Yatırım

Projelerimizi yürütürken önce insan diyoruz

Şehirlerdeki dönüşümle görsel güzellikten ziyade hayatların kurtarıldığı bir gerçek.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası28.02.2023
Projelerimizi yürütürken önce insan diyoruz

Şehirlerdeki dönüşümle görsel güzellikten ziyade hayatların kurtarıldığı bir gerçek. Bu bilinçle BOSS4 Gayrimenkul olarak kentsel dönüşüm projelerinde yer aldıklarını belirten BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, İstanbul bölgesinde yürüttükleri projelerle ilgili şu bilgileri aktardı; “BOSS4 Gayrimenkul olarak kentsel dönüşüm projelerini önemsiyor ve bu tür projelerin yapımını üstleniyoruz. Şu anda toplam altı projede bin 75 adet konut ve 35 ticari gayrimenkul alanın inşaatı sürecine devam ediyoruz. Bu projeler arasında Zeytinburnu’nda yapımı süren ‘Alya Konakları Merkezefendi’ kentsel dönüşüm projemiz de var. Devam eden projelerimize ek olarak görüşmelerini tamamlamak üzere olduğumuz yeni bir kentsel dönüşüm projesi için daha çalışmalarımız sürüyor. Bu proje İstanbul Anadolu Yakası’nda Maltepe’de bulunan bir kentsel dönüşüm projesi, oradaki hazırlıklarımız son aşamaya geldi.”

Hem kentsel dönüşüm hem de normal inşa projelerini yöneteceğiniz zaman bölgeleri hangi planlamaya göre seçtiklerinden de bahseden Akkuş, doğayla iç içe projeler üretmeyi sevdiklerini aktardı ve şunları ekledi, “Bidiğiniz gibi pandemi ile birlikte bahçeli, geniş yeşil alanı bulunan konutlara yönelik önemli bir talep oluştu. Konut, sadece barınma amaçlı değil, yaşamın tüm anını içerisine sığdırılabilen bir yapı olarak tanımlanmaya başladı. Pandemi öncesinde geliştirilen çok katlı devasa yapıların yerini az katlı, yatak mimari bir tarzda tasarlanan, geniş yeşil alanlı, bahçeli ve balkonlu projeler almaya başladı. Yatırımcılar rahat nefes alabilecekleri, şehrin merkezinde ancak doğayla iç içe konumlanan projeleri tercih ediyor. Bu eğlim hala devam ediyor. Biz de projelerimizi bu kriterlere göre planlıyoruz. Ayrıca; yüksek katma değerli ve yatırımcısına daima kazandıran projeler üretiyoruz. Önce insan diyor ve projelerimizi bu vizyon üzerine kurguluyoruz.”

KONUT EDİNMEYE KAMPANYALARIN ETKİSİ
Son dönemde devletin konut sahibi yapmak adına çıkarmış olduğu kampanya ve indirimler hakkında da bilgi veren Akkuş, faiz düşüşü kararının sektörü etkileyeceğinden bahsederek şu şekilde konuştu; “Konut satış rakamlarının istenilen seviyeye ulaşması için konut üreticilerinin de konut almak isteyen kesimin de kampanya ve teşviklerle desteklenmesine ihtiyaç bulunuyor. Biz bunu her platformda dile getirdik. Geldiğimiz noktada kamunun bu amaca yönelik olarak peş peşe kampanyalar düzenlemeye başladığını görüyoruz. İlk adımda dar gelirliye yönelik planlanan ‘İlk Evim’ kampanyası şimdi de orta gelirliye yönelik olan ‘Yeni Evim’ kampanyası devreye alındı. Bu kampanyalarla hem vatandaşı ev sahibi yapmak, hem de konut sektörünü canlandırmak için uygun şartlar sağlanmış oldu. Özellikle faiz oranlarının yüzde 1’in altında bırakılması ve uzun vadeye yayılması ile konut ediniminde önemli bir adım atılmış oldu. Yapılan açıklamalardan bu tür kampanyaların devam edeceğini anlıyoruz.”

ŞEHİRLERİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ

Deprem kuşağındaki memleketimizde kentsel dönüşüm sürecinde sadece şehirleşme güzelleşmiyor, hayatlar kurtuluyor aslında diyerek dönüşümün önemine dikkat çeken Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Bildiğiniz üzere, Türkiye’nin büyük kısmı deprem kuşağında yer alıyor. Dolayısıyla, insanımız yaşam alanlarının güvenliği konusundaki hassasiyetini hep üst düzeyde tutmak durumunda. Söz konusu insan hayatı olduğundan ötürü, bu konuda toplumsal hafızayı diri tutmak ve kentsel dönüşümün faydalarını vatandaşımıza çok daha ciddi şekilde aktarmamız gerektiğine inanıyorum. Her ne kadar 1999 yılından sonra kentsel dönüşümle ilgili çeşitli önlemler alınmış olsa da, yenilenen konut ve yaşam alanı sayısı arzu edilen rakamlara varamamış görünüyor. Bizler Ege Yapı olarak geliştirdiğimiz projelerde, bu konunun önemini ve hassasiyetini bilerek hareket etmeye azami önem gösteriyoruz. Bugüne dek sorumluluk üstlendiğimiz projelerde, adeta bölgenin çehresini değiştiren ve yaşam merkezine dönüştüren faaliyetlerimiz oldu. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizde çevreyle uyumlu, şehrin sosyal dokusuna katkı sağlayan ve yatay mimari konseptini destekleyen detaylar barındırmasına dikkat ediyoruz” diye konuştu. Gerçekleşen projelerin konut güvenliği, enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirliği göz önünde bulundurularak ilerlediğini söyleyen Kabadayı, konuyla iglili olarak şunları söyledi; “Kentsel dönüşüm sürecinin geliştiriciler, yerel idareler ve hak sahipleri olmak üzere üç farklı paydaşı bulunuyor. Sürecin hızlı ilerleyebilmesi için, mutlaka üç paydaşın da ortak bir noktada buluşabilmesi gerekiyor. Ege Yapı olarak geliştirdiğimiz tüm projelerde, kentsel dönüşüm projesi olsun veya olmasın, mutlaka paydaşlarımızla tam uyum içerisinde hareket etmeye dikkat diyoruz. Geliştirme sürecinde hızlı hareket etmek ve projeyi her daim vaktinde teslim etmek olmazsa olmaz kurallarımızdan birisi. Bu anlamda, henüz planlama aşamasında sorumluluk üstlendiğimiz andan itibaren bölgeye değer katacak fikirlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. Bölgenin çehresini güzelleştirecek, aktif bir yaşam merkezi haline dönüştürecek planlamalar yapıyoruz. Konut güvenliğini, enerji verimliliğini ve çevresel sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz.

KAMPANYALAR SEKTÖRÜN HACMİNİ GENİŞLETECEK
Düşük ve orta gelir sahiplerinin de ev sahibi olabilmesi için devletin çıkardığı kampanyalar hakkında da bilgi veren ve bu kampanyaların sektörün hacmini genişleteceğinden bahseden Kabadayı, “Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz yıl kamu tarafındaki girişimlerle ve TOKİ aracılığıyla 'İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi' açıklandı. Böylece dar gelirli vatandaşlarımız için ev sahibi ve iş yeri edinme kampanyası başlatıldı. Kampanyaya Türkiye genelinde büyük bir talep olduğunu gördük. Ardından, 2023 başında gerek kamu kurumları aracılığı gerekse özel teşvikler ve krediler aracılığıyla, sektörde biriken stresi azaltmaya yönelik önlemler alındı ve teşvikler açıklandı. Yeni Konut Finansman Modelleri geliştirildi ve ilk evini alacak 'Orta Gelirliye Düşük Faizli Konut Kredisi Kampanyası' açıklandı. Yeni Evim kampanyasında 0,69’dan başlayan faiz oranları ve 15 yıla varan vade seçenekleri, sektör genelinde memnuniyetle karşılandı. Bu yönüyle, açıklanan kampanyanın gelir grubuna göre kredi faiz oranlarında değişiklik yapılması önemli bir detay. Sektördeki yansımaları gözlemlediğimizde, alınan tedbirler ve açıklanan teşvikler sayesinde 2023’ün ilk çeyreğinde sektörde ciddi bir hareketlenme başladığını gözlemliyoruz. Bu yönüyle, kamu ve özel sektör iş birliği ile alınan tedbirlerin, önlemlerin ve hazırlanan teşviklerin çok kıymetli olduğunu görüyoruz. Sektör paydaşları olarak da, bu ve benzeri teşviklerin zamanla kapsam ve hacim bakımından genişleyeceğini ümit ediyoruz” dedi.

Söyleşi
Yatırım
Şirket Haberleri
Emlak
Yorum Yaz