi ve diğer yerli firmaları bu konuda avantajlı kıldı. 2022 yılında aylık 2.3 milyon adet ihracat gerçekleştirerek toplam satışlarımızın %92’sini ihraç ettik. Global müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve yaratıcı çözümleri, lokasyon olarak yakın merkezlerde konumlanarak yaratıyoruz. İzmir’de 1, İngiltere’de 2 ve İspanya’da 2 olmak üzere toplam 5 tasarım ofisimiz bulunuyor. Sun Tekstil olarak ana pazarımız İspanya, İngiltere, İsveç ve Fransa. Avrupa ağırlıklı olmak üzere birçok ülkeye ihracatımız mevcut. Dolayısıyla hedeflerimizi dış pazarda büyüme üstüne kuruyoruz.” dedi.

İŞÇİLİK ÜCRETLERİNDE 2021’E KIYASLA %100’Ü GEÇEN BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU

Özellikle enerji ve işçilikteki girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşadıklarına da dikkat çeken Ünlütürk, “Enflasyondaki yükselişten daha az etkilenmeleri için tüm çalışma arkadaşlarımızın maaşlarına, Ocak 2022’de yapılan zammın yanında 2022’nin Temmuz ayında %40 oranında iyileştirme yaptık. İşçilik ücretlerindeki artışa baktığımızda ise; 2021’e kıyasla %100’ü geçen bir artış söz konusu olduğunu görüyoruz. Ayrıca, diğer bir girdi kalemimiz olan enerji fiyatlarında da artış sürüyor. Ocak 2021’den Aralık 2022’ye kadar geçen sürede doğalgaz birim maliyeti %1076 oranında artarak 12 kat; elektrik birim maliyeti ise %783 oranında artarak tam 9 kat yükselmiş oldu. Dolayısıyla bu iki girdi maliyetimiz 2022 yılında bütçelenmemiş gider kalemlerimiz oldu.

EKONOMİK DEĞİŞİKLİKLERE BAĞLI OLARAK FİYAT ARTIŞ BEKLENTİLERİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEĞİZ

Öte yandan maliyetlerde hızlı artışa bağlı olarak ürün fiyatlarımızda da artışlar gözlenebiliyor. Satışlarımızın çok büyük oranda ihracata dayalı olması sebebiyle döviz piyasasındaki değişiklikler bizim için önemli bir başka faktör. Artan maliyetler sebebiyle ürünlerimizde fiyat artışı gerçekleştirmek durumunda kaldığımız gibi, bu artışı dövizdeki yükseliş ile tolere edebildiğimiz dönemler de oluyor. İlerleyen günlerde ülkemizde yaşanacak ekonomik değişikliklere bağlı olarak fiyat artış beklentilerimizi şekillendireceğiz.” şeklinde konuştu.

6 Şubat’ta gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi ile ilgili de konuşan Ünlütürk, şöyle devam etti: “Hepimizi derinden etkileyen bir afet yaşadık. Bu süreçte hedefimiz depremin yaralarını hafifletmek ve afet bölgesindeki ihtiyaçlara hızlı/kalıcı çözümler üretmek. 2023 için belirlediğimiz şirket hedeflerimizi güncelleme gereksinimi duymuyoruz, tabii ki önümüzdeki dönemi yakından takip edeceğiz. Ülkemizin yaşadığı bu zorlu günlerin dayanışma ve birlik beraberlik duygusu ile en kısa zamanda aşılacağına inanıyoruz.” dedi.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz