Gündem Koridoru

Satış hacmini yüzde 78 artırdı

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin dünya teknoloji borsası Nasdaq’da işlem gören e-ticaret platformu Hepsiburada’nın 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel verilerini paylaştı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2023

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin dünya teknoloji borsası Nasdaq’da işlem gören e-ticaret platformu Hepsiburada’nın 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel verilerini paylaştı.

Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin e-ticaretin büyüme hızının aynı zamanda yeni üreticiler ve yatırımcılar da kazandırdığını vurgulayarak, "Toplam satış hacmimiz yılın ilk çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 78 artarak 14,8 milyar TL’ye ulaştı. Platform üzerinden verilen toplam sipariş adedi, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 61 artarak 24,1 milyona yükseldi. Bununla birlikte yılın ilk çeyreğindeki müşteri sayısı 11,9 milyon olurken müşteri başına düşen sipariş sıklığı yüzde 52 artışla 4,9’dan 7,5’e çıktı. Müşterilerine hızlı ve güvenli yeni nesil ödeme ve vadelendirme çözümleri sunan Hepsipay ise 1. çeyrek sonu itibarıyla 11,8 milyon kullanıcıya ulaştı" diye konuştu.

Türkiye'nin tüketici elektroniğinde lider e-ticaret platformu olduklarına dikkat çeken Nilhan Onal Gökçetin, "Satışların çok büyük bir bölümü elektronik cihaz olarak devam ediyor. Satışı gerçekleştirilen her 6 telefonun 1 tanesi bizim platformumuz üzerinden satılıyor. Bu alandaki taksit yapma yasağından dolayı kredili satışlar da çok ciddi ölçüde artış gösteriyor. Buna da çözüm olabilecek Hepsipay uygulamamız ile hem bizim platformumuzda hem de diğer platformlarda alışveriş için anında kredi imkânı sunan bir çözüm de ortaya koyuyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojileri kendimiz kullanmakla kalmıyoruz. Bu teknolojileri ülkemizin perakendecilerine de sunuyoruz. HepsiJET ile e-ticaret lojistik işinde farklı markalara hizmet sunuyoruz. Alım gücünü destekleyen çözümler sunan ve ayrıca ödeme geçisi olan Hepsipay’i de bu sene itibarıyla ülkemizin perakendecileri ile paylaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Platformun yalnızca e-ticaretten ibaret olmadığının vurgusunu yapan Gökçetin, "3200 çalışanımız var. 1000 mühendisimizle de Ar-Ge çalışamları da yürütüyoruz. Bu sayede yeni teknolojileri hayata geçirecek özel patentler de alıyoruz. Örneğin fiyatlandırmadan Hepsijet taşımacılık uygulamamıza kadar birçok yerde yapay zeka kullanımı yapıyoruz. Böylece teknoloji şirketi olmanın avantajını da kullanıyoruz. Biz bir üretim merkezi haline de geldik. Sirkülasyon düşünüldüğünde dünyada yolu bizden geçmiş 16-17 bin mühendis var" dedi.

Türkiye'de İş Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak, Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin ile WORLDEF'te bir araya geldi.

"İŞİN TEMELİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VAR"

Türkiye’de e-ticaret sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladıklarını söyleyen genç CEO sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu iş kültürlerinin temel değerleri olarak gördüklerini belirtti. Paydaşları için değer yaratma ve toplumsal gelişime katkı sağlama konusunda kararlı olduklarını belirten Nilhan Onal Gökçetekin, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin ardından yaptıkları çalışmaları da bu bakış açısıyla hayata geçirdiklerini belirtti. 2 yıl boyunca bölgeyi destekleme sözü verdiklerini hatırlatan Nilhan Onal bölgede 10 bin esnaf, 5 bin kadın girişimci ve 10 milyar TL satış hacmi oluşturmaya yönelik çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini ve yakında ilk e-ticaret ihtisas merkezinin faaliyete geçeceğini açıkladı.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz