Türkiye'de Gündem

Prof. Dr. Sefer Şener'den "Kamuda Tasarruf Paketi" hakkında dikkat çeken sözler

Merakla beklenen "Kamuda Tasarruf Paketi" açıklanmasıyla birlikte tartışmaları da beraberinde getirdi. Prof. Dr. Sefer Şener de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

6dk okuma
15.05.2024
Prof. Dr. Sefer Şener'den "Kamuda Tasarruf Paketi" hakkında dikkat çeken sözler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf paketi Türkiye’nin gündemine oturdu. Özellikle kamuda birçok alanda yapılacak kısıtlamaların yeterliliği tartışma konusu oldu.

BU PAKET DİĞERLERİNE BENZEMEYECEK

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Ekonomist Prof. Dr. Sefer Şener, enflasyonla mücadele için tasarrufun yapılmasının altını çizdi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu program üç yıllık bir program. 100 milyar lirayı bulan bir tasarruf. Bunlar tam anlamıyla uygulanırsa 300 milyar lirayı aşacak bir program aslında. Burada deprem gerçeği var, 104 milyarlık bir harcaması var. Tasarrufun yapılmasının sebeplerinden bir tanesi deprem bir tanesi de enflasyon."

Enflasyonla mücadele için bu tasarrufun yapılmasına vurgu yapan Şener, "Daha önce de onlarca tasarruf paketi açıklandı. Fakat bu defa diğerlerinden farklı olacak. Özellikle bu paketin denetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınacak. Taşıtların nerede ve nasıl kullanıldığı görülebilecek. Eğer uyum varsa ya da yoksa yaptırım yetkisi olacak.

Bu tam anlamıyla uygulanırsa tasarruf 300 milyar lirayı aşar. Bizde her bakanlığın yurt dışında teşkilatlanmaları var. Burada da çok ciddi giderler oluşuyor. Bunların ücretleri de döviz bazında ödeniyor. Sadece tasarruf diye düşünmeyin kaynakların verimli kullanılmasını da içeriyor. MB bazı kararlar alıyor, enflasyonu düşürmek için. Bunun maliye kararlarıyla desteklenmesi gerekiyor."

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz