Yazarlar

Prof. Dr. Emre Alkin: Deprem enflasyonu tetikleyecek

Alkin, yüksek enflasyon yaşayacağımızın altını çizerek, “Bu sene için bizim yüzde 4 beklediğimiz büyüme oranı zar zor yüzde 2 olabilir. En az yüzde 50 enflasyon bekliyorum” dedi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası24.02.2023
Prof. Dr. Emre Alkin: Deprem enflasyonu tetikleyecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizi 50 baz puan düşürerek yüzde 8,50 olarak açıklamasının ardından Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin’den faiz kararına ilişkin yorum geldi. Alkin, yüksek enflasyon yaşayacağımızın altını çizerek, “Bu sene için bizim yüzde 4 beklediğimiz büyüme oranı zar zor yüzde 2 olabilir. En az yüzde 50 enflasyon bekliyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi 50 baz puan düşürerek yüzde 8,50 olarak belirledi. Bunun üzerine piyasalarda oluşacak dalgalanmalar merak edilmeye başlandı. Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin piyasa değerlendirmesi yaparak şunları söyledi;

“Hazine ve Maliye Bakanlığında 45-50 milyar Dolar maliyet hesabı var. Zarar ile maliyet farklı şeyler. Deprem sebebiyle bir varlık zararı oluştu. Depremin yaralarını sarmaya zarar diyemeyiz. Maliyet oluşacak. Bizde 55 milyar Dolar var mı? Bence yok. Fonlama ihtiyacımız olacak. Çünkü başka çare yok. Merkez Bankası bir şekilde tehlikeye giren büyüme oranına bir destek vermek zorunda. Bu sene için bizim yüzde 4 beklediğimiz büyüme oranı zar zor yüzde 2 olabilir. Yüksek enflasyon yaşayacağız. En az yüzde 50 enflasyon bekliyorum.”

DÖVİZE BASKI YAPILMAMALI

Afetlerden sonra dünyada yüksek enflasyon yaşayan ülkelerde hiper enflasyon tehlikesi oluştuğunu söyleyen Alkin; “Yetkililerin tehlikeyi önlemek amacıyla sert tedbirler alacağını tahmin ediyorum. Piyasaya direkt müdahale edecekler. Sadece dövizin fiyatına değil her türlü mal ve hizmetin fiyatı kontrol edilecek. Ama bir uyarıda bulunmak istiyorum. Döviz kurlarını zorla sabit tutmaya çalıştığınız zaman, malına değer biçmeye çalışanlar şöyle düşünmeye başlıyor; ‘Yahu bu döviz yükselir. Tahmin ettiğim seviyeye gelir ve ona uygun fiyatlama yaparım’ diyorlar. Şimdi Türkiye’nin başına güzel şeyler geldiği zaman döviz kurlarının sakin kaldığını ve enflasyonun düştüğünü biliyoruz. Ama baskı yapmadan piyasanın kendi kendine aldığı kararlarla oluyor. Ancak işler kötü giderken siz dövizi baskılarsanız, ilerde gelecek döviz atağına karşı insanlar fiyatlama yaparlar ve arzu ettiğiniz sonu elde edemezsiniz” dedi.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz