Yazarlar

Rekabet Kurumundan deprem bölgesine inceleme

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, afet bölgesindeki piyasa sorunlarına çözüm çalışmaları başlattıklarını yazılı bir açıklamayla duyurdu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası18.03.2023
Rekabet Kurumundan deprem bölgesine inceleme

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, afet bölgesindeki piyasa sorunlarına çözüm çalışmaları başlattıklarını yazılı bir açıklamayla duyurdu.Birol Küle "Depremden etkilenen 11 ilin piyasalarında yaşanabilecek rekabet sorunlarının tespitine dönük bir inceleme süreci başlattık." ifadesinin altını çizdi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, depremden etkilenen 11 ilde yaşanması olası piyasa sorunlarına önlem aldıklarını ve bölgede bu doğrultuda inceleme başlattıklarını yazılı olarak açıkladı.

“BÖLGEDEKİ EKONOMİK TOPARLANMA YAPI İNŞA HIZINA BAĞLI”

Başkan Birol Küle’nin açıklamaları şöyledir: “Depremin yaşam alanlarında meydana getirdiği büyük tahribatın giderilmesi yanında, depremden etkilenen 11 ilimizin ülkemizin gayri safi yurt içi hasılasına yüzde 10'dan fazla katkı sağladığı dikkate alındığında, bölgenin süratle yeniden inşası hem bölge illerimiz hem de ekonominin geneli için son derece önemli. Bölgede ekonomik ve sosyal hayatın hızla toparlanabilmesi kuşkusuz konutların ve iş yerlerinin yeniden inşa sürecinin hızına bağlı. Böylesi büyük bir operasyonun başarısı için ise tedarik zincirlerinin sıhhatinin ve sürekliliğin sağlanması hayati öneme sahip. Bu bakımdan başta inşaat ve lojistik olmak üzere, belirli sektörlere karşı oluşan ani ve yüksek talep karşısında kamu ve özel sektör kaynaklarının en etkin şekilde kullanılabilmesinin temin edilmesi gerekli."

İŞ DÜNYASI İLE GÖRÜŞME ADIMLARI

Rekabet kurumunun diğer görevlerine değinen Başkan "Bir yandan oluşabilecek açık ve ağır rekabet ihlallerinin önlenmesi ve caydırılması; diğer yandan ise tedarik süreçlerinin aksamamasını teminen teşebbüslerin etkinlik doğurucu/rekabet yanlısı iş birliklerine yönlendirilmeleri ülkemiz için elzem, kurumumuz için de öncelikli görevimizdir. Bu sorumluluğun gereği olarak, depremden etkilenen 11 ilimizde piyasalarda yaşanabilecek rekabet sorunlarının tespitine dönük bir inceleme süreci başlattık. İlk aşamada deprem bölgesine giderek iş dünyası temsilcilerimiz ile görüşmelere başladık. Bu kapsamda kurumumuzun görev alanına girebilecek her türlü soru ve sorunların iletilebileceği iletişim kanalları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde de bu ziyaretlerimiz devam edecektir. Bu şekilde inceleme sürecinin her aşamasında, başta odalar ve borsalar gibi kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar olmak üzere, afet bölgesinde yerleşik paydaşlarla kurulacak iletişimin hızlı ve koordineli bir şekilde yürütülmesini hedefliyoruz" dedi.

Gündem Koridoru
Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz