Gündem Koridoru

Petrol 4 ayın en düşük seviyesinde!

Petrol fiyatlarında sert düşüşler arka arkaya 4. haftaya taşındı. ABD ve Çin ekonomisine dair gelişmeler, küresel petrol talebi görünümüne ilişkin endişelere yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskılıyor. 2024’e ilişkin öngörülerde OPEC+ spekülasyonu en üst noktaya ulaşırken, yapılacak kesintilerin yeni yılda da devam edeceği kaygısı fiyatlarda oynaklığa neden oluyor. Gözler OPEC+ toplantısına çevrildi. Kısıtlamada yeni hamle tedirginliği ile Brent petrolün varil fiyatı bugün önceki kapanışa göre yüzde 0,96 artışla 81,38 Dolar seviyesine geldi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.11.2023
Petrol 4 ayın en düşük seviyesinde!

Petrolde düşüş ivmesi devam ediyor. Fiyatlarda sert düşüş art arda 4. haftaya taşındı. Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 81,38 Dolardan işlem görüyor.

ABD ve Çin tarafından gelen haberler sinyalleri petrol talebinde gelecek dönemde artışa işaret ediyor. ABD ekonomisinde artan yavaşlama sinyallerinin bir resesyona dönüşüp dönüşmeyeceğine yönelik endişeler piyasalarda yerini koruyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de açıklanan ekim ayı ekonomik göstergeleri ise üretim, tüketim, yatırım ve istihdam alanlarında Kovid-19 sonrası toplanmadaki güçlüklerin sürdüğünü ortaya koyuyor.

Geçen hafta son 4 ayın en düşük seviyelerini gören petrol fiyatları, arz endişelerinin yeniden zemin kazanmasıyla yukarı yönlü hareketlendi. OPEC+ spekülasyonu küresel petrol piyasasının odağında yer alırken kesintilerin yeni yılda da devam edeceği kaygısı belirsizliğe buradan hareketle fiyatlarda oynaklığa neden oluyor.

GÖZLER OPEC+ TOPLANTISINDA

Suudi Arabistan ve Rusya'nın başı çektiği OPEC+ grubu 26 Kasım'da piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim politikasını gözden geçirmek üzere Viyana'da bir araya gelecek.Grubun söz konusu toplantıda, fiyatları istenilen seviyede tutmak için ek bir üretim kesintisine gidebileceğine ilişkin haber akışı, piyasalarda arz endişelerine yol açıyor. Uzmanlar ise toplantının en önemli konusunun Suudi Arabistan'ın 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi olacağını ifade ediyor.

PİYASADA ARZ SPEKÜLASYONU VAR

Bloomberg’in haberine göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, küresel ham piyasayı gözden geçirmek ve yeni yıla girerken öncelikleri belirlemek üzere hafta sonu bir araya gelmesi planlanıyor. Dört haftalık kayıpların ardından fiyatların yılbaşından bu yana gerilemesi nedeniyle arz kısıtlamalarının uzatılacağı yönünde spekülasyonlar var. ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Suudi Arabistan ve Rusya'nın ek gönüllü kesintilerini 2024 başlarına devretmesini beklemeye devam ediyoruz. Ancak daha az net olan şey, daha geniş OPEC+ grubunun daha fazla kesinti yapıp yapmayacağı" dedi.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI 81,38 DOLAR

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 81,38 Dolardan işlem görüyor.Cuma günü 80,81 Dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,61 Dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.21 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,96 artışla 81,38 Dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,82 Dolardan alıcı buldu.

Dünyada Gündem
Yorum Yaz