Yazarlar

Param, 2022 yıl sonu bilançosunu ve 2023 hedeflerini açıkladı

Türkiye’nin ilk Elektronik Para Kuruluşu olmanın yanı sıra, Bankalararası Kart Merkezi’nin de banka dışı ilk üyesiyiz

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası31.01.2023
Param, 2022 yıl sonu bilançosunu ve 2023 hedeflerini açıkladı

"Türkiye’nin ilk Elektronik Para Kuruluşu olmanın yanı sıra, Bankalararası Kart Merkezi’nin de banka dışı ilk üyesiyiz"

Param Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Emin Can Yılmaz, "217 milyon dolar değerleme üzerinden aldığı yatırımla Param, Türkiye'deki en değerli fintek şirketi." dedi. Emin Can Yılmaz, İstanbul Feriye'de medya mensuplarıyla bir araya gelerek Param'ın büyüme yolculuğunu, 2022 değerlendirmesini ve yeni dönem hedeflerini paylaştı. Toplantının başında Param Grubu ile ilgili bilgiler veren Yılmaz, 2015 yılında BDDK'dan elektronik para lisansı alan Param'ın Türkiye'de fintek sektörünün doğuşuna öncülük yaptığını söyledi. Param'ın, sektörün kilometre taşlarını döşeyen, kendinden sonra gelen kuruluşlara ilham veren bir rolü bulunduğuna değinen Yılmaz, "Sektörde 'İlklerin Fintek'i' olarak biliniyoruz. Türkiye'nin ilk Elektronik Para Kuruluşu olmanın yanı sıra, Bankalararası Kart Merkezi'nin de (BKM) banka dışı ilk üyesiyiz.

Mastercard ve TROY lisansı alan ilk Elektronik Para Kuruluşu yine Param oldu. TROY, Mastercard, Visa ve Discover kart şemalarıyla kart ihraç etme lisanslarının tümüne sahip tek Elektronik Para Kuruluşu olarak hizmet veriyoruz. Kart Kabul (Acqurier) lisansı alma konusunda da sektöre öncülük yaparken, TR karekod ile işlem yapma imkânı sunan ilk fintek olduk." ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNDE İTİCİ GÜÇ OLUYORUZ

Herkes için her yerde hayatı finansal teknolojilerle kolaylaştırma vizyonu ile hareket ettiklerini belirten Yılmaz, "Bireysel kullanıcılarımıza kolay, hızlı ve güvenli ödeme ile dijital hesap çözümleri sunuyoruz. Kitle ve kişiye özel çözümler üretiyoruz. Kurumsal kullanıcılarımız ise uçtan uca ödeme ve tahsilat çözümlerimizden yararlanabiliyor. Ürünlerimizi, geliştirdiğimiz teknolojileri diğer finteklerin de kullanımına açarak, sektörün büyümesinde itici bir güç oluyoruz. Günün sonunda tüm faaliyetlerimizle ülkemizin ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyoruz." yorumunu yaptı.

2022 YILINI REKOR BÜYÜMEYLE KAPATTIK

2022 yılını rekor büyümeyle kapattıklarını belirten Yılmaz, "Kullanıcılarımızla kurduğumuz güven ilişkisini, başarımızın en büyük kaynağı olarak görüyoruz. 2022 yılının sonunda da oldukça başarılı bir tablo çizdik. Yüklediğiniz kadar harcayabildiğiniz ve harcadıkça anında nakit iade kazanabildiğiniz Param'ın kullanıcı sayısı 5 milyona, kart sayısı 7 milyona ulaştı. Kullanıcı sayımızdaki artışla birlikte Param ile yapılan harcamalar 9,2 milyar TL oldu. Pazar payımız yüzde 33 olarak gerçekleşti." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, "Paradan fazlası" mottosuyla hizmet veren Param'ın nakit iade faydası ile kullanıcıları mutlu ettiğini anlatarak, "Kullanıcıların her zaman yanında olduklarını ifade etti.

Yılmaz, "Harcadıkça kazanma deneyimi yaşatan Param, 2022'de de Paramlılara avantaj sağladı. 2021 yılına oranla dağıttığımız nakit iade tutarı yüzde 304 artış gösterdi. Param ile 2022 yılında sağlanan nakit iade 29 milyon TL oldu." dedi.

GELİŞTİRDİĞİMİZ 30'DAN FAZLA ÜRÜNÜ TÜM FİNTEK KURULUŞLARININ KULLANIMINA AÇIYORUZ

Yılmaz, Param'ın yeni markası ParamTech hakkında da bilgi verdi. Elektronik para ve ödeme kuruluşu lisanslarını alan yeni şirketlerin, tüm teknoloji ihtiyaçlarını ParamTech üzerinden sağlayarak faaliyetlerine başlayabildiğini belirten Yılmaz, "250 kişilik donanımlı teknoloji ekibinin çalıştığı ParamTech, özellikle kart operasyonlarını gerçekleştirebilmeyi mümkün kılan 'Processing' ürünüyle fark yaratıyor. Finansal teknolojinin deneyim gerektiren en önemli alanlarından birisi olan 'Processing' ile birlikte farklı ihtiyaçlar için geliştirdiğimiz 30'dan fazla ürünü tüm fintek kuruluşlarının kullanımına açıyoruz." dedi.

NET KARIMIZIN YÜZDE 20'SİNİ ÇALIŞANLARIMIZLA PAYLAŞTIK

Param'ın insan kaynakları vizyonunu sürekli olarak geliştirdiğini dile getiren Yılmaz, "Çalışanlarımızın mutluluğunu ve şirketimizle kurdukları bağlılık ilişkisini önemsiyoruz. Yılın sonunda aldığımız bir kararla, şirketimizin net kârının yüzde 20'sini oluşturan yaklaşık 15 milyon TL'yi çalışanlarımızla paylaştık. Param Ailesi'nin her bir üyesi bizim için değerli; onların katkısıyla büyüme yolculuğumuzu sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, 2023'te fintek sektörüne yeni bir soluk getirirken, kullanıcıların hayatına büyük değer katacak ürün, hizmet ve projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Sektörel Panorama
Finans Dünyası
Yorum Yaz